banner6

Hava kontrol sistemi alımında yeni baş ağrısı

banner37

Güney Kıbrıs için hava trafik kontrol sistemi alımına ilişkin yeni çabalarda yaşanan zorlukların, Rum Sivil Havacılık Dairesi’nde “baş ağrılarına” neden olduğu belirtildi.

Hava kontrol sistemi alımında yeni baş ağrısı
banner150 banner151 banner143

Kathimerini gazetesi, hava trafik kontrol sistemi alımına ilişkin geçmişte yaşananların, 1998 yılına kadar uzandığını,  Güney Kıbrıs'ın, İtalyan "Selex S.ı" Şirketiyle, Rum Hava Sahasının uçuş kontrolüne imkan sağlamak amacıyla "Lefco" olarak adlandırılan sistemin kurulmasına ilişkin anlaşma yaptığını daha sonra, sistemin aktif hale getirilememesi sebebiyle bunu kullanmaktan vazgeçtiğini anımsattı. 

Yeni sistem alımına ilişkin çabaların bu kez de Sayıştaylığa takıldığını yazan gazete, yeni sorunların ise geçmişte İtalyan şirketiyle yaşananların tekrarlanmaması amacına yönelik olduğunu yazdı. 

Habere göre Rum Sayıştaylığı, konuya müdahil taraflara gönderdiği mektupta, yeni sistem alımına ilişkin başlatılan sürecin ileriye götürülmemesini talep etti. 

Sayıştaylığın, yeni sistemin temin edilmesi yönteminin, mevcut yöntem ile aynı olması nedeniyle müdahalede bulduğunu yazan gazete, konuya müdahil olan Rum Bayındırlık Bakanlığı ile Telekomünikasyon İdaresi’nin( CYTA) , İtalyan şirketinin yeni bir ihaleyle dönmesi tehlikesini elimine etmek için ihale dışında bir süreci ileriye götürdüğünü belirtti. 

Habere göre, Sayıştaylığın bu müdahalesiyle birlikte, dile getirilen çekincelerin, hava kontrol sisteminin, ihalesiz satın alınması gerekliliğine yöneldiği de ifade edildi. 

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2017, 13:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110