Hastaların artık yurtdışına gitmesine gerek yok

banner37

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Dr. Cenk Soydan, bir süredir hastanelerinde yapılmaya başlanan skolyoz ameliyatları hakkında KIBRIS’a bilgi verdi

banner87
Hastaların artık  yurtdışına gitmesine gerek yok
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

   Skolyoz ameliyatları bir süredir Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde de yapılmaya başlandı.

Daha önce bu ameliyatların ülkede yapılamaması nedeniyle yurt dışına sevk edilen hastalar, artık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) de ameliyat olabiliyor.

   Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, hastanede bugüne kadar 3 skolyoz (omurga eğriliği) ameliyatı yapıldı ve önümüzdeki günlerde de yapılacak ameliyatlar var.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Dr. Cenk Soydan, skolyoz ameliyatları hakkında bilgi verdi.

   Soydan, artık hastaların bu ameliyatlar için yurt dışına gitmesine gerek kalmadığını ve bunun, hastalar için de daha avantajlı olduğunu anlattı.

“Solunum sıkıntısına yol açabilir”

   Soydan, omurga eğriliğinin daha çok skolyoz olarak geçtiğini ifade etti ve skolyozda, hastaya karşıdan bakıldığında omurgasındaki eğriliklerin fark edildiğini belirtti.

   Ülkede sanıldığından çok daha fazla skolyoz rahatsızlığı olan kişi olduğunu ifade eden Soydan, skolyozun, küçük derecelerde olduğunda çok fazla problem yaratmayıp, derecesi daha fazla olduğunda kişi için sıkıntılar yaratabildiğinden söz etti.

   Soydan, skolyozun derecesi fazla olduğunda iç organlara ciddi bir baskı uygulayabileceğini ve özellikle de solunumu baskılayabildiğinin altını çizdi.

   İlerledikçe de hayatla bağdaş bir seviyeye gelebildiğini kaydeden Soydan, bu rahatsızlık nedeniyle solunum sıkıntısı yaşanabileceğini belirtti.

“En ciddi doğuştan olanlar”

   Skolyozun genelde boy uzaması ile beraber artış gösterdiğine dikkati çeken Soydan, bazen erişkin olduğunda da skolyozun ilerlemeye devam ettiğini söyledi. Soydan, şöyle konuştu:

   “Kız çocuklarında bu rahatsızlık daha çok 10-13 yaş aralıklarında, erkek çocuklarında ise 12-15 yaş arasında ortaya çıkar. Bazı tipleri ise doğuştandır. Onlar daha ciddi seyreder. Onların tedavisine daha erken başlamak gerekir. Bazen de farklı sendromlarla seyredebiliyor”.

“Artık bu ameliyatlar ülkede de yapılıyor”

   Soydan bu ameliyatların daha önce ülkemizde yapılmadığını ve bu rahatsızlığı olan kişilerin yurt dışına sevk edildiğini belirtti.

banner134
   Ancak 2018 yılından beri bu ameliyatların ülkemizde yapılmaya başlandığını söyleyen Soydan, şunları anlattı:

   “Sevkin bir yandan devlete maddi yükü olurken, diğer yandan da hastalara zorluğu oluyordu. Ameliyatlı halleri ile uçağa biniyorlardı. Biz de bu nedenle hocalarımıza danıştık.

   Profesör Doktor Yetkin Söyüncü bizi kırmadı. Üçüncü kezdir gelip, bizimle ameliyatlara giriyor. Bugüne kadar üç ameliyat yaptık. Genelde yaz aylarında bu ameliyatlar artıyor. Bir terslik olmazsa haziran ayında da iki vakamız daha olacak”.

“Daha çok sonradan ortaya çıkan skolyoz vakaları ile karşılaşıyoruz”

   Soydan, skolyozun tam bir sebebi olmadığını ve bazen doğuştan, bazen de sonradan yani boy uzadığı dönemde olduğunu belirtti.

   Dr. Soydan daha çok karşılaştıkları vakaların boy uzadığı dönemlerde ortaya çıkan skolyoz vakaları olduğunu söyledi.

“Erken fark edilirse ameliyata gerek kalmaz”

   Soydan, skolyozun birey 8-9 yaşında olduğunda fark edildiğinde ameliyata gerek kalmadan korse ile sorunun çözülebileceğini ifade etti.

   Fark edilmesinin de röntgen ile bile olabileceğini ifade eden Soydan, “Korse verildiğinde bu kadar ilerlemez. Boy uzamaya devam eder, skolyoz ilerlemez” dedi.

“Şüphe varsa uzmana danışın”

   Soydan, toplumun bu konuda daha bilinçli olması gerektiğini söyledi ve eğer bir şüphe varsa mutlaka doktora danışılması gerektiğini kaydetti.

   Skolyozun toplumda çok fazla olduğuna dikkati çeken Soydan, tanısının çok kolay olduğunu belirtti.

“Artık bu ameliyatlar Kıbrıs’ta yapılıyor”

   Soydan, devlet hastanesinde bu ameliyatların yapılması için uzun bir süredir girişim yaptıklarını söyledi ve şunları kaydetti:

   “Türkiye’deki hocamla temasa geçtim. Kabul etti. Alt yapısal eksikliklerimiz vardı, onları gidermek için çalıştık. Hastaların bize bir güvensizliği vardı, onları gidermek için çalışıyoruz. Hâlâ, Türkiye’ye gitmek isteyen hastalar var. Ancak biz bu işi başarılı bir şekilde burada yapıyoruz ve devam edeceğiz.

   Bu kadar büyük bir ameliyat için hasta ilk gün yoğun bakıma girer. Ancak bu işin prosedürüdür. Bu kadar büyük bir ameliyat bu şekilde yapılır.

   Yoğun bakımda kontrol edilir ve her şey normalse normal odaya çıkar. Bu hastalarımızdan biri birinci gün yoğun bakıma girdi, ertesi gün çıktı ve dördüncü günün sonunda da evindeydi”.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 08:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75