banner6

Hasipoğlu: "KKTC Topraklarında Faaliyet Gösteren Bm, KKTC Devletiyle Uzlaşmak Zorunda"

banner37

Hasipoğlu: "KKTC Topraklarında Faaliyet Gösteren Bm, KKTC Devletiyle Uzlaşmak Zorunda"
banner99

Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, Türkiye’de yayın yapan Ulusal TV kanalına, gündeme dair açıklamalarda bulundu.
BM’nin Taksim Sahası’na girişleri engellemesini de değerlendiren Hasipoğlu, BM’nin bu tutumunun misyonu ve vizyonuyla alakası olmadığını, BM’nin ara bölgede otoritesini ispatlamaya çalışmak için gençlerin antrenman alanı tellerle kestiğini belirtti.
Bu tutumun yasal bir zeminde karşılığı olmadığını ve gerekli tepkiyi ortaya koyacaklarını ifade eden Oğuzhan Hasipoğlu, şunları kaydetti:
“Cumhurbaşkanımız, Dışişleri Bakanımız bu konuda BM nezdinde gerekli girişimleri yapıyorlar. Gençlerimiz orada maç ve antrenman yapacak. Bunun engellenmesi kesinlikle kabul edilebilir değildir. Bir şekilde kendi egemenlik ve otoritelerini ispatlamaya çalışıyorlar. Ama bilsinler ki KKTC topraklarında faaliyet gösteriyorlar ve KKTC devletiyle uzlaşmak zorundadırlar. Ve o teli de kaldırmak mecburiyetindeler.”
UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, BM’nin 1964 yılında alınan kararlarla otoritesini ve yetkisini KKTC’de sürdüremeyeceğine de vurgu yaptı.
Hasipoğlu, “Bize göre gerek Kapalı Maraş’taki statüleri gerekse Gazimağusa’da bulunan kamplarının yasal bir zemini yoktur. Çağ dışı kalmış BM Güvenlik Konseyi kararlarıyla, savaş dönemi içinde alınan kararlarla yürüyecek değiliz. Biz onlara işbirliği önerisi, bizimle bir anlaşma yapma teklifini sunarken, BM bize tel örgü çekerek cevap veriyor. BM’nin ada üzerindeki varlığını ve yasal statüsünü sorgulama zamanı çoktan gelmiştir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104