banner6

Hastaların tedavisi aksıyor Yaşlıların sağlığı tehlikeye giriyor

banner37

Hastaların tedavisi aksıyor Yaşlıların sağlığı tehlikeye giriyor
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizde yaşamımızı zindana çeviren uzun süreli elektrik kesintileri, özellikle de hasta ve yaşlılar için mağduriyetler yaratıyor.

   Özellikle solunum, oksijen ve buhar cihazlarına bağlı hastaların tedavisi için olmazsa olmazı olan elektriğin, uzun süre olmaması, tedavilerin aksamasına neden oluyor, ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor.

   Ayrıca yaşlılar, kronik hastalığı olanlar için de olumsuz hava koşulları ve sıcak hava, riskler yaratabiliyor. Kesintiler nedeni ile serinleyemeyen yaşlılar ve kronik hastalarda da sağlık problemleri yaşanabiliyor.

   KIBRIS’a konuşan Evrensel Hasta Hakları Derneği Başkanı Emete İmge, 21’inci yüzyılda elektriksiz kaldığımıza işaret ederek, uzun süreli elektrik kesintilerinin, özellikle oksijene bağlı ve buhar yapan hastalar için yarattığı mağduriyetlerden söz etti.

   Kesintiler nedeni ile tedavilerin aksadığını, ölüm riskinin bile oluşabileceğini söyleyen İmge, elektronik cihazlara bağlanan, bu cihazları kullanan hastaların yanında, sıcak havadan ciddi anlamda etkilenen yaşlıların da kesintiler sebebi ile serinleyememesinin sağlık problemlerine yol açtığını vurguladı.

“Mağduriyet büyük”

   Evrensel Hasta Hakları Derneği Başkanı Emete İmge, elektrik ve suyun temel hak olduğunu belirterek, bu temel kullanım maddelerinin olmamasından kaynaklanan sorunların oluştuğunu, hasta tedavilerinin aksadığını vurguladı.

   Doktorların tedavi uygulamalarında belirli saatlerde belirli oksijen veya buhar kullanımları olduğunu ve bu cihazların çalışması için de elektriğe ihtiyaç olduğunu kaydeden İmge, tedavilerde aksaklık yaratan bu kesintilerin ölüm riski yaratabileceğine dikkat çekti.

   İmge, “Benim annem de buhar cihazı kullanıyor, kesintiler tedavinin rutinini bozuyor. Ama yine de farklı saatlerde de olsa buhar tedavisini uyguluyoruz” dedi.

   Şeker hastalarının yeni bir inovasyon cihazına erişim için mücadele ederken, onu bırakıp 21’inci yüzyılda su ve elektrik için mücadele ettiklerinden yakınan İmge, kesintilerin programsız olması, saatlerinin belirtilmemesinin de hastalara mağduriyetler yarattığını belirtti.

“Yaşlılar da kesintilerden etkileniyor”

   İmge, elektronik cihazlara bağlanan, bu cihazları kullanan hastaların yanında, sıcak havadan ciddi anlamda etkilenen yaşlıların da kesintiler sebebi ile serinleyememesinin sağlık problemlerine yol açtığını vurguladı.

   Kesinti saatlerinin belirtilmesi gerektiğine de dikkat çeken İmge, saatleri bilen vatandaşların, hasta yakınlarının bu şekilde çözüm üretebileceklerini, hastalarını eğer taşımak mümkünse, kesinti saatlerinde elektrik olan başka bir yere taşıyabileceklerine işaret etti.

   İmge, mutsuz olduklarını ve yaşanan sorunlar nedeni ile çıldırmalarına az kaldığını söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104