Hasipoğlu: Devletin başı, ilhaktan endişe duyacağına devletine sahip çıkmalıdır

banner37

banner87
Hasipoğlu: Devletin başı, ilhaktan endişe duyacağına devletine sahip çıkmalıdır
banner99

UBP Milletvekili Meclis Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu, Meclis Komitesi’nde Cumhurbaşkanlığı Seçim Tarihi üzerinde görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

BRT Birinci Boyut Programı’nda Levent Kutay’ın sorularını yanıtlarken, Komite’nin önünde 12 Nisan Tarihi’ni içeren bir yasa önerisini bulunduğunu hatırlatan Hasipoğlu, YSK Başkanı Narin Şefik’in de açıkladığı gibi mevcut yasal düzenlemenin 26 Nisan tarihini gösterdiğini;Komite’den aksi bir karar çıkmaması halinde 26 Nisan’ın seçim tarihi olacağını söyledi.

Hasipoğlu, “12 Nisan artık mümkün görünmüyor.Meclis Komitesi’nde de 26 Nisan üzerinde duruluyor.İki hafta içinde karar alıp Genel Kurula göndereceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Türkiye Aleyhine kullandığı ifadelere tepki gösteren Hasipoğlu, “Sayın Akıncı, yaşamsal öneme sahip Türkiye ile KKTC İlişkilerini seçim için feda ediyor” dedi.

Hasipoğlu, “ Sayın Akıncı, gündemde olmayan bir konuyu gündeme getiriyor. İlhaktan söz ediyor.Eğer federasyon olmuyorsa, bunun alernatifi ilhak değil, KKTC’nin tanıtılmasıdır.Sayın Cumhurbaşkanı, Anayasal görevini yerine getirmek yerine, bunu pas geçerek ilhak diyor.Bunu kabul etmemiz sözkonusu değildir” diye konuştu.

Oğuzhan Hasipoğlu,Türkiye’nin diplomatik lisanla tepki verdiğini, ilişkilerin erken zamanda düzeltilmesi gerektiğini, hükümetler arası sorun olmadığını, Akıncı’nın açıklamalarının üst makamlar arasında soruna yol açtığını söyledi.

Kıbrıs’ta Cumhurbaşkanlığı Seçimleri sonrası federasyon temelinde bir süreç başlasa da bir sonuç beklenmediğini belirten Hasipoğlu, “Oturup konuşulur.Bir sonuç alınmayacağı ortaya çıkarsa da, müzakereyle ayrılık gündeme getirilebilir.Bunun şartları oluşmaya başlamıştır.Kıbrıs’ta paylaşıma dayalı federasyonun olmayacağını herkes biliyor.Boşu boşuna ısrar etmek, bunun üzerine politika inşa etmek, Kıbrıs Türk Halkı’na zaman kaybettirmekten başka bir işe yaramıyor” dedi.

Hasipoğlu,“Rum Tarafı ile oturup konuşacağız.Tek temsiliyet ama 2 ayrı devlet tartışılabilir.İşte o zaman AB Çatısı altında 2 devlet dediğimiz oluşum da kendiliğinden oluşur” diye konuştu.

(BRT)

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2020, 20:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108