Hapları tasarruf etme ve satış izinleri yok

banner37

Uyuşturucu bağımlılarının tedavisinde kullanılan ve yeşil reçeteye tabi olan Suboxone isimli ilacı cezaevine sokmaya çalıştıkları suçlamasıyla tutuklanan iki kişi teminatla serbest bırakılırken, tasarruflarında bulunan diğer hapların bir kısmının da epilepsi hastalarının tedavisinde kullanıldığı anlaşıldı.

banner87
Hapları tasarruf etme ve satış izinleri yok
banner90
banner8

Emine UYSAL

Sağlık Bakanlığı’nca 54 hasta için getirilip Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde narkotik sınıfına giren, eroin bağımlılarının tedavisinde kullanılan ve yeşil reçeteye tabi olan Suboxone isimli ilacı, satma ve cezaevine gizlice sokulması olayıyla ilgili tutuklanan iki kişi teminat duruşmasına çıkarıldı.

Münevver Özel Soyder ve Mahmut Saymaz isimli iki zanlı, ileride yargılanmak üzere diğer şartların yanında 3’er bin TL’lik nakdi teminatla serbest bırakılırken, Suboxone isimli hapların haricinde tasarruflarında bulunan hapların bir kısmının da, yine yeşil reçeteye tabi olan ve Epilepsi (Sara) hastalarının tedavisinde kullanılan Deva 2 isimli ilaç olduğu anlaşıldı. Ayrıca, Mahmut Saymaz’ın sadece yine epilepsi hastalığının tedavisinde kullanılan Rivotril isimli hapı alma hakkı olduğu belirlendi.

20 yaşındaki Münevver Özel Soyder, ağzına sakladığı 36 adet Suboxone isimli hapı cezaevine sokmak isterken yakalanmış, evinde de 55 adet daha hap bulunmuştu. Yapılan ileri soruşturmada, Soyder’in evinde bulunan haplardan 10 adedinin Suboxone, 45 adedinin de Deva 2 isimli hap olduğu anlaşıldı.

Polis, zanlıların konu hapı satış izni olmadığını sadece zanlı Mahmut Saymaz’ın Rivotril isimli ilacı Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden aldığının belirlendiğini kaydetti.

 

İki ayrı suçlamayla yargılanacaklar

“İlaç ve Zehirler Yasası’na Aykırı Hareket” ve “Gümrük ve İstihsal Yasası’na aykırı hareket” suçlamasıyla tutuklanan zanlı Münevver Özel Soyder ve 55 yaşındaki Mahmut Saymaz, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ayşe Kaymak Şadi, tanık olarak Mağusa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan polis çavuşu Müjdat Günay’ı dinletti.

 

Polis: İhbar alındı

Mahkemede yeminli şahadet veren Günay, 17 Haziran’da alınan bir ihbarda, Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde sadece bazı hastalara verilen ve yeşil reçeteye tabi olan hapların zanlı Münevver Özel Soyder tarafından Merkezi Cezaevi’ne sokulacağı bilgisinin alındığını anımsattı.  

Zanlı Münevver Özel Soyder’in Merkezi Cezaevi’nde belirlendiğini anlatan Günay, zanlının üzerinde arama yapıldığını, üzerinde herhangi bir şey bulunamadığını ve tutuklandığını söyledi.

Polis çavuşu Müjdat Günay, zanlı Münevver Özel Soyder’in evinde yapılan aramada odasında iki ayrı noktada 10 adet yeşil reçeteye tabi olan Suboxone, 45 adet de üzerinde Deva 2 yazılı hap bulunarak emare alındığını kaydetti.

 

Hapları Mahmut Saymaz’dan aldı

Polis çavuşu Müjdat Günay, zanlının sorgulandığını ve konu hapları Girne’de sakin Mahmut Saymaz’dan cezaevine götürmek için aldığı ve ağzında gizlediği hapları yakalanacağı esnada yere attığını itiraf ettiğini yineledi.  

Günay, zanlı Münevver Özel Soyder’in gösterdiği hapların asfalt yolun içinde poşete sarılı halde bulunduğunu ve muhtemelen üzerinden araba geçmesi sonucu toz haline dönüştüğünü anlattı.

Hapların bulunarak emare alındığını söyleyen Günay, zanlının konu hapları Mahmut Saymaz’dan aldığının belirlendiğini belirtti.

Günay, zanlı Mahmut Saymaz’ın evinde yapılan aramada bir adet Suboxone isimli ilaç bulunarak emare alındığını belirtti.

Her iki zanlının da gönüllü ifade verdiğini söyleyen Günay, sadece zanlı Mahmut Saymaz’ın Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden yine yeşil reçeteye tabi olan Rivotril isimli ilacı alma hakkı olduğunu ancak satış izni olmadığını kaydetti.

Tahkikatın tamamlandığını belirten Günay, her iki zanlının da mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

 

“Özür dilerim”

Mahkemede söz alan zanlı Münevver Özel Soyder, “Pişmanım. Özür dilerim” derken, Saymaz, herhangi bir şey söylemedi.

Yargıç Cenkay İnan, her iki zanlının da yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, seyahat belgelerini polise teslim etmesi, 3 bin TL nakdi teminat yatırması, ikişer kefilin 50 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları koşuluyla tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 08:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75