Hasipoğlu: Petrol faciasının ardından toplanan atıklar 7 yıldır AKSA tesislerinde duruyor

banner37

Hasipoğlu: Petrol faciasının ardından toplanan atıklar 7 yıldır AKSA tesislerinde duruyor
banner90
banner8

Meclis’te son güncel konuşmayı UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu “yaşanan çevre felaketleri” konusunda yaptı.

UBP milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, dün meydana gelen yangından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, gerekli tedbirlerin alınacağını ancak yasal düzenleme de gerektiğini belirtti.

Hasipoğlu, AKSA’nın gündeme gelmesine sevindiğini kaydederek, alım garantisiyle yapılan sözleşme üzerinden ödenen parayla yapılabilecek yatırımları yineleyerek konuyla ilgili önceki konuşmasından alıntılar yaptı.

2013 yılında AKSA kaynaklı meydana gelen petrol faciasının ardından toplanan atıkların 7 yıldır aksa tesislerinde durduğunu hatırlatan Hasipoğlu, sözleşme uyarınca alması gereken tedbirler olduğunu ancak bu yönde adım atılmadığını söyledi.

Hasipoğlu, edindiği bilgiler doğrultusunda bu atıkların suya ve toprağa karıştığı bilgisini aldığını ve bunların 7 yıldır yok edilmemesine anlam veremediğini söyledi.

banner134
Yasa ve sözleşme gereği konması gereken filtrelerin de çalışmadığını ve yıllar içinde asgari ücretin 6 katı miktarda kesilen birkaç ceza haricinde hiçbir şey yapılmadığını belirten Oğuzhan Hasipoğlu, kanser vakalarındaki artışa da dikkat çekti.

Hasipoğlu, Kıb-Tek’in ceza kesmek yerine mahsuplaşma yoluna gitmesini de eleştirerek, gelecek hafta ceza yasalarında artışa gidilmesi yönünde talebi olacağını söyledi.

Cezaları asgari ücretin 150-200 katına çıkarılmasını talep edeceğini dile getiren Hasipoğlu, AKSA’ya ödenecek paranın kullanılabileceği yatırımları sıraladı.

Hasipoğlu, salgının sözleşmeyi feshetme imkanı yarattığını yineleyerek, herkes elini taşın altına koyarken bu AKSA’nın pişkin şekilde cezayı ödeyerek hiçbir şey yokmuş gibi parasını almasını doğru bulmadığını belirtti.

Sözlerini Atatürk’ün bir anısını anlatarak tamamlayan Hasipoğlu, 19 Mayıs ve kandil temennilerini de dile getirdi.

Meclis Genel Kurulu bugünkü toplantısını, Hasipoğlu’nun konuşmasıyla tamamladı. Meclis bir sonraki birleşimini 1 Haziran Pazartesi saat 10.00’da yapacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75