banner6

Hastalık, babutsayı bitirdi!

banner37

Serdarlı’nın simgesi haline gelen babutsa ağaçları, yıllardır pamuk biti hastalığına karşı verdiği mücadeleyi kaybetti. Serdarlı Belediyesi, hastalığın daha fazla yayılmaması için pamuk biti bulaşan ağaçları söktü. Bölgedeki babutsa ağaçlarının neredeyse yarısı yok oldu…

Hastalık, babutsayı bitirdi!
banner99

Özel Haber - Cemre CEMALİ

HASTALIKLI BABUTSALAR SÖKÜLÜYOR… Serdarlı Belediye Başkanı Halil Kasım, pamuk biti hastalığının, Serdarlı’nın kültürünü yansıtan babutsa meyvesine de ulaştığını anımsatarak, hastalık ürediği için babutsa ağaçlarının meyve vermediğini ifade etti. Kasım, hastalığın ilerlemesinin önüne geçebilmek için hastalıklı babutsa ağaçlarının sökülerek gömüldüğüne dikkat çekti. Kasım, devlete ait hali tarım alanlarına yeni babutsa ağaçları ekmeyi planladıklarını söyledi.

HASTALIK KAKTÜSLERE DE BULAŞTI… Serdarlı’da babutsa yetiştiricisi Altan Çoban, hastalıklı babutsaların sökülmesi için belediyenin vatandaşlara destek verdiğini belirtti. Çoban, sökülen babutsaların yerine ne yapılacağı noktasında henüz bir planlama yapamadıklarını söyledi. Sökülen babutsaların yerine yeni ağaçlar ekilse bile hastalığın devam ettiğine dikkat çeken Çoban, pamuk biti hastalığının babutsalardan sonra evlerdeki kaktüslere de bulaştığını kaydetti.

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan ve Serdarlı (Çatoz) köyüyle özdeşleşen Babutsa, yıllardır ‘pamuk biti’ hastalığına karşı verdiği mücadeleyi kaybetti. Hastalık nedeniyle bölgedeki babutsa ağaçlarının neredeyse yarısı yok oldu.

Pamuk biti ile mücadelede ilaçlama da yetersiz kalınca, hastalığın daha fazla yayılmasının önüne geçebilmek için babutsa ağaçları söküldü.

Her yaz, marketlerde ve sokak aralarında satışı yapılan babutsanın, pamuk bitinin ağaçları sarması nedeniyle meyve veremediği için geçtiğimiz yaz ayında üretimi oldukça azalmıştı.

KIBRIS’a konuşan Serdarlı Belediye Başkanı Halil Kasım, pamuk biti hastalığının bölgedeki bütün ağaçları sardığını, babutsa ağaçlarını ilaçlamalarına rağmen tam olarak hastalığın önüne geçilemediğini söyledi.

Kasım,“İlacı bulundu, halkımıza dağıttık, bazı ağaçlara etki ederken, bazılarına etki etmedi” diyerek, devlete ait hali tarım alanlarına yeni babutsa ağaçları ekmeyi planladıklarını belirtti.

Serdarlı’da babutsa üreticisi olan Altan Çoban, hastalıklı babutsaların sökülmesi için belediye tarafından vatandaşlara destek verildiğini ifade etti. Çoban, pamuk biti hastalığı yaygınlaşmadan önce bine yakın babutsa ağacı varken, şimdi 1 tane bile babutsa ağacının kalmadığını vurguladı.

Kasım: 30-40’a yakın ağaç hastalık nedeniyle kurtarılamadı

Serdarlı Belediye Başkanı Halil Kasım, ilk kez Mağusa’nın Maraş bölgesinde görülen pamuk bitinin, Serdarlı’nın kültürünü yansıtan babutsa meyvesine de ulaştığını anımsatarak, hastalığın ürediğini, babutsa ağaçlarının da meyve vermediğini ifade etti.

Pamuk bitinin daha fazla yayılmasını önlemek için hastalıklı babutsa ağaçlarını kökünden kesmek zorunda kaldıklarını belirten Kasım, yüzde 30-40’a yakın ağacın hastalık nedeniyle kurtarılamadığını söyledi.

Kasım, pamuk biti hastalığının bölgedeki bütün ağaçları sardığını kaydederek, “İlacı bulundu, halkımıza dağıttık, bazı ağaçlara etki ederken, bazılarına etki etmedi. Hastalığın tam olarak önü alınamıyor” dedi.

Babutsadaki pamuk biti hastalığına karşı kullanılan ilaçtan tam olarak verim alamadıklarına işaret eden Kasım, yetkililerce bölgede incelemelerin yapıldığını fakat henüz bu ilaca alternatif bir ilaç önerilmediğini vurguladı.

“Yeni babutsa ağaçları ekeceğiz”

Kasım, avlusunda babutsasını kaybeden kişilerin yeniden babutsa ekmeme ihtimali olduğuna dikkat çekerek, devlet ve belediye kanalıyla telef olan babutsaların yerine yenilerinin ekilmesi için destek verilmesi gerektiğini belirtti.

Serdarlı Belediye Başkanı Halil Kasım şöyle devam etti:

“Devlete ait hali olarak kullanılmayan tarım alanlarına yeni babutsa ağaçları ekmeyi planlıyoruz.

Yaz ayında ekimler olursa, gelecek yaza babutsalar toparlanır.

Babutsalar ekildiği zaman hastalığın bu ağaçlara da geçmemesi için sonuca ulaşılması lazım.

Biz belediye olarak ilaç desteği verdik. Stokumuzda ilaç da var, isteyen vatandaşlara ilaç vermeye devam ediyoruz.”

Çoban: Mücadelede ilaç etkili olmadı

Serdarlılı babutsa üreticisi Altan Çoban, pamuk bitine karşı mücadeleye devam ettiklerini anımsatarak, 2 hafta aralıklarla ilaçlama yapmalarına rağmen hastalığa karşı ilaçla mücadelenin etkili olmadığını belirtti.

Çoban, “Köyde en fazla babutsası olan bizdik. Lefkoşa ve Girne bölgelerindeki marketlere de satış yapıyorduk ama bu yaz yapamadık. Çünkü babutsalar sıfırlandı” diyerek, babutsaların yerinde kuru toprak kaldığını ifade etti.

Hastalıklı babutsaların sökülmesi için belediyenin vatandaşlara destek verildiğini belirten Çoban, babutsaların yerine ne yapılacağı noktasında henüz bir planlama yapamadıklarını söyledi.

Çoban, sökülen babutsaların yerine yeni babutsalar ekilse bile hastalığın hâlâ devam ettiğine dikkat çekerek, pamuk biti hastalığının babutsalardan sonra evlerdeki kaktüslere de bulaştığını kaydetti.

Babutsa üreticisi Altay Çoban, pamuk biti hastalığı yaygınlaşmadan önce bine yakın babutsa ağacı olduğunu ifade ederek, “Şimdi 1 tane bile babutsa ağacım kalmadı” diye dert yandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104