'Hava trafik kontrolörleri için sağlıklı bir vardiya sistemine geçilecek'

banner37

Ulaştırma Bakanı Atakan, hava kontrolörü sayısının az olması nedeniyle personelin dünyada uygulanan sisteme ters şekilde uzun saatler çalışması gerektiğini ifade ederek sorunu aşmak için çalıştıklarını söyledi

'Hava trafik kontrolörleri için sağlıklı bir vardiya sistemine geçilecek'
banner90
banner99

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, ülkenin ekonomik darboğaza girmesinin ardından hava kontrolörlerin gerçekleştirdiği eylemin tekrar yaşanmaması için kalifiye eleman yetiştirmenin önemine değinerek sağlıklı bir vardiya sistemine geçilebilmesi konusunda adım atacaklarını söyledi.

Bir televizyon programına konuk olan Bakan Atakan, hava kontrolörü sayısının az olması nedeniyle sağlıklı bir vardiya sistemine geçilemediğini, personelin dünyada uygulanan sisteme ters şekilde uzun saatler boyunca çalışması gerektiğini ifade etti.

Bu nedenlerden dolayı ek mesaiye ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Atakan, konuyu Ankara’ya yaptığı ziyaretler sırasında Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’la görüşme fırsatı bulduğunu belirterek hava trafik kontrolörlüğü sınavlarının KKTC’ye özel açılması ve hatta personel yetiştirilmesine yönelik bir altyapının da ülkemizde hayata geçmesi konularının gündeme geldiğini anlattı.

“Mesleğin özendirilmesi lazım”

Tolga Atakan, şöyle dedi:

“Bu mesleğin özendirilmesi lazım çünkü, biraz da şu oluyor, bir münhal açtığınızda ‘aman ben bir şekilde devlete kapağı atayım’ düşüncesiyle münhale başvuruluyor. Çok zorlu bir eğitim süreci var. Bu eğitim sürecinde sınavlarda başarılı olamayan arkadaşlarımızı Sivil Havacılık Dairesi’nde farklı görevlere alıyorsunuz ve kadroları şişiriyorsunuz. Bizim eğitime gönderdiğimiz 40 kişinin 40’ı da başarılı olsun, böyle olduğunda çok daha sağlıklı vardiya saatleriyle ek mesaiye gerek kalmadan bu hizmeti verebilelim”.

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası ile uzun süredir diyaloglarının bulunduğunu anlatan Atakan, aralarında herhangi bir sıkıntı olmadığını, eylem yapıldığı zamanda da diyalogların devam ettiğini anlattı.

Atakan, şöyle devam etti:

“Hava Trafik Kontrolörlüğü aslında çok önem arz eden bir görev. Tanınmayan bir ülke olmamıza rağmen, az bir trafiğe sahip olmamıza rağmen hava kontrolörlerimiz Ercan hava sahası içerisinde çok ciddi bir trafiğe hizmet veriyorlar.

Sadece ülkeye inip kalkan değil, ülkemizin üzerinden transit olarak geçen Avrupa’nın Asya’ya bağlandığı bir rota üzerinde yer alıyoruz ve bu konuda bugünden geriye doğru aldığımız period içerisinde hava kontrolörlerinin hizmet verdiği uçak sayısı Larnaka’dakilerin verdikleri uçak sayısından çok çok daha fazladır, çok daha güvenli bir hizmet verilir çok daha tercih edilen bir hizmet verilir ve bu yapının mimarları hava trafik kontrolörleridir”.    Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Atakan, ülkede bugüne kadar yaşanan pek çok çarpıklığın hava kontrolörleri işe alınırken ve iş yaparken de yaşandığını anlattı.

“Bir yasaları yok, normal, sıradan bir memur olarak kabul ediliyorlar ki böyle olmamaları lazım ve bu yönde en azından meslek gruplarına özel bir yasanın yapılabilmesi için bir çalışma içerisindeyiz” diyen Tolga Atakan, yasanın hayata geçmesiyle birlikte hava kontrolörlerinin sorunlarının kısmen çözüleceğini kaydetti. Atakan, Ercan Havalimanı’nda görev yapan hava trafik kontrolörlerinin Hemen hemen hepsinin görev yapmanın isteği ve aşkıyla dolu olduğunu dolayısıyla “aman grev yapalım da hava sahamız kapansın, uçaklar inmesin” düşüncesinde olmadıklarını, bunun da bakanlığı en çok mutlu eden nokta olduğunu dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108