banner6

Hastaneler ve sağlık ocakları durdu!

banner37

Hastaneler ve sağlık ocakları durdu!
banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Akaryakıt yetersizliğinden dolayı dün sabahın ilk saatlerinden itibaren ülke genelinde yaşanan ve saatlerce süren elektrik kesintileri hastaneleri de vurdu.

   Vatandaşın kâbusu haline gelen elektrik kesintileri, özellikle de insan sağlığını çok yakından ilgilendiren hastane ve sağlık ocaklarında büyük sorun yarattı.

   Solunum cihazına bağlı olarak yaşamak zorunda olan hastalar da evlerinde çaresizlik yaşadı. Kimileri, cihazını alıp elektrik olan bir yere giderken, imkânı olmayanlar da saatlerce elektriğin gelmesini beklerken, hayatlarını riske attı.

   Yakıtın 3 ila 5 gün içerisinde ülkeye gelmesinin beklendiğini açıklayan yetkililer ise akaryakıt gelene kadar kesintilerin devam edeceğini açıkladı.

Kâbusu yaşadılar…

   Kesintilerden dolayı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi başta olmaz üzere birçok hastane ve sağlık ocağı, hastalara hizmet veremedi; jeneratörlerin bazıları devreye giremedi, sokaklardaki trafik ışıkları da çalışmadı.

   Tomografi cihazına girmesi gereken ve tahlil vermek isten vatandaşlar, hastane önlerinde beklemek zorunda kaldı. Sıcak havadan korunmak isteyen hasta ve yakınları, elektriğin gelmesini ağaç altlarında bekledi.

   Lefkoşa Devlet Hastanesi Başhekimi Adil Özyılkan, yaptığı açıklamada, radyoterapi alacak hastaların bekletildiğini söyledi.

   KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, elektrik kesintisi nedeniyle radyoloji ünitesi ve tomografi cihazının çalışmadığını ve beklemelerinin istendiğini belirtti. Sıra numarası alan birçok hasta da elektriğin gelmesini beklemek zorunda kaldı.

   Trombosit (kan) vermek için hastaneye giden bir vatandaş, “Ameliyata alınan hastamızın kan ihtiyacı oldu. Benden iki ünite kan alacaklardı fakat elektrik kesintisi oldu, yarım ünite kan alabildiler. Bu şekilde elektriğin gelmesini bekliyoruz” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104