banner6

Hastürer sordu: Rüşvet talebi oldu mu? Kaptan Ulus Göker: Evet olabilir

banner37

KIBRIS TV’de “Hasan Hastürer ile Haberin ve Hayatın İçinden” isimli programa telefonla bağlanan Sideral Lines Direktörü Kaptan Ulus Göker, yakıt ihalesiyle ilgili süreç hakkında konuştu

Hastürer sordu: Rüşvet talebi oldu mu? Kaptan Ulus Göker: Evet olabilir
banner99

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (KIB-TEK) bir yıllık ihtiyacı olan “220 bin metrik ton” akaryakıt (fuel oil) temini ve taşınması için açılan ihalelerin tümüne katılan, ancak ihalelerin çeşitli nedenlerle iptal edilmesine tepki gösteren Sideral Lines Direktörü Kaptan Ulus Göker, ihalelerde rüşvet talebinin olabileceğini iddia etti.


KIBRIS TV’de “Hasan Hastürer ile Haberin ve Hayatın İçinden” isimli programa telefonla bağlanan Kaptan Ulus Göker, Hastürer’in “Bu süreçte herhangi bir platformda rüşvet talebi almak veya vermek için teklif yapılmış olabilir mi?” sorusuna “Evet olabilir” yanıtını verdi. 


Kaptan Ulus Göker, iptal edilen ihalelerin perde gerisini anlattı.


Göker, ihaleden hemen sonra KIB-TEK’in teknik ekibinin olumlu bir rapor hazırladığını, Merkezi İhale Komisyonu’nun (MİK) da KIB-TEK Yönetim Kurulu’na fiyat artımıyla ilgili teklifte bulunduğunu söyledi.


KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun söz konusu teklifi onaylayarak MİK’e geri gönderdiğini anlatan Göker, bu konunun Bakanlar Kurulu’nda da görüşüldüğünü dile getirdi.


Akaryakıt ihalesiyle ilgili her şey normal giderken Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın “taraf” gibi hareket ederek müdahalelere sebebiyet verdiğini iddia eden Göker, şöyle devam etti:


“Bizim evraklarımız gayet nettir. KKTC içerisinde rafineri opsiyon belgesinin ne olduğunu bilen, anlayan dahi yok… Ben bu konuda orijinal evrak vermeme rağmen Sayın Arıklı, benim evrakımı kendi yönetim kuruluna ve kendi elemanlarına verdi. Bu saygısızlıktır, terbiyesizliktir… Bu kamuoyuyla paylaşılacak bir evrak değildir, özel bir evraktır ve paylaşılması suçtur. MİK’e verilen dosyanın içerisindedir. Bu evrak çeşitli Whatsapp gruplarında paylaşılıyor. Hiçbir polisimiz, savcımız bunu görmüyor mu?...”


Söz konusu evrakın içeriğinde, sorumluluklarını yerine getirdikleri takdirde, yani parayı verdikleri sürece anlaşma yaptıkları şirketin kendilerine yakıt vereceğini gösterdiğini kaydeden Göker, kendi evraklarının hepsinin orijinal ve şartnameye uygun olduğunu belirtti.

banner134


Hasan Hastürer’in, “Bu süreçte herhangi bir platformda rüşvet talebi almak veya vermek için teklif yapılmış olabilir mi?” sorusunu da yanıtlayan Göker, “Evet olabilir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104