Hastane eczanesinde ilaç eksikliği var

banner37

Devlet hastanelerinde çileye dönüşen ilaç eksikliği hastaları mağdur ediyor. Hastane eczanesinden eli boş dönen özellikle kalp, böbrek ve romatizma hastaları, yetkililere “sorunu çözün” çağrısı yapıyor. İlaç ve Eczacılık Dairesi ise ilaç eksikliğinin bugün giderileceğini bildirdi

Hastane eczanesinde ilaç eksikliği var
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

“İLAÇLARI İÇ PİYASADAN TEDARİK EDİYORUZ”… İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Serap Konde, ilaçlar için ihale sürecinde olduklarının altını çizerek, ihalenin imzalanmasıyla dış piyasadan tedarik ettikleri ilaçların satın alımlarının durdurulduğunu kaydetti. Şu an eksik olan ilaçları iç piyasadaki firmalardan aldıklarını vurgulayan Konde, bir parti ilacın dün geldiğini, eksik olan diğer ilaçların da bugün geleceğini ifade etti

Pandemi sürecinin başlamasıyla daha da büyüyen ilaç sorunu, hastaları perişan ediyor. Devlet hastanelerinde aradıkları ilaçları bulamayan vatandaşlar, çaresizlik yaşıyor.

KIBRIS’ı arayarak şikayette bulunan vatandaşlar, devletin bu soruna zamanında çözüm bulmamasını eleştirdi.

Özellikle romatizma, böbrek ve kalp hastaları, bu sorunu sık sık yaşamaktan bıktı, usandı. Başka rahatsızlıkları olanların da devlet hastanesinden zaman zaman ilaç bulamamaktan ya da 5’er, 10’ar adet sayılı hap almaktan şikayetçi oldukları biliniyor.

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Serap Konde, ilaçlar için ihale sürecinde olduklarının altını çizerek, ihaleden önce dış piyasadan tedarik ettikleri ilaçların satın alınmasını ihale imzalandıktan sonra durdurduklarını anlattı.

Konde, eksik ilaçları iç piyasadaki firmalardan aldıklarını, bir parti ilacın dün geldiğini, eksik olan diğer ilaçların ise bugün geleceğini kaydetti.

banner134
Konde: Eksik ilaçlar bugün geliyor

İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Serap Konde, ilaçlar için ihale sürecinde olduklarını, müdürlük görevine gelmeden önce ihalenin imzalandığını ve satın alımların durdurulduğunu söyledi.

İhaleden önce onkoloji ilaçlarını dış piyasadan tedarik ettiklerini anlatan Konde, ihalenin imzalanması ile satın alımların durduğunu yineledi.

Konde, ihale sürecinin tamamlanmasının zaman aldığını vurgulayarak, Türkiye’den gelen ilaçların da uçak seferlerinden kaynaklı 15-20 günden önce gelmediğine dikkat çekti.

Şu an eksik olan ilaçları iç piyasadaki firmalardan getirttiklerini ifade eden Konde, bir parti ilacın dün geldiğini, eksik olan diğer ilaçların da bugün geleceğini kaydetti.

Konde, birkaç ilacın ise bir süreliğine eksik kalabileceğini, çünkü Türkiye’nin bu ilaçlara ihracat yasağı getirdiğini vurgulayarak, bu sorunu da Sağlık Bakanlığı nezdinde yazışmalarla çözmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75