Hasan öğretmene zor veda

banner37

Cinayete kurban giden Hasan Işık Özgöçmen için, görev yaptığı Atatürk Meslek Lisesi’nde dün sabah anma töreni düzenlendi

Hasan öğretmene zor veda
banner90

Mustafa ÖZYAĞCI

İskele’de ormanlık alanda boğazı kemerle sıkılarak öldürülen 53 yaşındaki sanatçı ve öğretmen Hasan Işık Özgöçmen, dün sabah saat 11.00’de görev yaptığı Atatürk Meslek Lisesi’nde (AML) düzenlenen törenle anıldı.

Anma törenine çalışma arkadaşları ve öğrencilerinin yanı sıra, veliler, sanatçı arkadaşları, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem ile meslektaşları da katıldı.

Törende KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Genel Orta Öğretim Dairesi Müdürü Aktan Erdoğa, Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdür Muavini Gülşen Hocanın, Okul Öğretmeni ve Kıbrıs Seramikçiler Derneği Asbaşkanı Nargül Gezen Dündar, AML Baş Muavini Tuna Bolat ve Tarih Öğretmeni Ogün Genç Kaçmaz kısa birer konuşma yaptı.

Duygu dolu konuşmalar sırasında bazı öğrenciler baygınlık geçirdi. Öğrencilere öğretmenleri ile arkadaşları müdahale ederek sakinleştirdi.

“Onu her zaman eserleriyle anacağız”

Törende ilk konuşmayı yapan okul öğretmenlerinden Ogün Genç Kaçmaz, AML olarak çok acı bir günü yaşadıklarını ifade ederek, Özgöçmen’in okula ve toplumun geleceği için büyük hizmetleri bulunduğunu, iyi, dürüst, sanatçı ve üretken bir insan olduğunu söyledi. İnsanoğlunun birincil hakkı olan yaşam hakkının elinden alınmasından daha canice bir şey olmadığını anlatan Genç Kaçmaz, beklemedikleri bu olay karşısında, duydukları andan bu yana sevenleri olarak, çalışma arkadaşları olarak acı ve şok içerisinde olduklarını belirtti.

Her gün bir masum insanın aramızdan ayrılmasını hazmedemediklerini ifade eden Genç Kaçmaz, “her gün bu ülkede hayatımızdan endişe edecek duruma gelmemizin acısını yaşıyoruz. Bu konuda devlet büyüklerinin üzerlerine düşen görevi yerine getirmelerini istiyoruz” diye konuştu.

Genç Kaçmaz, Hasan hocanın okulda gerek örgün, gerekse yaygın eğitimde olduğu gibi sanatçı kişiliğiyle de büyük katkıları olan, üretken, çalışkan ve mükemmel bir insan olduğunu söyledi. AML olarak onun adını yaşatacaklarını belirten Genç Kaçmaz, Hasan öğretmeni her zaman eserleriyle anıp, bıraktığı eserleriyle hatırlayacaklarını kaydetti.

“Herkes onu Hasan Işık olarak tanıdı”

Maalesef bu üzücü konuşmayı yapmanın kendisine düştüğünü belirten Okul Öğretmeni ve Kıbrıs Seramikçiler Derneği Asbaşkanı Nargül Gezen Dündar, adı her zaman Hasan Işık Özgöçmen olarak geçtiğini, ancak herkesin onu Hasan Işık olarak tanıdığını ve bildiğini söyledi. Dündar, Işık’ın her zaman çalışkan, sabırlı, yardımsever ve çok renkli bir karaktere sahip olduğunu ifade etti.

banner9
Özgöçmen ile 25 yıldır çalışma fırsatı bulduğunu anlatan Dündar, kendisiyle birlikte bir şeyler üretmenin kendisi için gurur verici bir durum olduğunu söyledi. Dündar, Özgöçmen’in sadece bir eğitimci değil, bir seramik sanatçısı ve aynı zamanda değerli bir kişilik olduğunu ifade etti.

“İlk o okula gelirdi”

Hasan hocanın sanatçı kimliğinin yanında iyi bir eğitimci, dürüst bir insan olduğunu ifade eden AML Baş Muavini Tuna Bolat, öğretmen olarak Hasan hocanın, herkesten önce okula geldiğini ve en geç de atölyesinden onun ayrıldığını söyledi. Hem bir öğrencisi, hem de bir iş arkadaşı olarak kendisiyle çalışma fırsatı bulmaktan son derece gurur duyduğunu ifade eden Bolat, sürekli çalışan ve özveri gösteren bir kişiliğe sahip olduğunu belirtti.

“Her zaman iyi şekilde anılacak”

Onunla aynı okulda 10 yıl çalışma fırsatı yakaladığını belirten Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdür Muavini Gülşen Hocanın, kendisiyle birçok farklı projede çalıştığını, her zaman işini en iyi şekilde yapmaya gayret eden bir eğitimci olduğunu söyledi.

Mesleki Teknik Öğretim’e katkısının da büyük olduğuna değinen Hocanın, çalışkan, özveriyle işini yapan birinin aramızda ayrılmasını hazmedemediğini, ancak geride bıraktığı eserlerle her zaman iyi şekilde anılacağını kaydetti.

“Yetkililer dur diyemiyor”

Okullarda öğretmenlerin, öğrencilerin, sokaklarda kadınların, çocukların artık güvende olmadığına dikkat çeken KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, ülkemizde tehdit, tecavüz, darp ve kriminal olayların her gün artarak devam ettiğini söyledi.

Ülkenin nüfusunun bilinmediğini, kimlikle girişe dur denilmediğini, kimin girip çıktığının bilinmediğine işaret eden Eylem, keyfi olarak verilen vatandaşlıkların yanı sıra, güvenlik güçlerinin halkın güvenliğini sağlayamadığını söyledi.

Anti demokratik uygulamalar, baskı, şiddet, hukuksuzluğun her geçen gün artarak devam ettiğini ifade eden Eylem, yetkililerin bunlara dur diyemediğini ve yeterli önlemleri almadığını belirtti.

“İnşallah bir daha bu tür olaylar yaşanmaz”

Hasan hoca ile 3 yıl çalışma fırsatı bulduğunu anlatan Genel Orta Öğretim Dairesi Müdürü Aktan Erdoğa, önceki günden bu yana büyük bir şok yaşadıklarını söyledi.

Erdoğa, ülkemizde yaşanan bu tür acı ve endişe verici olayların toplumu huzursuz ettiğine işaret ederek, “inşallah bu tür olaylar son bulur. Artık yeter. Vatandaşlarımız ve öğrencilerimiz huzur içinde yaşamak istiyor. İnşallah bundan sonra bu tür kriminal olaylar yaşanmaz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2018, 08:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108