banner6

Hasta olmaktan korkuyoruz

banner37

Haspolat’ta lağım sularının aylardır taştığını söyleyen vatandaşlar isyan etti

Hasta olmaktan korkuyoruz
banner150 banner151 banner143

Ahmet KARAGÖZLÜ

Haspolat Spor Kulübü’nün önünden ilkokula kadar olan bölümde aylardır lağım sularının yollara taşması vatandaşları isyan noktasına getirdi.

Taşan lağım suları nedeniyle hastalık kapmaktan korkan vatandaşlar kapılarını ve pencerelerini açamaz hale geldiklerini söyleyerek, aylardır yetkililerin soruna bir çözüm bulmasını beklediklerini belirtti.

Vatandaşlar, hiçbir siyasinin ve belediye yetkililerinin köyleriyle ilgilenmediğini söyleyerek her gelen hükümetin aynı olduğunu iddia etti.

Lağım suyu taşan yolun üzerinde ilkokul olduğunu ve çocukların bu yoldan okula gidip geldiğini vurgulayan vatandaşlar, her şeyden önce çocukların sağlıklarının düşünülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bir an önce köyde kanalizasyon sistemine geçilmesini talep eden vatandaşlar, köyde çok sayıda yabancının da kaçak olarak yaşadığını, kontrolsüz artan nüfus nedeniyle de mevcut kuyuların yetersiz kaldığını, taşmaların da bu nedenle yaşandığını iddia etti.

Vatandaşlar ne dedi?

Mahmut Miskin:

Haspolat Spor Kulübü binasının yakınında bulunan bir binada Pakistan ve Bangladeş uyruklu yaklaşık 30 kişi kalıyor. Haspolat’ta kanalizasyon sistemi olmadığından dolayı binada küçük bir atık su kuyusu bulunuyor. Ancak bu kuyu bu kadar kalabalığa yetmediğinden dolayı yetersiz kalıyor ve bu sebeple de sürekli olarak taşıyor. Belediye, vidanjörle gelip bir şeyler yaptı ama yine de çare bulamadı. Kuyu birkaç günde bir taşmaya devam ediyor. Köyümüzde yaşayan yabancı uyruklu yaklaşık 300 kişi kaçak olarak ve hijyene uygun olmayan sağlıksız evlerde kalıyorlar. Sağlık Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın köyümüze gelip bu kaçak yaşayan kişileri denetlemesini istiyoruz. Köyümüz yol geçen hanına döndü. İsyan noktasına geldik.

Ali Bursalı:

Kuyudan taşan lağım suları yola akıyor. Buradan gelip giden araçlar da bu suları yollara yayıyor. Köylümüz de yolda yürürken ister istemez evlerine taşıyor. Ayrıca bu yol ilkokula giden yol olduğundan çocuklarımız bu yolu kullanıyor. Çocukların bünyeleri daha zayıf olduğundan hasta olmaları kaçınılmaz oluyor. Bir an önce gerekli önlemlerin alınmasını şu anki hükümetten ivedilikle talep ediyoruz.

Yaşar Dursun Ahmet:

Gelen hükümet de giden hükümet de aynıdır. Kimse Haspolat’la ilgilenmedi. Aylardır lağım sularının yollara taşmasını çekiyoruz. Hastalık kapmaktan ve veba olmaktan korkuyoruz. Köyümüz çok kötü kokuyor. Kapımızı ve penceremizi açamaz duruma geldik. Belediye bir takım çalışma yaptı ancak bu da yetersiz kaldı. Acilen köyde kanalizasyon çalışması yapılmalıdır. Kuyuların taşmasından bıktık usandık.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2018, 08:48
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110