Hasipoğlu: Akaryakıttaki düşüş vatandaşın cebine yansımıyor

banner37

UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ve CTP Milletvekili Salahi Şahıner KIBRIS TV’nin konuğu oldu.

Hasipoğlu: Akaryakıttaki düşüş vatandaşın cebine yansımıyor
banner90
banner99

Erçin Şahmaran’ın sunduğu Objektif programının konuğu olan UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ve CTP Milletvekili Salahi Şahıner’in birlikte katıldığı programda KIB-TEK ve AKSA gündeme getirildi. Şahiner, KIB-TEK yolsuzluk iddialarına ilişkin bir araştırma komitesi kurulduğunu ve gerekirse konuların yargıya taşınacağını dile getirdi.  UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ise AKSA konusunun meclise intikal ettiğini hatırlattı ve dünyada akaryakıt fiyatları düşse de KKTC’nin cebi yanmaya devam ediyor dedi.  AKSA’nın en çok kazandığı iki ülkenin KKTC ve Gana olduğunu aktaran Hasipoğlu, AKSA ve Teknecik bölgelerinde gırtlak ve akciğer kanser oranlarının da arttığına dikkat çekti.

ŞAHİNER: 2024’TE ENERJİ TALEBİ ARTACAK

AKSA ile uzlaşı yoluna gidilmesi ve kira bedelinde indirime gidilmesi gerektiğini kaydeden Şahiner, böylelikle halkında elektriği ucuza alabilmenin mümkün olabileceğini de ifade etti. Şahiner, “AKSA gerekli yükümlülükleri yerine getirmiyor.  Bana soracak olursanız, eğer AKSA ile masada anlaşamazsam topyekun bu anlaşmayı fes etmek yerine iki yıl boyunca 3.76 doları sana ödeyemem bunu 1.56’y götürdüm.  Mahkemeye gitme hakkı sende saklıdır fakat herhangi bir şekilde bu mahkemeyi kaybetmemiz durumumuzda bu işin yükümlülüğünü KIB-TEK’e değil devletin boynuna alabileceği bir yapıdır” dedi.  İlerleyen yıllarda KKTC’nin enerji talebinin de artacağını aktaran Şahiner, 15 yılda AKSA’ya 45 jeneratör hediye edildiğini aktardı. Şahiner, önümüzdeki süreçte 200 megawatlık kurulu gücün yapılandırılması gerektiğinin altını çizdi. “2024 yılında artacak olan enerji talebimle birlikte bir yatırıma gitmek zorundayım. Bugün AKSA’nın 8 adet jeneratörü vardır. 8 tane jeneratör için ben 15 yılda 45 jeneratörü AKSA’ya hediye ettik. 2024 yılında bizim minimum 200 megawatlık kurulu gücümüz olması gerekiyor.  Çünkü devletimizin kurulu gücü 110 megawatlık buhar tribünleri onlar çok vahşi yakıt tüketiyor. AKSA’nın maliyetlerinden bile daha maliyetli bunlar.  AKSA ile sözleşmeye devam etmek istiyorsak o kurulu güç hazır olacak.

ŞAHİNER: ÖZELEŞMEDEN DERSİMİZİ ALDIK

KIB-TEK yolsuzluk iddiaları üzerine Araştırma Komitesi kurulduğunu ve çok ciddi çalışmalar yapıldığını da aktaran Şahiner, ihale şartnamelerine uymadığı ile ilgili raporun sonuçlanmasının ardından konunun başsavcılığa intikal edebileceğini kaydetti.  Şahiner, “Serbest piyasa koşularını yaratamıyorsanız özelleştirmenin hiçbir mantığı yoktur.  Araştırma Komitesi kurduk. Çünkü KIB-TEK’in çok ciddi ihalelerde yolsuzluk, gelen parçalarda ihale şartnamesinde yazan noktaları sağlamayan parçaları aldığı ve bunların denetimi yapılmadığına dair bir ihbar aldık ve bunun üzerine bir araştırma komitesi kurduk. İçine girdiğimiz nokta, bulaştığımız yerler artık o komitenin araştırma yeteneklerinin üstüne çıkıyor. Altından kalkamayacağımız bir iş haline geldi. Çok teknik işler, nereye dokunursak dokunalım elimizde kalıyor. İvedilik ve çok büyük hassasiyet gerektiriyor.  Siyasette olmayacak olsam bile kesinlikle KIB-TEK’in belki daha özerk bir yapıda ama kesinlikle riyakata dayalı atamaların olacağı, kesinlikle devlet elinde olacağı bir yapı öngörüyorum. Özelleştirmenin karşısında olacağım bu konjonktürde. Özelleşme ile nereye kadar gidileceğini görmüşüzdür.  Dersimizi almamız gerekiyor. Bu maceralara girmemek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

HASİPOĞLU: AKARYAKITTAKİ DÜŞÜ VATANDAŞIN CEBİNE YANSIMIYOR

banner134

Erçin Şahmaran’ın sunduğu Objektif Programının konuğu UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, dünyada akaryakıt fiyatlarının düştüğünü söyleyerek cümlelerine başladı. Hasipoğlu, akaryakıttaki düşüşün vatandaşın cebine yansımadığına dikkat çekti. “Dünyada petrol fiyatları düşüyor. Akaryakıt fiyatları düşüyor bizim ülkemize de yansıyor bu ancak fuel oili kullanan ülkemizde elektrik üretimi yapan tesislerde elektrik fiyatları düşmüyor. Vatandaşa da yansımıyor.  Neden bu olmuyor diye sorguladığım ve araştırdığım zaman karşımıza AKSA çıkıyor” dedi.

HASİPOĞLU: AKSA KARINI 8 KERE AMORTİ ETTİ

AKSA ile 2008-2024 yıllarını kapsayan sözleşmenin Yap-işlet- devret şeklinde olması gerektiğini aktaran Hasipoğlu, sözleşmede belirtilen alım garantisinin de yüksek olduğunu da belirtti.  “Tabi ki bu alım saatlerinin rakamları ciddi rakamlar. Yılda 700 milyon kw saat bir alım garantisi vermişiz ve bunu da hesaplanması ile ilgili hizmet bedeli adı altında bir kira bedeli koymuşuz.  Kw saati  3.76 dolar sadece kira bedeli bunu da o 700 milyonla çarptığınızda senede 26 milyon dolar ediyor. Bu sene sadece kira bedeli olarak, yani jeneratörlerin orada durması, işlemesi için ödeyeceğimiz rakam bu. Dünyada akaryakıt fiyatları dibe vurduğunda böyle bir kira bedeli ödeyeceğiniz yer bir de Gana. İki ülkeden en büyük karını yapıyor AKSA.  Özel şirkettir karını da yapacak. Zaten kar etme amacıyla geldi.  2008 yılından 2020’ye gelene kadar 8 kere bu amorti etti. Şu an bu şirkete ödediğimiz karının karıdır.  Artık AKSA’nın da karından feragat etme zamanı geldi diye düşünüyorum ki bizim de vatandaşımızın cebine yansısın.  Bu rakamları ödemeyelim gelin, 110 milyon doları ödeyeceğimize bu sözleşmeyi ya müzakere edelim ya da anlaşamıyorsak fes edelim.  Biz bu 110 milyonun 30 milyon dolarıyla zaten AKSA’nın gücü kadar bir jeneratör alırım KIB-TEK’e. Geri kalanlarla ise yangın helikopteri alırım. KIB-TEK’in de cebine kalır ve faturada indirime gideriz.

HASİPOĞLU: ALTERNATİF ÇÖZÜM ŞART

AKSA’ya karşı mücadeleye başlatılması gerektiğini kaydeden Hasipoğlu, KIB-TEK’in kendi ayakları üzerinde durması gerektiğini belirtti. Hasipoğlu, “AKSA’ya karşı mücadeleye başlarsınız ama günün sonunda bugün KIB-TEK’in jeneratörleri bir şekilde bozuluyor ve tamir edilemiyor, kapasite düşüyorsa, Bugün KIB-TEK’in jeneratörleri bir şekilde kapatılıyorsa bizim alternatif çözümler yaratmamız lazım.  KIB-TEK jeneratörlerinin hepsinin full kapasite çalışması lazım.  Bir tane arızalansa benim tek alternatifim Güney Kıbrıs’tan anlaşma yapmam. Ki olağanüstü durumlarda onu da yaptığımız oldu.  KIB-TEK bir an önce bir an önce kendi ayakları üzerinde durabilmesi için yatırım yapmalı.  Enterkonekte sistemi bile gelse bizim orada o kurulu gücümüzün yedek olarak olması lazım.  Alternatif sistemlerimiz olmazsa bu hatta bağlı kaldığın anda ve arızalandığında ülke elektriksiz kalır.  26 milyon doları ödemeyelim kendi jeneratörümüzü alalım.”

HASİPOĞLU: CAYDIRICI CEZALAR OLMALI

Hem KIB-TEK hem de AKSA’nın bacalarında temiz filtre olmadığına da dikkat çeken Hasipoğlu, kanser vakalarının arttığını kaydetti  “Bugün hem KIB-TEK’in hem de AKSA’nın bacalarından zehir çıkıyor. Çevre Dairesi’nden edindiğim bilgilere göre üç kat limitüstü. Hem Teknecik Bölgesi’nde hem Kalecik Bölgesi’nde gırtlak ve akciğer kanser vakalarında ciddi artış var.  Ben evimden AKSA’nın kırmızı dumanını görebiliyorum. Ne yapıyor çevre dairesi? Filtresini tak demiş takmamış ceza kesmiş. Ceza ne? 6 asgari ücret. 26 milyon dolar alan adam 6 askeri ücreti ödeyeyim der.  Burada caydırıcı ceza maddelerini getiriyoruz. 2013 yılında petrol tankeri geldi AKSA’nın kusurundan dolayı o denize petrol aktı, deniz tamamen siyaha büründü. Bütün oteller kapandı. Balık çiftliği battı. Su arıtma tesisi kapandı.  Bin 500 ton  atık denize aktı ve o atıklardan dolayı 84 bin 900 TL ceza kesildi. Bu zararın geri getirilmesi mümkün değil. 2013 çıkarılan atık AKSA’nın telli bölgesi içerisinde duruyor. Her şiddetli yağmurda o atık denize karışıyor. 7 yıldır da bu orada duruyor. Bu tür durumlar içinde ceza yasasında düzenleme yaptık. Filtreyi tak benim insanımı zehirleme” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75