Hastaneden cezaevine gitti

banner37

Ercan-İskele anayolunda Kaleil Bdwan ve Emine Bdwan’ın ölümüyle sonuçlanan feci trafik kazasına sebep olan kamyonun sürücüsü Ramazan Tomruk, hastaneden taburcu edilir edilmez mahkemeye çıkarıldı ve yargılanıncaya kadar cezaevine gönderildi

Hastaneden cezaevine gitti
banner90

Ahmet İLKTAÇ

Ercan-İskele anayolu üzerinde, Hansoy Petrol İstasyonu karşısında 23 Haziran Cumartesi günü Kaleil Bdwan (55) ve Emine Bdwan’nın (56) hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan trafik kazasında zanlı konumunda olan kamyon sürücüsü Ramazan Tomruk (57) dün teminat maksatlı olarak mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Zanlı geniş güvenlik önlemleri altında mahkeme huzuruna çıkarılırken, Kaleil Bdwan ve Emine Bdwan çiftinin 2 erkek evladı mahkemeye kadar gelip duruşmayı bekledi. Acılı evlatlar, duruşmanın tamamlanmasıyla mahkemeden ayrıldı.

Zanlının Türkiye’de de ailevi bağlantıları olduğu göz önüne alınarak, davalarında hazır bulunmasını sağlamak maksadıyla hükümsüz tutuklu olarak yargılanmaya başlayıncaya değin 3 ayı geçmemek şartıyla Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

İskele Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan’ın huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ahmet Özlemler, İskele Polis Müdürlüğü Trafik Şube Amirliği’nde gören yapan Müfettiş Muavini Türkeç Soytürk’ü tanık olarak dinletti.

Tanık polis, Türkeç Soytürk, 23 Haziran 2018 tarihinde saat 17.10’da Ercan- İskele anayolu Hansoy Petrol İstasyonu önünde zanlı Ramazan Tomruk’un, yönetimindeki NF 302 plakalı birleştirilen çekici aracı ağır ihmal derecesine varmayacak derecede sürüp tedbirsizlik sonucu Kaleil Bdwan ve Emine Bdwan ölümüne sebep olmak, dikkatsiz sürüş, bir yolda ihtiyatsızca acele ve halka tehlike teşkil edecek şekilde sürüş yapma, mümkün mertebe yolun solunu muhafaza etmeyerek yolun sağında sürüş yapmak, 75 kilometreyi aşkın süratle sürüş, kavşakta süratini salim hadde düşürmemek suçlarından dolayı aynı gün derdest emri gereği tutuklandığını söyledi.

“7 yıla kadar hapis öngörüyor”

Polis müfettiş muavini, zanlı Ramazan Tomruk’un, aynı gün Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne, ertesi gün de Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde muhafaza altına alındığını kaydetti.

banner9
Zanlının doktor raporu ile taburcu edildiğini ifade eden tahkikat memuru, zanlının işlediği suçun Fasıl 154 Madde 110 tahtında 7 yıl hapis cezası ve 5 bin TL para cezası öngören ciddi bir suç olduğunu bildirdi.

Türkeç Soytürk, zanlının TC ve KKTC vatandaşı olduğunu ve Türkiye’de yoğun bir akrabalık bağlantıları bulunduğunu açıkladı.

23 Haziran 2018 tarihinde meydana gelen vahim trafik kazasının toplumda infial ve üzüntüye sebep olduğunu ve aynı zamanda bir ailenin derin üzüntüler yaşamalarına sebebiyet verdiğine dikkat çeken Soytürk, trafik kazasında müteveffa ve müteveffaiyenin çok yoğun uğraşlar sonucu uzun sürede kaza mahallinden çıkarılarak morga yerleştirildiğini açıkladı.

Tanık polis, mesele ile ilgili olarak yürüttükleri tahkikatın tamamlanmış olup zanlı Ramazan Tomruk’un Türkiye’deki bağlantıları da göz önüne alındığı takdirde işlediği suçtan kaçma olasılığının yüksek olduğundan dolayı davaları görülmeye başlandığında mahkemede hazır olmasını sağlamak maksadıyla 3 ayı geçmeyecek şekilde Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesi ve sürüş ehliyetinin geçici olarak iptal edilmesini talep etti.

Savcı Ahmet Özlemler’in sorularına yanıt veren müfettiş muavini, zanlının sağlık durumunun iyi olduğunu, doktor raporuna göre 1 hafta sonra göğüs cerrahına, 1 ay sonra da beyin cerrahına kontrol amaçlı gitmesi gerektiğini ve zanlının göğsünde hafif hasarlı kaburga kırığı mevcut olduğunu dile getirdi.

Kaza nasıl olmuştu?

Tanık polis, kazanın oluş şeklini de şu şekilde açıkladı:

“Ercan - İskele anayolu üzerinde Hansoy Petrol İstasyonu önünde, Ramazan Tomruk (E-57), yönetimindeki NF 302 plakalı çakıl yüklü kamyon ile Ercan istikametinden İskele istikametine doğru dikkatsizce seyrettiği sırada o esnada önünde aynı istikamete doğru seyreden ve yolun solunda bulunan King Fried Chicken isimli iş yerinin park yerine dönüşe geçen Maiia Anufrieva yönetimindeki LS 365 plakalı salon araca arkadan çarpmamak için fren yaptığı sırada direksiyon hakimiyetini kaybederek yolun sağına geçip dorse kısmı sol yan kısmı üzerine devrildiği esnada karşı istikametinden gelmekte olan Kaleil Bdwan (E-55) yönetimindeki FA 897 plakalı Van aracın üzerine birleştirilmiş çekici aracın ön kısmı ile devrilmiştir. Kaza sonucu FM 897 plakalı araç sürücüsü Kaleil Bdwan ve araçta yolcu olarak bulunan Emine Bdwan (K-54) olay yerinde yaşamlarını yitirmişlerdir” dedi.

Zanlının avukatı İddia Makamı’nın talebine itirazda bulunmadı.

Yargıç Umut İnan, zanlının davalarında hazır bulunmasını sağlamak maksadıyla hükümsüz tutuklu olarak yargılanmaya başlayıncaya değin 3 ayı geçmemek şartıyla merkezi cezaevine gönderilmesini emretti.
 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 08:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108