banner6

“Hastalıklardan korunmak için beslenme çok önemli”

banner37

Ülkemizde havaların soğumasıyla gribal enfeksiyonlar da arttı. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Erçal, gribal enfeksiyonlara bağlı olarak bronşit, sinüzit ve farenjit gibi rahatsızlıkların yaygınlaştığına dikkat çekti

“Hastalıklardan korunmak  için beslenme çok önemli”
banner151

Cemre CEMALİ

Ülkemizde havaların soğumasıyla gribal enfeksiyonlar da artmaya başladı.

Kış mevsiminin gelmesiyle burun ve geniz akıntısı, öksürük ve ateş gibi semptomlarla hastanelere başvuran kişilerin sayısı da her geçen gün artıyor.

Uzmanlar, kış aylarında C vitamini açısından zengin meyvelerin tüketilmesini ve bu dönemde bol bol su tüketilmesi gerektiğini söylüyor.

KIBRIS’a konuşan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Erçal, havaların soğumasıyla birlikte hastalıkların da arttığını belirterek gribal enfeksiyonlara bağlı olarak bronşit, sinüzit ve farenjit gibi rahatsızlıkların da yaygınlaştığını söyledi, hastalıklardan korunmak için beslenmenin çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

“Havaların soğumasıyla hastalıklar da arttı”

Dr. Hüseyin Erçal, hava değişiminin insan organizmasında bir takım değişiklikler yarattığını, buna bağlı olarak bağışıklık sisteminin zayıf düştüğünü ifade etti.

Havaların soğumasıyla birlikte hastalıkların da arttığına dikkat çeken Erçal, sıcak-soğuk ortam değişikliğinin hastalık için en büyük etken olduğunu vurguladı.

Erçal, kış aylarında en çok solunum yolu hastalıklarıyla karşılaştıklarını belirterek, gribal enfeksiyonlara bağlı olarak bronşit, sinüzit ve farenjit gibi rahatsızlıkların da yaygınlaştığını söyledi.

Gribal enfeksiyon geçiren birinin vücut direncini yüksek tutamadığı durumlarda hastalığın bronşite dönüşebileceğine işaret eden Erçal, bünyesi zayıf olanların soğuk havalara karşı kendini koruyamadığını belirtti.

Erçal, soğuk havanın, vücut direnci zayıf olan yaşlıları ve çocukları daha çok etkilediğini ifade ederek, kış aylarında ortam ısısını dengede tutmanın önemli olduğunu kaydetti.

“Öğün atlamadan, dengeli beslenmeliyiz”

Hastalıklardan korunmak için beslenmenin çok önemli olduğunu söyleyen Erçal, şöyle devam etti:

“Vitamin açısından zengin meyveler tüketmeliyiz. Ülkemiz narenciye açısından zengin bir bölge…

Günde 1-2 portakal yiyerek günlük C vitamini ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Günlük protein ihtiyacımız için et alamayan kişiler günde 1 yumurta tüketmeli.

Öğün atlamadan, çok geç saatlerde yemek yemekten kaçınarak dengeli beslenmeye dikkat etmeliyiz.”

Kış aylarında vücudun suya olan gereksiniminin azalmadığını ifade eden Erçal, günlük su ihtiyacını karşılamak için 8-10 bardak su içmenin çok önemli olduğunu vurguladı.

“Grip ve Covid-19 hemen hemen aynı bulgulara sahip”

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınına işaret eden Erçal, soğuk havanın insanları kapalı alanlarda tuttuğunu, böylece bu hastalığın da yaygınlaştığına dikkat çekti.

Hava değişimiyle beraber yaşanan direnç kaybının vücudu savunmasız hale getirdiğini kaydeden Erçal, grip ve Covid-19’un hemen hemen aynı bulgulara sahip olduğunu ifade etti.

Erçal, Covid-19 hastalığı ile gribi klinik olarak ayırt etmenin mümkün olmadığını, bunun için tek yolun antijen ya da PCR testi yaptırmak olduğunu belirtti.

Omicron varyantının gribe daha çok benzediğini ve bulaşıcılığının daha çok olduğunu söyleyen Erçal, Koronavirüs salgınının giderek gribal enfeksiyon haline dönüşmeye başladığını dile getirdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110