Havasızlıktan ölüyorlardı

banner37

Mersin’nden Gazimağusa Limanı’na gelen Via Famagusta isimli gemide bulunan iki TIR’ın dorsesinde 21 Suriyeli kaçak göçmen tespit edildi

banner87
Havasızlıktan ölüyorlardı
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa Limanı’na dün sabah 09.30 sıralarında Mersin Limanı’ndan gelen Via Famagusta isimli yük gemisindeki biri Türkiye diğeri KKTC plakalı iki TIR’da KKTC’ye gelmek isteyen biri 15 yaşında çocuk olan 21 Suriyeli kaçak göçmen tespit edildi.

Gazimağusa Polisi ve Gümrük Dairesi personeli tarafından tespit edilen kaçak göçmenlerden KKTC plakalı olan TIR’ın dorsesinde uzun süre kalan 11 kişi havasızlık nedeniyle hayatlarını kaybediyordu. 11 kaçak göçmenin 6’sı ambulansla, diğer 5’i de polis aracıyla Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Havasız kalan kaçak göçmenlerin, gemi Gazimağusa Limanı’na gelmeden önce ölmemeleri için TIR’ın dorsesinden çıkarıldıkları öğrenildi.

Türkiye plakalı TIR’da tespit edilen 10 kişi de Liman Karakolu’ndaki hücreye yerleştirildi. Hastaneye kaldırılan kaçak göçmenler Gazimağusa Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde gördükleri 3 saatlik tedavinin ardından taburcu edilerek Liman Karakolu’na getirildi. 21 kaçak göçmen, saat 15.30 sıralarında 2 polis eşliğinde aynı gemiyle Mersin’e gönderildi.

2 grup halinde gelen kaçak göçmenlerin bir grubunun 4 bin 200 Amerikan Doları, diğer grubunun ise 5 bin Amerikan Doları karşılığında Güney Kıbrıs’a gitmek için umut tacirleriyle anlaştıkları öğrenildi. Kaçak göçmenleri getiren Türkiye plakalı TIR’ın şoförü de kaçak göçmenlerle birlikte Mersin’e geri gönderildi. Kaçak göçmenlerin diğer grubunu getiren KKTC plakalı TIR’ın Türkiye’den KKTC’ye gelirken şoförü olmadığı öğrenildi. Bu KKTC plakalı TIR’da yaklaşık 1 ay önce yine kaçak göçmen tespit edilmişti.

“15 dakika daha ölecektik”

Öte yandan basın mensuplarına açıklama yapan Suriyeli bir kaçak göçmen, esasen İdlipli olduğunu, yıllar önce Beşşar Esad’ın ordusunda asker olarak yer aldığını, ancak ordudan kaçarak Türkiye’ye geldiğini söyledi.

Kaçak göçmen: “Türkiye’de İzmir ve Mersin’de bulundum. Ama Türkiye’de iş yok, para yok, ekmek yok. Bu yüzden kardeşimle birlikte Güney Kıbrıs’a gitmek istiyorum. Bu ikinci deneyişim. Daha önce de burada yakalandım. Bu kez Suriye’de olan “Salıh Mahmud” diye birine 5 biner dolar para verdik. Ama yine gidemedik. Bütün paramız da gitti. Ailemden herkes Suriye’de savaşta öldü. Bir ben bir de yanımdaki kardeşim kaldı. Ben ikinci kez yakalandığım için şimdi Mersin’e geri gittiğimde Suriye’ye geri gönderileceğim. Suriye’de de beni öldürecekler” dedi.

TIR’ın dorsesinde hava alamadıkları için ölmek üzere oldukları bir sırada kurtarıldıklarını anlatan söz konusu kaçak göçmen, 10 saat TIR’ın dorsesinde kaldıklarını ve 15 dakika daha geç çıkarılmış olsalar hepsinin de havasızlıktan ölmüş olacaklarını dile getirdi.

Kaçak göçmen, KKTC yetkililerinden kendilerini Güney Kıbrıs’a bırakmalarını istedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2018, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108