banner6

Hava sıcaklığı arttıkça pazar müşterisi azalıyor

banner37

Ülkemizde yaşanan kavurucu sıcaklar, vatandaşı eve kapatırken, pazar esnafına da darbe vurdu

Hava sıcaklığı arttıkça pazar müşterisi azalıyor
banner99

Ahmet UÇAR

“KİRA PARASI ÇIKMIYOR”… Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde gitmesi hem vatandaşı hem de pazar esnafını olumsuz etkiledi. Pandemi sürecinin devam etmesi, mevsim normallerinin üzerindeki hava sıcaklıkları, insanların tatilde olması ve ekonomik çıkmazlar gibi nedenlerle müşteri potansiyeli azalan esnaf, kira ücretini ödemekte bile zorluk yaşadığından yakındı.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı, pazar esnafını olumsuz etkiledi.

Merkez Lefkoşa’da dün tezgah açan Lefkoşa Açık Pazar esnafı, aşırı sıcaklar nedeniyle vatandaşların eve kapandığını, çıkanların da sabahın erken saatleri veya akşamüstü alışverişe geldiğini belirterek, bu durumun satışlarına olumsuz yansımasından yakındı.

Pandemi sürecinin devam etmesi, mevsim normallerinin üzerindeki hava sıcaklıkları, insanların tatilde olması ve ekonomik çıkmazlar gibi nedenlerle müşteri potansiyelinin oldukça azaldığına dikkat çeken pazar esnafı, kira ücretini bile çıkarmakta zorluk yaşadıklarını ifade etti.

KIBRIS’a konuşan esnaf, yeni pazar yerinin ilk faaliyete geçtiği dönemde müşteri sayısının yüksek olduğunu ancak şimdi pazara gelen müşteri sayısının az olduğunu vurgulayarak, öte yandan pazarın içindeki yerleşimin karışık olması, sebzecilerin bir arada bulunmaması sonucu vatandaşın her istediğini bulamadığını, esnafın da iş yapamadığını dile getirdi.

Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi?

Saddam Bakar:

Pazarda bugün insan yok. Ay sonu geldi, çoğu kişinin kredi borçları var, hava da aşırı sıcak, müşterinin az olmasının sebebi bence bunlar. Ama yine de idare ediyoruz. Kapalıyken daha kötü durumdaydık, şimdi en azından evimize biraz da olsa ekmek götürebiliyoruz.

Kadir Ertürk:

Esnafın çoğu sıkıntı içerisinde. Pazarda insan yok, olsa bile satış yapamıyoruz. Pandemi, hava sıcaklığı bunun esas sebebi ancak pazardaki düzensizlik de bunu doğrudan etkilemiş durumda. Esnaf aylık 480 TL kira ödüyor ama gidip sorarsanız pazarcıların yüzde 70’inin daha aylığını toplayamadığını göreceksiniz. Ben daha 250 TL’lik satış yaptım. Pazarın yerleşimi de baştanbaşa yanlış. Sebzeciyle konfeksiyon karşı karşıya. Diğer sebzeciler daha arka tarafta gözlerden uzak yerlerde müşteri bekliyor. Buradan yetkililere sesleniyoruz, ne vergi verenin ne pazarcının hükmü var. Bizi gözden uzak yere attılar. Zaten hava sıcak, pazara müşteri gelmiyor, bir de bu yerleşimden dolayı iş yapamıyoruz. Bu haksızlık.

İsmail Altan:

Pazar her zaman bu şekilde. Hava sıcaklıkları ve ekonominin kötü olmasından dolayı kimse pazara gelmiyor. Biraz daha burada durursanız bir tane insan bile görmeyeceksiniz. İnsanlar sabah saatlerinde bir de akşama doğru geliyor. Böyle olunca saatlerce beklemek zorunda kalıyoruz. İnsanlar, paraları olsa da yarın ne olacağını bilmediği için artık harcama yapmak istemiyor. Zor durumdayız ama evde oturmaktan iyidir. İnşallah atlatırız, umarım her şey güzel olur. Allah’tan ümit kesilmez.

Cihan Aracı:

Hava sıcaklığı ve pazar yerinin değişmesinden dolayı pazarda insan yok. Bunların dışında da memnun değiliz. Pazarın içi çok karışık, bir yerde konfeksiyon var yanında manav var. İnsanlar neyi nereden alacağını göremiyor. Bir pazarın içinde bu kadar konfeksiyon olması çok sıkıntı. Müşteri de bundan memnun değil. Yaptığımız satışlarla kira ücretlerini kafa kafaya ödeyebiliyoruz. Satış açısından eski yerimiz daha iyiydi. Ama artık şimdi sıkıntı olmaya başladı, inşallah geçer. Yerleştirmede bazılarına haksızlık yapıldı. Yıllardır pazarcılık yapan kişiler dışarıda kaldı. Pazarın kapalı olması çok iyi bizim için, eskiden çadırla uğraşıyorduk ama yerleşim olarak memnun değiliz.

Mehmet Aldıç:

Pazarda bugün yoğunluk az. Bence bunun sebebi insanların tatilde olması. İnsanlar genelde bugünlerde tatile gider. Zaten hava sıcaklığı da var, bu sıcaklık da insanların pazara gelmesini etkiler. İnsanlar akşamüzeri saat 16.00- 17.00 gibi gelir ama satışlar kışa göre düşük. Kışta her saat müşteri bulunurken, yazda sadece serin vakitlerde müşteri geliyor. Çoğu kişi Türkiye’de zaten.

Hulusi Oran:

Esnaf kan ağlıyor. Pandemi ve sıcaklığın etkisiyle müşteri gelmiyor. Kira ücretlerini ödemede zorlanıyoruz, iş yok.

Salih Dağcılar:

İnsanlarda para kalmadı, hava sıcaklığı da var. Bence insanlar bu nedenle artık satış yapamıyor. Kira ücretlerini ödemekte de zorlanıyoruz ama yine de umutluyuz. Ben bu durumun düzeleceğine inanıyorum.  Mücadeleye devam.

banner134

Metin Dilekçi:

Hava sıcaklığı, pandemi, insanların bayram nedeniyle Türkiye’de olması, ülkede öğrenci olmaması gibi nedenlerle pazarda insan kalmadı. Yaptığımız satışlar kira ücretlerini ödemede başa baş çıkıyor. Satışlar çok iyi değil, hele bugün hiç iyi değil. Kışta satışlar daha iyi oluyor. Çünkü insanlar, öğrenciler hepsi burada. Şimdi sadece akşamüstü biraz iş yapabiliyoruz o kadar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88