Hasret ve isyan

banner37

Pile’de yaşayan Kıbrıslı Türkler, Koronavirüs tedbirleri nedeniyle geçişlerin durdurulmasını protesto etmek amacıyla Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’nda eylem gerçekleştirdi

banner87
Hasret ve isyan
banner90
banner99

“BARİKATLARIN KALKTIĞI BİR YURT İSTİYORUZ”… Koronavirüs tedbirleri kapsamında sınır kapılarının geçişlere kapatılması Pile halkının ve Güney’de çalışan Kıbrıslı Türklerin tepkisine neden oldu. Kontrollü bir şekilde sınır kapılarının açılmasını isteyen Pileliler ile işçiler, dün Beyarmudu Sınır Kapısı’nda siyah tabutlu eylem yaptı. Pile Türk Muhtarı Veysal Güden, “500 Kıbrıslı Türk, Pile'de unutuldu. Bu ülkede barikatların kalktığı bir yurt istiyoruz” dedi. Öte yandan sınırın iki yanında kalarak ayrı düşen aileler de sınırı aşmamak şartıyla polis gözetiminde sevdikleriyle hasret giderdi.

Funda ÖZSAKINÇ

   Pile’de yaşayan Kıbrıslı Türkler ile Güney’de çalışıp işine gidemeyen işçiler, Koronavirüs tedbirleri nedeniyle geçişlerin durdurulmasını protesto etmek amacıyla dün Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’nda eylem gerçekleştirdi.

   Eylemciler, yanlarında getirdikleri “siyah tabutu” barikatın kuzeyine atmak isteyince duruma polis müdahale etti. Taputun atılmasına izin verilmedi.

   Eylemde konuşan Pile köyü Türk Muhtarı Veysal Güden, “500 Kıbrıslı Türk, Pile'de unutuldu" diyerek, yetkililerden sorunlarına çözüm bulmasını istedi.  

   Eylem sırasında sesler yükseldi, yetkililere tepki gösterildi.

   Koronavirüs sürecinde sınırın iki yanında kalıp, ailesinin yanına gidemeyen vatandaşların buluşması ise herkesi duygulandırdı.

   Sınır kapısındaki demir kapının üzerinden, birbirlerine sarılıp, hasret gideren aileler, gözyaşı döktü.

Polis güvenlik önlemi aldı

   Eylem nedeniyle dün bölgede hareketli saatler yaşandı.

   Polis, sabahın erken saatlerinde bölgede geniş güvenlik önlemi aldı. Araçlarıyla eylem yerine gelenler bir süre bekletildi, ardından geçişlerine izin verildi.

   Araçlı eylemciler polis eşliğinde sınır kapısına geldi.

Güden: Bu ülkede barikatların

kalktığı bir yurt istiyoruz

  

   Pile Türk Muhtarı Veysal Güden, “Bu ülkede barikatların kalktığı bir yurt istiyoruz. Pile’deki nüfus azalmaya başladı. Sözde vatan sevgisi olanlar bu topraklarda bu insanların yok olmasına yol açtı. Gençlerimiz köylerine gelemiyor. Ölülerimiz mezara giderken eşimiz dostumuz cenazemizin arkasından belli saatlerce yürüyebilirdi. Biz bunları yaşadık” dedi.

  Güden, adalet istediklerini ancak adalet görmediklerini belirterek “Her şapka takan siyaset yapar ama her siyaset yapan devlet adamı olamaz” şeklinde konuştu. Güden, hükümetin gerekli önlemleri alarak barikatları açmasını istedi.

   Güden, dertlerin azalmaya başladığı günlerde salgının kontrol altına alındığını, yaşamın yavaş yavaş normalleştiğini ifade ederek herkesin kontrollü bir şekilde işine döndüğünü söyledi.

Tatar: Pile halkıyla temastayız

değerlendirme sürüyor

   Başbakan Ersin Tatar da bir kabulünde gazetecilerin sorusu üzerine Beyarmudu Sınır Kapısı’nda yapılan eylemi değerlendirdi.

   Tatar, Pile halkıyla temasta olduklarını, bilim kurullarının ve Sağlık Bakanlığı’nın görüşleri ışığında değerlendirmelerin sürdüğünü söyledi. Halkın sıkıntılarını bildiklerini ancak KKTC’nin izole edildiğini ifade eden Tatar, Pile halkının sağlık sorunlarıyla ilgili gerekli kolaylıkların sağlandığını söyledi.

   Tatar, önümüzdeki günlerde konunun enine boyuna yeniden değerlendirileceğini vurguladı.

  

Özyiğit: Pile halkının ve güneydeki

işçilerin mağduriyetine çare üretin

    Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, yazılı açıklama yaparak, UBP-HP koalisyon hükümetinin hem Pile halkını, hem de güneyde çalışan işçilerimizi mağdur ettiğini belirterek, bu mağduriyeti gidermenin hükümetin görevi olduğunu söyledi. 
   Virüsün ortaya çıkmasının ardından alınan önlemler kapsamında geçişlerin de durdurulduğunu belirten Özyiğit, geçişlerin durdurulmasının üzerinden aylar geçmesine rağmen Hükümetin hem Pile halkının, hem de güneyde çalışan işçilerimizin yaşadığı mağduriyete çare üretmediğini belirtti. 
   Virüsle mücadele kapsamında sınır kapılarının kapatılmasını anlayışla karşıladıklarını ancak bu karar nedeniyle mağduriyet yaşayan kesimlerin sorunları karşısında sessiz kalınmasının ise anlaşılmaz olduğunu belirten Özyiğit, gerekli kararları alarak bu kişileri korumanın devletin görevi olduğunu vurguladı.
   Özyiğit, “Hükümet güneyde çalışan işçilerimizi koruyamadı, işsiz kalma tehlikesiyle baş başa bıraktı, bu yetmezmiş gibi şimdiye kadar mali destekte de bulunamadı. Sn. Bakan dün Meclis’te yardımla ilgili bir çalışma yapıldığını ve ödenmesi düşünülen rakamları açıkladı, yasalar uygulansa zaten bu insanlarımız daha fazla ücret alacak” dedi.
   Pile halkının da ciddi şekilde mağdur edildiğini, alınan kararların haklı olarak Pile’nin statüsünün sorgulanmasına neden olduğunu belirten Özyiğit, “Oradaki insanlarımıza maalesef sahip çıkılmadı, halbuki yurttaşlarına sahip çıkarak, mağduriyetlerini gidermek bu devletin görevidir” dedi.
   Özyiğit, Pile ile ilgili kararlar alınırken bölge muhtarları ve halkının görüşlerinin de dinlenmesi gerektiğini kaydetti.
  

Bıçaklı: Çare bulunun
 

   Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, Koronavirüs nedeniyle iki aydan fazladır Pile’de yaşayan Kıbrıslı Türk üyelerinin ve KKTC vatandaşlarının, “vatandaş değilmiş gibi işlem gördüğünü ve sağlık, sosyal ve ekonomik yönden sıkıntı içine sokulduğunu” söyledi.
   Yazılı açıklama yapan Bıçaklı, “Devlet yönetmek, herkesin işi değildir. Devleti yönetenler vatandaşların sorunlarına çare bulmak ve gününde sıkıntılarını çözmek zorundadır. Devleti yönetenlerin görevi her sıkıntıya mazeret üretmek değil çare üretmektir” ifadelerini kullandı.
   Hükümeti göreve çağıran Bıçaklı, Pile’de yaşayan ve birçok sıkıntı içinde olan vatandaşları ve üyelerinin sorunlarının ivedi olarak çözülmesini talep etti.
   Bıçaklı, “Türk-Sen olarak her zaman olduğu gibi bugün de, mağduriyet yaşayan üyelerimizin ve halkımızın yanında olacağımızı herkesin bilmesini isteriz” dedi.
 
Sol Hareket: Geçiş kapıları

kademeli açılmalıdır
 

   Sol Hareket adına yazılı açıklamada bulunan Abdullah Korkmazhan, Covid-19 salgınının her iki tarafta da kontrol altına alındığına dikkat çekerek, geçiş kapılarının kademeli ve gerekli sağlık önlemleri alınarak açılmasını talep etti.
   Korkmazhan, “Kıbrıs'ın güneyinde çalışan 1500 kişinin üzerinde yurttaş, ekonomik zorluklar yaşamakta ve işlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyadırlar. Sağlık hizmeti alan ve eğitim gören yüzlerce yurttaş, özellikle Pileli ve Pergamalılar telafisi olmayan büyük mağduriyetler yaşamaktadır. Ayrıca Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronit yurttaşlar da büyük çaresizlikler yaşamaktadır ”ifadelerini kullandı.
   İki tarafta da eve kapanma döneminin bittiğini,  önlemlerin kademeli bir şekilde kaldırılarak, işyerlerinin açılmaya başladığını, şehirler arası seyahatin serbest olduğunu kaydeden Korkmazhan, bu bağlamda geçiş kapılarını kapalı tutma konusundaki her iki taraftaki hükümetlerin ısrarının “kabul edilemez” olduğunu savundu.
   “Gerekli sağlık önlemlerinin alınarak, geçiş kapılarının yeniden açılmasının zamanı gelmiştir” diyen Korkmazhan, kapıların açılmasının ada genelinde ekonomiye katkısının da büyük olacağını, özellikle ekonomik çıkmazda olan Kıbrıslı Türk ekonomisine önemli katkı sağlayacağını söyledi.
   Her iki taraftaki hükümetlerin Covid-19 salgınını fırsat olarak değerlendirerek, geçiş kapılarının kapalı kalmasını kalıcılaştırma ve toplumlar arası teması tamamen kesme düşüncesinde olduğuna dair güçlü şüphe bulunduğunu ileri süren Korkmazhan, “Her iki taraftaki milliyetçi hükümetler, geçiş kapılarının kapalı kalmasının asla kabul edilmeyeceğini ve kapıların açılması için kitlesel eylemler düzenlemekten geri durmayacağımızı bilmelidirler” dedi.
  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75