banner6

Hastalar, randevu dahi alamıyor!

banner37

Hastalar, randevu dahi alamıyor!
banner150 banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Devlet hastanelerinin içler acısı durumu, hastaları mağdur ediyor. Özellikle de merkez konumundaki Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin altyapı yetersizliği, doktor ve hemşire eksikliği, hastaları çileden çıkarıyor.

   Vatandaşlar, hastaneden doğru dürüst randevu alamıyor, doktor ve ilaç bulamıyor.

   Hayatın pahalılık yüzünden çekilmez hale geldiği ülkemizde, art arda yapılan zamlarla alım gücü iyice düşen vatandaşlar, özel klinik ve hastanelere de gidecek para bulamıyor.

   Vatandaşlar, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne rağbet gösteriyor ancak hastanenin altyapı yetersizliği, personel eksikliği ve daha pek çok sorun yüzünden sağlık hizmeti alamıyor.

   Polikliniklere günde yaklaşık bin hasta başvururken, bu sayının daha da artabileceği belirtiliyor. Gerek poliklinik, gerekse hekim sayısı, bu talep karşısında yetersiz kalıyor.

   Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi polikliniğinden randevu almak isteyen kişilere haftalar sonrasına randevu veriliyor.

   Nisan ayındaki tüm randevuların dolduğu belirtilirken, mayıs ayı için de randevu tarihleri henüz açılmış değil.

   Poliklinik randevularının geç tarihlere verilmesi, hastaların mağduriyet yaşamasına yol açarken, sağlık sorunlarına da davetiye çıkarıyor.

   KIBRIS’a konuşan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyılkan, polikliniklere büyük bir rağbetin olduğunu, yakın zamandaki verilere göre günde yaklaşık bin hastanın başvuruda bulunduğunu belirtti. Özyılkan, altyapı ve personel yetersizliğinden dolayı randevuların geç tarihlere verildiğini kaydetti.

  Gürkut, özellikle diyabet ve kalp hastalarına randevu tarihlerinin geç verilmesinin, hem sağlık sorunlarına, hem de hizmetlerde sorunların yaşanmasına yol açacağına dikkat çekerek, gereken adımların atılarak bu sorunun ortadan kaldırılması gerektiğinin altını çizdi.

KIBRIS’a konuşan hastalar ise hem randevu alırken, hem de randevu günü mağduriyet yaşadıklarını söyleyerek, polikliniğe randevu saatlerinde gittiklerinde saatlerce doktorun gelmesini beklediklerini anlattı.

  

Özyılkan: Kapasite ve personel sayısı yetersiz

   Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyılkan, hasta randevularının geç tarihe verilmesinin kapasitenin yetersizliğinden kaynaklandığını belirterek, mevcut kapasiteye göre hasta baktıklarını kaydetti.

   Özyılkan, randevu verilirken belli bir sayının söz konusu olduğunu dile getirerek, bu sayı dolunca bu durumların ortaya çıktığını ancak hastaneye gelen hastalara ellerinden geldiğince yardımcı olduklarını ifade etti.

   Bir hekimin bir süre içerisinde belli bir hasta bakma kapasitesinin bulunduğuna işaret eden Özyılkan, özel durumu olan her hastaya yardımcı olsalar da sıkıntı yaşanmakta olduğunu vurguladı.

   Özyılkan, altyapının ve personel sayısının ihtiyaca göre artırılması gerektiğine dikkat çekerek, yeni hastane yapıldığında bir rahatlama yaşanacağını ancak şu an için sürecin bu şekilde devam ettiğini anlattı.

   Hastanedeki polikliniklere yakın zamanda günde yaklaşık bin kişi geldiğini, şu an da bu civarlarda hastanın başvurma olasılığının söz konusu olduğunu belirten Özyılkan, sadece muayene değil, görüntüleme, ameliyat, acil müdahaleler gibi hizmetlerin de verildiğinin altını çizdi.

Gürkut: Sorunun kaynağı altyapı ve personel eksikliği

   Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, poliklinik randevularının geç tarihlere verilmesinin birkaç sebebinin bulunduğunu belirterek, bazı branşlardaki doktor eksikliğinin poliklinik hizmetlerinin her gün yapılmasına engel teşkil ettiğini, bu nedenle bazı branşlarda sadece haftanın belli günleri poliklinik açılabildiğini kaydetti. Gürkut, bu durumun da uzun bekleme listelerinin oluşmasına sebep olduğunu dile getirdi.

   Randevuların geç tarihe verilmesinin ikinci sebebinin ise branşlarda hekim olsa da poliklinik açılacak odanın bulunmaması olduğunu ifade eden Gürkut, bundan dolayı poliklinik sayılarının sınırlı sayılarda tutulmasına yol açtığını vurguladı.

   Gürkut, ekonomik sorunlardan dolayı insanların daha önceleri özel hastanelerden aldığı hizmeti kamu hastanelerinden alma gibi bir eğilim içerisinde olduğuna işaret ederek, ihtiyaç duyan tüm vatandaşlara sağlık hizmetini sunmanın devletin görevi olduğunu anlattı.

   Randevuların geç tarihlere verilmesinin hastaların sağlık durumunda sorunlara yol açabileceğine dikkat çeken Gürkut, özellikle aciliyeti olan hastalıklarda sorunlar yaşanabileceğini, çünkü her hastalığın önceden belirlenemeyeceğini kaydetti.

Hastalar ne dedi? Hastalar ne dedi? Hastalar ne dedi?

Filiz Pehlivanoğulları:

   Hem randevu tarihi hem de saatinde sorun yaşıyoruz. Randevuları verirken bir saat veriyorlar ancak bu saate uymuyorlar. Sıra sistemi var ama çalışmıyor, sıra beklerken sürekli bir kaos yaşanıyor. Çok basittir, saat verilir, saati gelen girer, saati geçen başka güne aktarılır ama maalesef sistem çalışmıyor. Bunun da personelden ve bilgisayar sistemlerinden kaynaklandığını düşünüyorum. Hem randevu tarihini almakta, hem de hastaneye geldiğinizde tedavi görme noktasında sorun yaşıyorsunuz. Size randevuyu saat 10.00 olarak veriyorlar, 10.00’da geliyorsunuz ama hizmet alamıyorsunuz. Sıra numarasına göre gidiyorsunuz, sıra numarası da sürekli geçiyor ve tekrar giremiyorsunuz. Ya saati kaldırıp sıra numarasını kullansınlar, ya da sıra numarasını kaldırıp saate göre hasta baksınlar. Pandemiyle birlikte hastanenin kalabalık olmaması gerekir, ayrıca ben ciddi bir sağlık sorunu yaşıyorum. Bu kadar ayakta, stres altında beklemek sağlığımı gerçekten bozuyor. Sabretmek çok zor, sürekli tartışma yaşanıyor. Herkes, hasta olduğu için hastaneye geliyor ancak burada daha çok hasta oluyor. Artık bu konuda bir sistem yaratılması lazım.

Attila Yavşan:

   Kullanılan sistem Türkiye’nin 1990’da kullandığı sistem. Yani her şey var ama beceri ve kabiliyet yok. Bu yüzden işler yavaş yürüyor. Çok tembeliz kimse işini doğru dürüst yapmıyor.

Sami Güneş:

   Randevu saatlerinin geç tarihlere verilmesi büyük bir sıkıntı. Zaten doktorlar zamanında randevuya da başlamıyor, 8.30’a randevu veriliyor ancak 9.30’dan önce gelmiyorlar. 12.00’ye kadar da hasta bakımını bitiriyorlar. İlerleyen tarihlerde randevu alıyorsunuz, geliyorsunuz ama hizmeti tam olarak da alamıyorsunuz. Vatandaş, devletin doktorlarına çok güvenmiyor; genelde özele gidiyor. Doktorları da anlayabiliyoruz ama en büyük etken sistemsizlik. Sistemin daha güzel olmasını istiyoruz.

Okay Tuncel Paşa:

   İnsanlar, randevulardaki gecikmelerden dolayı sorun yaşıyor. Randevular, yoğunluktan dolayı hem haftalar sonrasına veriliyor, hem de muayeneler zamanında yapılmıyor. 8.00’de gelen hasta saatlerce doktor bekliyor.

Hazal Yüksel:

   Hem randevu tarihlerinde hem de randevu saatlerinde sorun yaşıyoruz. Randevular zaten geç günlere veriliyor, geliyoruz saatinde muayene olamıyoruz. Sıra beklerken belli bir sistemin de olmaması hastaların tartışmasına, karmaşa yaşanmasına neden oluyor. Devletin bu sorunları ortadan kaldırması lazım.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2022, 09:37
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110