banner6

Haspolat, lağım tehdidi altında

banner37

Haspolat, lağım tehdidi altında
banner151 banner143

“ÇÖZÜM KANALİZASYON”… Haspolat Muhtarı Asım Egemen, UKÜ’nün atık sularının bir bölümünü arıttığını, fazlalığın ise dere yatağına, oradan da Haspolat’a aktığını iddia etti. Egemen, dere yatağına yapılan evler yüzünden de dereden akan bu suyun yol bulup gidemediğine, bazı yerlerden patlak vererek orada biriktiğine işaret etti. Egemen, artan yapılaşma ve kuyuların da dolup zaman zaman patlamasıyla etrafa akan lağım suyunun, UKÜ’den gelen suyla birleştiğini öne sürdü. Bu durumun halk sağlığını tehdit ettiğini ifade eden Egemen, “Çözüm kanalizasyon” dedi.

“SAĞLIĞIMIZ RİSK ALTINDA”… Haspolat eski Muhtarı Bayram Özel de bu durumun bölgede oyun oynayan çocuklar için daha da tehlikeli olduğuna dikkat çekerek, “Mahallenin çocukları kurbağa yakalayacak diye o pis suyun içine giriyor. Mahalleli, koku ve sinekten dışarıda oturamıyor. Bu sıcakta kapı pencere açamıyor. Sağlığımız risk altında” şeklinde konuştu

Eniz ORAKCIOĞLU

   Lefkoşa’ya bağlı Haspolat’ta plansız yapılaşma, bölge halkını, lağım sularının tehdidiyle yüz yüze bıraktı. Kanalizasyon sisteminden mahrum olan Haspolat’ta, birçok yerde olduğu gibi dere yatağına yapılan inşaatlar da lağım sorununu beraberinde getirdi. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nden (UKÜ) geldiği öne sürülen arıtılmış suların da ulaşmasıyla Haspolat’taki lağım sorunu daha da büyüdü.

   Yıllardır pis suyun dayanılmaz kokusu ve sineklerden perişan olan bölge halkının bu sorununa yetkililer bir türlü çözüm bulamadı.

   KIBRIS’a konuşan bölge halkı, çocuklarının sağlığından endişe ettiklerini, kokudan ve sinekten dolayı kapı- pencere açamadıklarından şikayet ediyor.

   Eski ve şimdiki köy muhtarı ise sorunun UKÜ’den kaynaklandığını savunarak, üniversitenin atık sularının bir kısmının arıtıldığını, fazlalığın ise dereye akıtıldığını, dere yolu ile de köye geldiğini iddia etti.

   Haspolat Muhtarı Asım Egemen, dere yatağı üzerine yapılan evler yüzünden de dereden akan atık suyun yol bulup gidemediğine ve bazı yerlerden patlak vererek pis suyun biriktiğine işaret etti.

   Egemen, artan yapılaşma ve kuyuların da dolması nedeniyle yaşanan patlamalardan dolayı lağım suyunun, üniversiteden gelen suyla birleşerek sorunun daha da büyüdüğünü anlatarak, halk sağlığının tehdit edildiğini söyledi ve “Çözüm kanalizasyondur” dedi.

   Haspolat eski Muhtarı Bayram Özel da bölgedeki çocukların buralarda oyun oynadığına işaret ederek, “Mahallenin çocukları kurbağa yakalayacak diye o pis suyun içine giriyor. Mahalleli, koku ve sinekten dışarıda oturamıyor. Bu sıcakta kapı pencere açamıyor. Sağlığımız risk altında” şeklinde konuştu.

Egemen: Sorun kanser gibi çöktü

   Haspolat Muhtarı Asım Egemen, bölgedeki lağım sorununun uzun zamandır sürdüğünü ifade ederek, “Yıllardır bu sorun kanser gibi köyün üzerinde kaldı” ifadesini kullandı.

   Egemen, bu sorundan Çevre Dairesi’nin, Lefkoşa Kaymakamlığı’nın ve Lefkoşa Türk Belediyesi’nin de haberi olduğunu kaydetti.

   Egemen, birçok kez konuyla ilgili gerekli yerlere şikâyetlerini ilettiklerini, yetkililerin yerinde incelemelerde de bulunulduğunu söyleyerek, sorunu çözmek için bir adım atılmadığına dikkat çekti.

   Dere yatağı üzerine son yıllarda yapılan evler olduğunun da altını çizen Egemen, UKÜ’den gelen suyun bu nedenle giderinin olmadığını ve en zayıf noktayı bulup, oradan patlak verdiğini öne sürdü.

“Evlerin atıkları ile üniversiteninki birleşiyor”

   Egemen, “Köyümüzün problemlerinden biri de dere yataklarının vatandaşlarının koçanlı malı olmasıdır” diyerek, bu sorunu geçmişte İçişleri Bakanı ile masaya yatırdıklarını ancak çözüm bulunamadığını anlattı.

   Haspolat’ın 15-20 bin nüfusu olan bir bölge haline geldiğine işaret eden Egemen, köyün büyüyüp genişlediğini, hane sayısının çoğaldığını, bu kez de altyapı olmaması nedeniyle akan atık suyun en zayıf bölgelerden patlamalar yaptığını bildirdi.

   Belediye ile işbirliği halinde olduklarını ifade eden Egemen, “Her gün mühendisler gelip, suyun nasıl oradan tahliye edileceğini hesaplar. Ama şu ana kadar sorunun çözümü olmadı” dedi.

   Egemen, şöyle konuştu:

   “Bilindiği üzere Haspolat köyü arıtma tesisinin yan tarafında olmasına rağmen kanalizasyonu yok.

   Şu anda AB projesi kapsamında kanalizasyon belli bölgelerden geçiyor ama bağlamak için de paraya ihtiyaç var.

   Haspolat artık masaya yatırılması gereken bir bölge. Atık sular Dilem Sokak, Alıç Sokak, Yakup Sokak ve Kırlangıç Sokak’ın bağlandığı yerde birikip, oradan Özgür Özada Sokak’a ve Barış Caddesi’ne girer. Belediye de vidanjörle gelip suyu çeker.”

   Egemen, bu sokaklarda nüfusun ciddi oranda arttığını, apartmanlar, binalar siteler yapıldığını söyleyerek, “Sitelerden çıkanların, üniversiteden gelenle birleşince zaten dolu olan kuyuların da patlama yapması sonucu bu manzara ile karşılaşıyoruz” şeklinde konuştu.

   Çözümün bu hatların kanalizasyona bağlanması olduğuna dikkat çeken Egemen, köyün hepsi değilse bile bir bölümünün muhakkak kanalizasyona bağlanması gerektiğini belirtti.

Özel: Sağlığımız risk altında

   Haspolat eski Muhtarı Bayram Özel, bölgede, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nden dere yoluyla köye kadar ulaşan atık ve lağım suyunun Haspolat’taki plansız yapılaşma ile birleştiğinde, sağlığa zarar verecek ciddi boyutlara ulaştığını savundu.

   Son yıllarda Haspolat’ta yapılan binalar için altyapıları olmadan inşaat izni ve ruhsat verilmesini de eleştiren Özel, bölgeye yapılan inşaatların altyapılarının ve yeterli kuyu kapasitesinin olmaması, yeni yapılan sitelere yetmeyen kuyuların dolması ve belirli yerlerden patlamalar yapmasının, bölgede lağım suyunun birikmesine sebep olduğunu söyledi.

   Özel, “Mahallenin çocukları kurbağa yakalayacak diye o pis suyun içine giriyor. Mahalleli koku ve sinekten dışarıda oturamıyor. Bu sıcakta kapı pencere açamıyor. Sağlığımız risk altında” dedi.

   Özel, 20 yıl önce de üniversiteden gelen atık su sorununun yaşandığına, defalarca şikayet edilmesine rağmen konunun çözüme kavuşturulamadığına dikkat çekti.

   Bizzat Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı’ya da bir ay önce ulaştığını ve sorunu aktardığını belirten Özel, başkanın, 8-10 kişilik ekip göndererek incelmelerde bulunduklarını, “halledeceğiz” deyip gittiklerini savundu.

   “Tekrar başkanı aradım, sorunla ilgileneceğini söyledi ama henüz bir müdahale yok” diyen Özel, yetkililere bir an önce bu sorunu çözmeleri çağrısında bulundu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104