Havadan ve karadan mülteci aradık

banner37

Polis, Mersin’den Gazimağusa Limanı’na gelen bir gemiden inen TIR’larda mülteci ararken; Sahil Güvenlik ekipleri de uluslararası sularda bir başka gemiden denize atlayan ve mülteci olduğu düşünülen kişilerin peşine düştü.

banner87
Havadan ve karadan  mülteci aradık
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri ve Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi (CÖŞ) ekibi, Mersin Limanı’ndan gelip Gazimağusa Limanı’na dün saat 15.30’da demir atan Via Famagusta isimli yük gemisinde gelen bir TIR’da mülteci olduğu yönünde ihbar aldı.

İhbarı değerlendiren polis, gemiden limana inen ve büyük çoğunluğu TIR olmak üzere toplam 39 adet araçta arama yaptı. Polis ekipleri yaklaşık 3 saatlik sürede her aracı didik didik ararken, kanunsuz herhangi bir duruma rastlamadı.

Aynı saatlerde, Gazimağusa ve Ayia Napa açıklarında uluslararası sularda seyreden bir gemiden mülteci oldukları düşünülen 2 kişinin denize atladığı ihbarı geldi.

Olay nedeniyle Sahil Güvenlik ekipleri helikopterle havadan arama yaptı. Söz konusu kişilerin Güney Kıbrıs sularına daha yakın olmaları nedeniyle Rum Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yaralı olarak kurtarıldıkları öğrenildi.

Bu olay nedeniyle Gazimağusa’da 112 Acil Sağlık Servisi’nden bir ambulans, sağlık ekipleriyle tedbir amaçlı Gazimağusa Limanı’nda bir süre bekledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 08:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75