banner6

Hasta çok, hemşire yok, sistem tıkandı!

banner37

Covid vakaları arttıkça, zar zor ayakta durabilen sağlık sistemi de alarm veriyor. Pandemi Hastanesi yoğun bakım servisi tıka basa doldu, doktor ihtiyacının yanı sıra hemşire açığı da yaşanıyor. Hastalarla ilgilenecek yeterli sayıda hemşire olmadığı için genel yoğun bakımdan, pandemi yoğun bakıma hemşire aktarılıyor ancak bu da yeni sorunlara neden oluyor

Hasta çok,  hemşire yok,  sistem tıkandı!
banner151

Eniz ORAKCIOĞLU

KKTC’de Koronavirüs vakaları arttıkça, sağlık sistemimiz de tıkanma noktasına geldi. Artan vakalar karşısında Acil Durum Hastanesi (Pandemi Hastanesi), yoğun bakım servisleri, yatak sayıları ve hemşireler yetersiz kalıyor.

Personel yetersizliğinden dolayı hastanelerin, test ve aşı merkezlerinin önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Pandemi nedeniyle omuzlarına her zamankinden daha fazla yük binen doktor ve hemşireler, daha uzun saatler çalışmak zorunda kalıyor, yorgunlukları katmerleniyor.

Ayrıca sağlık personeli, vaka artış hızına yetişemiyor, doktor ve hemşire açığı nedeniyle sağlık sistemi birçok açıdan alarm veriyor.

Acil Durum Hastanesi’ndeki 24 yatak kapasiteli yoğun bakım servisinin dolması ise hem pandeminin geldiği noktayı gösteriyor, hem de bu hastalarla ilgilenecek doktor ve hemşire ihtiyacını artırıyor. Hastanedeki 12 yataklı hazır bir başka yoğun bakım servisi ise hemşire eksikliği nedeniyle kullanılamıyor.

KIBRIS’a konuşan Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı İbrahim Özgöçmen, Pandemi Hastanesi, aşı ve PCR merkezleri, yoğun bakım gibi tüm pandemi merkezlerinde 73 hemşire çalıştığını, bu sayının komik olduğunu söyledi.

Hemşireler ve Ebeler Birliği Başkanı Ali Özgöçmen de “Yoğun bakımdaki hemşire sayısı yetersiz” diyerek, hemşire istihdamı yapılmasını istedi.

Özgöçmen: Vatandaşlar rehavete kapıldı

Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı İbrahim Özgöçmen, ülkemizdeki vaka artışına dikkat çekerek, halkın artık bıktığını, bu nedenle kuralları görmezden gelebildiğini kaydetti.

Özgöçmen, kışın gelmesi ile birlikte yazlık mekanların yerini kışlık mekanlara bıraktığını ve açık alanlardan kapalı alanlara geçildiğini anlatarak, bar, clup, restoran gibi yerlerin kapalı mekanlarının dolup taştığını, bu yüzden bulaşın da daha fazla olduğunu belirtti.

“Vatandaşlar rehavete kapıldı” diyen Özgöçmen, maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesini ve herkesin aşılarını olması gerektiğini kaydetti.

“Hemşireye ihtiyaç var”

Özgöçmen, Pandemi Hastanesi’ndeki yatak sayısının neredeyse dolduğuna işaret ederek, yoğun bakımdaki 24 yatağın ise tamamen dolu olduğunu vurguladı. Yoğun bakım olarak kullanılabilecek 12 yataklı bir yer daha olduğunun altını çizen Özgöçmen, 12 yatağın personel eksikliğinden dolayı kullanılamadığına dikkat çekti.

Özgöçmen, her fırsatta 17 Ocak’ta yapılan hemşirelik sınavında başarı gösterenleri “göreve alalım ve eğitelim” diye çağrı yaptıklarını anımsatarak, Pandemi Hastanesi yoğun bakım servisindeki hemşire eksikliğinin, genel yoğun bakımdan hemşire alarak giderilmeye çalışıldığını, bu uygulamanın ise büyük bir sorun yarattığını kaydetti. Servislerden ve yoğun bakımdan hemşire eksildikçe hasta sevklerinin de artacağına işaret eden Özgöçmen, bazı medya kanallarında “12 hemşireye ihtiyaç var” haberlerinin doğruyu yansıtmadığını, çok daha fazla hemşireye ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Özgöçmen, özellikle yoğun bakım servislerinde Avrupa standartlarına göre her hastaya bir hemşirenin düşmesi gerektiğini vurguladı.

Pandemi Hastanesi, aşı ve PCR merkezleri, yoğun bakım gibi tüm pandemi merkezlerinde toplam 73 hemşire çalıştığını ifade eden Özgöçmen, bu sayının komik olduğunu söyledi.

“Hemşireler çok uzun saatler çalışıyor”

Özgöçmen, hemşirelerin çalışma şekillerinin 07.00-14.00/ 14.00- 21.00/ 21.00-07.00 saatleri arasında olarak üç vardiya şeklinde olduğunu belirterek, şu an personel eksikliği ve vaka artışı yüzünden hemşirelerin neredeyse her gün saat 14.00’ten sabah saat 07.00’ye kadar ya da 07.00- 21.00 saatlerinde arasında çıktıklarını söyledi.

Geçtiğimiz yıl pandemi merkezindeki hemşirelerin izin kullanamadığının altını çizen Özgöçmen, Sağlık Bakanlığı ile konuşarak bu izinlerin sonraki yıllara aktarılmasını talep ettiklerini, ancak kabul edilmediğini belirtti.

Özgöçmen, personel eksikliği sebebiyle hemşirelerin çok uzun saatler çalıştığına dikkat çekerek, bu yıl da izinlerin yanma ihtimalinin büyük olduğuna vurgu yaptı

Ali Özgöçmen: Kurallara uymuyoruz, denetimleri yapmıyoruz

Hemşireler ve Ebeler Birliği Başkanı Ali Özgöçmen, havaların soğumaya başlaması ile kapalı alanlara geçme ve pandemi kurallarını hiçe saymaya başlanmasıyla vakaların hızla arttığına dikkat çekerek, okulların da artışta bir faktör olduğunu söyledi.

Özgöçmen, özellikle bar, meyhane, club ve benzeri alanlarda vatandaşların kuralları ihmal ettiğine ve bu artışta hem vatandaşların, hem de bu konuda gerekli denetimleri yapmayan Sağlık Bakanlığı’nın payı olduğuna vurgu yaptı. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilseydi vaka sayılarının bu kadar artmayacağını belirten Özgöçmen, vatandaşlara kurallara uyun çağrısı yaptı.

Ali Özgöçmen, son haftalarda artan vakalarla birlikte bir kez daha gündem olan hemşire eksikliğine dikkat çekerek, “Sadece Koronavirüs döneminde değil, normal süreçte de birçok kez bu eksikliğe vurgu yaptık.  Pandemi ile mücadele döneminde 70 civarı hemşire istihdam edildi, fakat bu sayı da yeterli bir sayı değildi” dedi.

Temmuz ayında vakalar sıfıra indiğinde, Pandemi Hastanesi ve sağlık sistemi hazır olmadan karantinasız girişlerin açılmaması şeklinde açıklamaları olduğunu hatırlatan Özgöcmen, daha sonra Pandemi Hastanesi’nin açıldığını ama vakaların yükselmesi ile hemşire sayısının yetersiz kaldığını söyledi.

“Yoğun bakımdaki hemşire sayısı yetersiz” diyen Özgöçmen, bu yüzden yoğun bakımda çalışacak hemşirelerin belirli bir eğitimden geçirilerek tecrübe kazanması gerektiğine dikkat çekti.

Özgöçmen, vaka artışı karşısında Sağlık Bakanlığı’nın hazırlıksız yakalandığını ve bu konuda bir eylem hazırlığı veya planlama yapılmadığından sıkıntılar yaşandığını anlatarak, Hemşireler ve Ebeler Birliği’ni kurma hedeflerinden birinin de hemşireleri, özelliklede yoğun bakımlarda çalışacak personeli yurtiçi ve yurtdışı eğitimlerle hazırlamak olduğuna işaret etti.

Ali Özgöçmen, hemşirelere verilecek eğitimleri yetiştiremediklerini, çünkü vaka artışları karşısında hemşirelerin çok yoğun çalışmak zorunda kaldıklarını belirterek, “Yapılması gerekenin, eksikliğin giderilmesi için istihdam yapmak ve istihdam edilen kişilere gerekli eğitimlerin verilmesidir” şeklinde konuştu.

“12 yataklı yoğun bakım kullanılamıyor”

Pandemi Hastanesi’ndeki 24 yataklı yoğun bakım servisinin dolduğunu söyleyen Özgöçmen, 12 yatak olarak düzenlenmiş bir başka yoğun bakımın ise yatak ve aletlerinin tam olduğunu ama hemşire olmadığından kullanılamadığını vurguladı.

Ali Özgöçmen, salı günü çıkan eleştiriler üzerine Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin “15-20 hemşire alacağız” açıklamasına dikkat çekerek, bu açıklamadan ve alınacak hemşirelerden Başbakan ve Maliye Bakanının haberi olup olmadığını sordu.

Özgöçmen ayrıca Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin, hemşire istihdamının örgütlerle paylaşıldığı açıklaması üzerine de “4 sağlık örgütünün 3’nün böyle bir istihdamdan haberi yok” diyerek, bu konuda bilgilendirilmeleri gerektiğini söyledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Berna Doğan
Berna Doğan - 10 ay Önce

Türkiye'den hemşire istemi yapilacakmi acaba KKTC eşim atamali geldi sağlık bakanlığı beni ücretsiz izne ayırdı.Kktc istek yaparsa atama yapabiliyoruz denildi . teşekkür ediyorum.

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110