“Hastanede kaç adet çıkış kapısı olduğu meçhul”

banner37

KTMMOB Genel Başkanı Aysal, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin afet durumlarına hazırlıklı olmadığının görüldüğünü belirterek “Elinizde plan yoksa hastaları gelişi güzel çıkarırsınız” dedi

banner87
“Hastanede kaç adet çıkış  kapısı olduğu meçhul”
banner90
banner99

“RİSK DURUMLARI İÇİN PLANLANMIŞ SENARYO LAZIM”… Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Genel Başkanı Seran Aysal, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin acil durumlara karşı hazır olmadığını vurgulayarak  “Risk durumu olduğunda daha öncesinden planlanmış senaryonun uygulanması lazım. Bu planı yönetecek kişilerin de eğitilmiş olması gerekir. Hastane kapıları tamam olsa bile elinizde bir plan yoksa hastaları gelişi güzel çıkarırsınız” dedi. Aysal, hastanede kaç adet çıkış kapısı olduğunun da meçhul olduğunu vurguladı.

Doğan SAMER

   Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yaşanan yangın felaketiyle ilgili KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Genel Başkanı Seran Aysal, bu tür olası bir afet durumunda hastaların hastaneden nasıl tahliye edileceğine yönelik bir planlama olmadığını savundu.

   Aysal, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin bu tür acil durumlara karşı hazır olmadığını ve her hangi bir plan-programın da yapılmadığını söyledi.

   “Risk durumu olduğunda daha öncesinden planlanmış senaryonun uygulanması lazım. Bu planı yönetecek kişilerin de eğitilmiş olması gerekir. Hastane kapıları tamam olsa bile elinizde bir plan yoksa hastaları gelişi güzel çıkarırsınız” diyen Aysal, Lefkoşa devlet hastanesinde bir risk planının olması ve bu tür durumlara karşı tahliye planlarının yapılması gerektiğini söyledi.

   Seran Aysal, hastanede kaç adet çıkış kapısı olduğunun meçhul olduğunu vurguladı.

   Hastanedeki en temel sıkıntının olası bir afet öncesinde bu tür olaylara karşı bir senaryonun hazırlanmamış olması ve acil bir durum olduğunda planı yönetecek görevlinin bulunmaması olduğuna dikkat çeken Aysal, çalışanların bu tür durumlara karşı eğitilmesi gerektiğini belirtti.

   Hastanede yangını kontrol altına alabilecek teçhizatın da olmadığına işaret eden Seran Aysal, “Hastanede yangını kontrol altına alabilecek teçhizat yok, yangın ekipmanı yok, yangın anında nasıl davranılacağına dair bir plan program yok, risk analizi yok” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75