banner6

Halkın Partisi, kongredeki seçimlerle ilgili iddialar hakkında açıklama yaptı

banner37

Halkın Partisi (HP), 29 Ocak 2017’de gerçekleşen parti kongresindeki seçimlerle ilgili dile getirilen iddialar hakkında açıklama yaptı.

Halkın Partisi, kongredeki seçimlerle ilgili iddialar hakkında açıklama yaptı
banner8

HP’den yapılan açıklama şöyle:

Halkın Partisi olarak kamuoyu ile doğru, açık ve karşılaştırılabilir bilgi paylaşımını gerektiren şeffaflık ilkesi uyarınca ve görülen lüzum üzerine aşağıdaki açıklamayı yapıyoruz.

banner134

29 Ocak 2017’de yer alan ilk kongremizde gerçekleşen seçimlere dair bazı üyelerin dile getirdiği rahatsızlık ve iddialar üzerine bir parti-içi tartışma süreci başlatmış, ardından bir Soruşturma Komisyonu kurulması için gecikmeksizin 1 Şubat 2017’de karar üretmiş ve bunu da kamuoyuyla paylaşmıştır. Yani, itirazlar halı altına süpürülmemiş, tam tersine dikkate alınıp durumun soruşturulması için hemen adım atılmıştır.

Soruşturma Komisyonu, halihazırda çalışmasını tamamlamış ve raporunu Parti Meclisi’ne sunmuştur. Biz, konunun gerçekler temelinde adil şekilde değerlendirilebilmesi açısından, olguların kamuoyuna doğru aktarılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle Soruşturma Komisyonu’nun bazı bulgularını ve HP Parti Meclisi’nin bunlar ışığında aldığı kararı aşağıda yine kamuoyu ile paylaşıyoruz.

1. Soruşturma Komisyonu, tüm oy pusulalarını incelemiş ve ‘oy paternlerini’ tablo haline getirerek buradan bazı istatistiksel saptamalar yapmıştır. İncelemeden, kullanılan tüm oylar içinde tamamen aynı 17 oy bulunduğu ortaya çıkmıştır. Birbiriyle bir veya iki farkla benzeşen oyların dağılımları da tespit edilmiş, tamamen aynı veya bir ya da iki farkla benzeşen oyların 40 civarında olduğu belirlenmiştir.

2. PM, Soruşturma Komisyonu’nun raporunu ve tüm oy pusulalarını dileyen her parti üyesinin tetkik ve değerlendirmesine açmıştır. Rapor ve tüm oy pusulaları hala üyelerin incelemesine açıktır.

3. PM, kongre ertesindeki iddiaları dikkate alarak ilerideki seçim dönemleri için, etik olarak sıkıntı yaratacak davranışların tarifi ve bu bağlamda dikkat edilmesi gereken unsurlar ve izlenecek ilkelere dair öneriler oluşturmak üzere üç kişilik bir komiteyi görevlendirmiştir. Meclis, bir sonraki parti içi seçimleri öncesinde bu süreçte belirlenecek ilkeler temelinde bir parti-içi eğitim çalışması yapılmasına da karar vermiştir.

4. Kongre öncesinde onaylanan ve seçimlere katılmaya imkân veren üyeliklerle ilgili işlemlerde, Parti Tüzüğü’nde belirtilen tarihlere uyulmuştur. Bu çerçevede belirlenmiş son tarih ertesinde hiç kimse üye yapılmamıştır. Bazı üyeliklerde, Tüzük uyarınca başvuru onaylanmazdan önce alınması gereken ilçe görüşü, bazı pratik nedenlerle sonradan alınmış olsa da İlçe’ye herhangi bir itirazlarının bulunup bulunmadığı sorulmuş, itiraz edilen isimler varsa bu üyeliklerin iptal edileceği belirtilmiştir. İlçe ise böyle bir itirazda bulunmamıştır. Kaldı ki, yasal süre içinde son dönemde üye olanların yaklaşık üçte biri Kongre'de oy bile kullanmamıştır.

Temiz siyasete inancımızın ve şeffaflık ilkesine verdiğimiz önemin gereği olarak kamuoyuna saygıyla açıklarız.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2017, 20:59
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104