Hasta bakıcılığı eğitimi verilecek

banner37

Sağlık Bakanlığı, hastanelerde, hastalara bakması için, hasta yakınları tarafından tutulan kişilerin eğitimsiz ve bilinçsiz olması sorununu gidermek adına çalışma başlattı

Hasta bakıcılığı eğitimi verilecek

Ceren ÖZBİL

Sağlık Bakanı Filiz Besim, hastanelerde hasta bakmak isteyen KKTC vatandaşlarına eğitim vereceklerini ve artık hastanelerde eğitimli hasta bakıcıların hizmet vereceğini açıkladı.

Besim, bilinçsiz insanların hastalara bakmasından kendisinin de rahatsızlık duyduğunu ve bu sorunu çözmek adına da hasta bakıcı eğitimleri başlatılması kararı aldıklarını anlattı.

Besim, bilinçsiz ve eğitimsiz kişilerin hasta bakıcılığı yapmasından büyük rahatsızlık duyduğunu söyledi ve bunun için çözüm arayışına girdiğini anlattı.

Bu doğrultuda öncelikle bu kişileri başhekimlerle konuşup hastanelerden uzaklaştırmayı düşündüğünü kaydeden Besim, bunun da zaten az sayıda olmaları nedeniyle yoğun çalışan hemşirelerin yükünü daha da artıracağını belirtti.

Besim, bu nedenle hasta bakıcı eğitimi verme kararı aldıklarını ifade etti.

 

“Eğitimler 17 Eylül’de başlıyor”

Hasta bakıcı eğitimlerinin 17 Eylül’de başlayacağını belirten Besim, bir ay sürecek bu eğitiminin sonunda da sertifika verileceğini söyledi.

Besim, “bu eğitimlere KKTC vatandaşları katılabilecek. Bir aylık eğitimin tamamlanmasının ardından modüler eğitimler devam edecek. Böylece eğitimsiz ve bilinçsiz kişiler hastalara bakmamış olacak” dedi.

 

“Başhekimliklerde listeler olacak”

Besim, bu eğitimi tamamlayıp, sertifika alan kişilerin listesinin başhekimliklerde olacağını ve hasta bakıcıya ihtiyaç duyulması halinde bu kişilerin sırayla çağrılacağını anlattı.

Bu kişilere ödenecek tutarın bakanlık tarafından belirleneceğini kaydeden Besim, sigorta yatırımlarının da devlet tarafından destekleneceğini ifade etti.

Besim, bu kişilerin bir nevi yarı kamudaymış gibi çalışacağını söyledi.

 

“İstihdam da yaratılmış olacak”

Bu eğitimle ülkede istihdam da yaratılmış olacağını kaydeden Besim, özellikle kadınların bu alana başvuracağını düşündüğünü anlattı.

Besim, ülkede kadınların iş dünyasına katılma oranının yüzde 30 olduğunu ifade ederek, bunu da daha yukarıya taşımayı hedeflediklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2018, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER