Hatayı düzeltecekler diye sahili 2 kez talan ettiler

banner37

Tatlısu Belediyesi personeli, Tatlısu Özel Çevre Koruma Bölgesi olan kaplumbağa yumurtlama sahiline iş araçlarıyla girdi, kepçelerle kum aldı. Çevreciler duruma isyan ederken; Tatlısu Belediye Başkanı Orçan, “Bilgim dışında oldu” dedi ve olaya hemen müdahele etti

banner87
Hatayı düzeltecekler diye sahili 2 kez talan ettiler
banner90
banner8

ÖNCE KUMU ALDILAR, SONRA YERİNE KOYDULAR… Kum zambakları ve kaplumbağa yumurtlama sahili olarak bilinen Tatlısu Özel Çevre Koruma Bölgesi’ne iş araçlarıyla giren Tatlısu Belediyesi personeli, sahilden kepçelerle kum alıp kamyona yükledi. Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten’in olayı sosyal medya üzerinden duyurması sonrası Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, bilgisi dışında yapılan çalışmaya müdahale etti ve kumu yeniden sahile döktürdü. Kamyonlar iki kez koruma alanına girerek, kum zambaklarına ve kaplumbağa yumurtalarına iki kez zarar vermiş oldu.

Erol KANLIADA

Tatlısu Belediyesi personeli, dün iş araçlarıyla Tatlısu Özel Çevre Koruma Bölgesi olan kum zambaklarının da bulunduğu kaplumbağa yumurtlama sahiline girdi ve kepçelerle kum aldı.

İş araçlarıyla talan edilen sahildeki işlem, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan’ın bilgisi dışında olmuş. Durumu öğrenen Başkan, olaya hemen müdahale etti ve sahilden alınan dört kepçe kumun yeniden yerine dökülmesi emrini verdi.

Ancak, bir hata düzeltilecek diye, sahile iki kez iş araçlarıyla girilerek, çifte zarar verilmiş oldu.

Orçan: Bilgim dışında yapıldı

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, olayın bilgisi ve talimatı dışında gerçekleştiğini belirterek 1.5 sene önce bölgeden kum alınmaması gerektiğini çalışanlarına aktardığını belirtti.

Orçan, belediyenin kullanabilmesi için sahilden 4 kepçe kadar kum alındığını ifade ederek durumu öğrenir öğrenmez, alınan kumun tekrardan yerine dökülmesi talimatını verdiğini söyledi. Orcan, sahile bizzat gidip, incelemeler yaptığını ifade etti.

Aktolgalı: Hata kabul edilip,

düzeltildiği için ceza yazılmadı

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı da, olayı öğrenir öğrenmez müdahale ettiklerini söyledi.

Aktolgalı, hatalı tarafın hatası kabul edip düzeltmesi nedeniyle ceza verilmediğini ancak aynı durumun ikinci kez tekrarlanması durumunda yasal işlem başlatacaklarını açıkladı.

Sarpten: Doğa ve

canlılara zarar verildi

Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten ise, Tatlısu Özel Çevre Koruma Bölgesi’ne iş araçlarıyla girilerek kum alınmasının kaplumbağa yumurtalarına ve diğer tür canlılara zarar vermiş olabileceğini söyledi.

Kum alınan yerin, özellikle kaplumbağaların yumurtlama bölgesi olduğuna dikkat çeken Sarpten, böyle bir olayın yaşanmasının “sorumsuzluk” olduğunu vurguladı.

Sarpten, bölgeden kum alınırken kaplumbağa yuvaları ve kum zambaklarına zarar verilmiş olabileceğini yineleyerek, Çevre Koruma Dairesi’nin bu konuda sessiz kalmaması gerektiğini belirtti.

Yaşanan olaya sosyal medya üzerinden tepki gösteren Sarpten’in paylaşımı şu şekilde:

“Ülkedeki en başarılı belediyeler arasında gösterilse de "çevre etiği" gelişmiş olmayınca bir çuval inciri berbat etmek kolay oluyor. Tatlısu Özel Çevre Koruma Bölgesi olan kaplumbağa yumurtlama sahilinden belediyenin araçlarıyla kum çalınıyor! Yüzsüzlük o kadar büyük ki, uyarıcı tabelanın dibinden bizzat belediye iş makineleriyle doğanın katledilmesi umursanmıyor. Sözün bittiği yerdeyiz, yazıklar olsun”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75