Havai fişekler doğa düşmanı!

banner37

Gökyüzünde oluşturdukları renkli görüntülerle herkesin ilgisini çeken havai fişekler, aslında tam bir doğa düşmanı… Bu fişeklerin çıkardığı ses ve yaydığı kimyasallar, doğaya ciddi ölçüde zarar veriyor

Havai fişekler doğa düşmanı!
banner99

GEÇEN YIL YANGINA NEDEN OLMUŞTU… Patlatıldığında gökyüzünde renkli görüntüler oluşturup, birçok insan tarafından da heyecanla izlenen havai fişekler aslında kimyasal olması nedeniyle birçok canlının zarar görmesine neden oluyor. Ayrıca ülkemizde de geçtiğimiz yıl bir havai fişeğin yanlış yere düşmesi sonucu yangın çıkmıştı

DOĞUŞ DERYA, YASA ÖNERİSİ SUNMAYA HAZIRLANIYOR… CTP Milletvekili Doğuş Derya, okuduğu bir haber üzerine havai fişeklerle ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Derya, doğaya ve en çok da kuşlara zarar veren havai fişeklerin yasaklanması için yasa önerisi yapmaya hazırlandığını belirtti

“YASAKLANMASA BİLE KONTROL ALTINA ALINMALI”… KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, havai fişeklerle ilgili tartışmaların 2005 yılından beri devam ettiğini söyledi ve havai fişek patlatmak yasaklanmasa bile kontrol altına alınması gerektiğini ifade etti. Sahir, her eğlencede, her açılışta havai fişek patlatmanın gereksiz olduğunu söyledi

“TÜM CANLILARA ZARARI VAR”…  Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, son yıllarda kullanımının arttığına dikkat çekerek, havai fişeklerin çevreye kimyasal saçtığı konusunda uyardı. Doğuş Derya’nın bu yöndeki önerisini desteklediklerini kaydeden Sarpten, “Birilerinin kendi göz zevkleri için doğadaki diğer canlılara, hem de insanlara zarar vermeye hakkı yoktur” dedi

Ceren ÖZBİL-Ahmet KARAGÖZLÜ

   Ülkede bir “eğlence” ya da “kutlama” aracı olarak kullanılan havai fişekler, aslında çevreye zararı açısından görüldüğü kadar masum değil. Çevrecilere göre havai fişekler aslında “çevre düşmanı”.

   Gökyüzünde oluşturdukları renkli görüntülerle herkesi büyüleyen havai fişekler, çıkardıkları ses ve etrafa yaydığı kimyasallar yüzünden çevreye büyük ölçüde zarar veriyor.

   Patlatıldığında gökyüzünde renkli görüntüler oluşturup, birçok insan tarafından da heyecanla izlenen havai fişekler, kimyasal olması nedeniyle birçok canlının zarar görmesine neden oluyor.

   Ayrıca ülkemizde de geçtiğimiz yıl bir havai fişeğin yanlış yere düşmesi sonucu yangın çıkmıştı.

   Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Doğuş Derya, okuduğu bir haber üzerine havai fişeklerle ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı ve doğaya ve en çok da kuşlara zarar veren havai fişeklerin yasaklanması için gerekli yasa önerisini yapmaya hazırlandığını belirtti.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir ise havai fişeklerin kimyasal olduğunu ve bu nedenle de doğaya zarar verdiğini söyledi. 

banner134
   Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten ise son yıllarda kullanımının arttığına işaret ederek, havai fişeklerin çevreye kimyasal saçıp, tüm canlılara zarar verdiği konusunda uyardı.

Sahir: Havai fişekler çevreye çok zararlı

   Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, havai fişeklerin çevreye çok fazla zarar verdiğini belirterek, 2005 yılından beri sıkça bu konuyu gündeme getirdiklerini söyledi.

   Sahir, havai fişeklerin kimyasal, yangın ve kaza riski gibi birçok olumsuz etkisinin olduğunu belirterek, “Havai fişekler yasaklanmasa bile kontrol altına alınmalıdır” dedi.

   Havai fişeklerin yasaklanabilmesi için atılan adımların çok iyi bir gelişme olduğunu kaydeden Sahir, “Havai fişekler insanlara güzel bir görsel şölen sunabilir ama yere düştükleri zaman çevreye kimyasal bırakıyorlar. Bu da çok ciddi bir sorundur” şeklinde konuştu.

   Ayrıca bazı göçmen kuşların göç zamanlarında gece de uçtuğunu ifade eden Sahir, havai fişeklerin ister istemez bu kuşları da etkilediğini kaydetti.

   Ülkemizin ekonomik krizle mücadele ettiği bu günlerde havai fişek kullanılmasının çok ciddi bir israf olduğunu belirten Sahir, “Her patlamada yüzlerce dolar havaya atılıyor” dedi.

Sarpten: Yasaklanmasını destekliyoruz

Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, havai fişeklerin yasaklanmasını uzun yıllardır dile getirdiklerini belirterek, CTP Milletvekili Doğuş Derya’nın bu konuya yönelik ortaya attığı öneriyi sonuna kadar desteklediklerini söyledi.

   Ülkemizde son yıllarda havai fişek kullanımında çok ciddi artış yaşandığını belirten Sarpten, “İnsanlar doğada yaşayan canlıları düşünmeden, sırf kendi göz zevkleri için havai fişek atıyorlar” dedi.

   Sarpten, havai fişeklerin patlama esnasında bir takım kimyasal materyallerin etrafa yayılarak başta kuşlar olmak üzere birçok canlıya zarar verdiğine dikkat çekti.

   Ayrıca havai fişeklerin gece beslenen bazı kuşlara da büyük zarar verdiğini belirterek, bu konuda atılacak her türlü adıma destek vereceklerini yineledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Serkan kurşun
Serkan kurşun - 2 yıl Önce

Havai fişeklerden önce doğayı binlerce kat belkide milyonlarca kat daha fazla kirleten bir sürü şey varken mesela elektrik santrali gibi... ne zaman ilgilendiniz

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75