banner6

Hastaların ilaç ve tahlil çilesi sürüyor!

banner37

Sağlıkta sorunların ardı arkası kesilmiyor. Devletin sağlamakla yükümlü olduğu başta onkoloji, şeker, tansiyon ve kolesterol ilaçları yine yok, hastalar yine mağdur. Hastanelerde ilaç bulamayan hastalar, kan tahlillerinde de “kit” eksikliği nedeniyle benzer sıkıntılar yaşıyor

Hastaların ilaç ve tahlil çilesi sürüyor!
banner150 banner151 banner143

Eniz  ORAKCIOĞLU

Hastanelerde uzun zamandır yaşanan ilaç eksikliğine aylardır çözüm bulanamıyor.

Devletin sağlamakla yükümlü olduğu başta onkoloji, şeker, tansiyon ve kolesterol ilaçları yine yok, hastalar yine mağdur.

Hastanelerde ilaç bulamayan hastalar, kan tahlillerinde de “kit” eksikliği nedeniyle benzer sıkıntılar yaşıyor.

KIBRIS’ı arayan bazı kanser hastaları, kanser hastalığı ile mücadele ederken kullanmak zorunda oldukları onkoloji ilaçlarını hâlâ hastanede bulamadıklarını belirterek, bu sorunun çok acil çözülmesini istedi.

Hastalar, onkoloji ilaçlarının özel eczanelerde de bulunmadığını söyleyerek, mağduriyetlerini anlattı.

Öte yandan bazı doktorlar da isyanını, sosyal medya hesaplarından duyurdu.

Doktorlar, hastalarına yazdıkları şeker, tansiyon ve kolesterol haplarının dahi hastaneden temin edilemediğini kamuoyuna duyurdu.

KIBRIS’ın güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilerde, ilaç eksikliklerinin, Türkiye’de de bulunamayan 800 kalem ilaçtan ve sipariş verdikleri ilaçların KKTC’ye ulaşımında yaşanan sorunlardan kaynaklandığı belirtildi.

Ayrıca 2 ay önce siparişi verilen 2 çeşit onkoloji ilacının ülkemize yeni ulaştığı ve 100’er adet şeklinde geldiği öğrenildi.

Diğer ilaçların da siparişlerinin aylar önce verildiği, Türkiye’de bulunmayan bu ilaçların yurt dışından geleceği ifade edildi.

Şeker, tansiyon hastalarının kullandığı ilaçların 1 ay önce siparişinin verildiğine işaret edildi.

Bu ilaçların, ülkemize gelmesinde yine ulaşım kaynaklı sıkıntılar yaşandığı, geçtiğimiz cumadan beri gelmesi beklenen ilaçların, geminin gelmemesi sebebi ile KKTC’ye ulaşamadığı öğrenildi.

İlaçlarda yaşanan sıkıntının haftaya çözülmesinin beklendiği kaydedildi.

Kit yok, tahlil yapılamıyor

Öte yandan “kit” eksikliği nedeniyle bazı kan tahlilleri de yapılamıyor.

Pandemi sürecinde B12 vitamininin insan sağlığı için önemi sık sık tekrarlanıyor ancak Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde “kit” olmadığı için bu tahliller yapılamıyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110