Havaya 'kanser' püskürtüyorlar

banner37

Uzmanlar, belediyeler tarafından özellikle yaz aylarında sinekleri tüketmek amacıyla sokak sokak havaya atılan zehrin insan sağlığına ve çevreye zarar verdiğine dikkat çekiyor.

Havaya 'kanser' püskürtüyorlar
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ
 

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB) ve Biyologlar Derneği, ülkemizde birçok belediye tarafından özellikle de yaz aylarında sinekleri öldürmek amacıyla sokak sokak havaya püskürtülen zehrin başta kanser olmak üzere birçok hastalığa neden olduğuna dikkat çekti.
Havaya zehir püskürtme yönetiminin insan sağlığına zararlarının yanında, çevreye de zarar verdiğinin altını çizen sivil toplum örgütleri, gelişmiş ülkelerde yarım asırdan bu yana uygulaması yapılmayan bu yönetimin ülkemizde bir takım belediyeler tarafından hala uygulanmasının kabul edilemez olduğuna vurgu yaptılar.
Uzmanlar, bilimsel raporlara göre mücadelenin foseptik, kuyular, dere ve göletler olmak üzere sivrisinek üremesine müsait her türlü su birikintilerinin öncelikle fenni ıslah çalışmalarının yapılarak buraların kalıcı bir şekilde larva üreme kaynağı olmaktan çıkarılarak yapılması gerektiğini belirtti.

Uzmanlar, havaya sıkılan zehir yöntemiyle sineklerin çok küçük bir bölümünün yok olduklarını, esas zararın kelebek ve arı gibi yararlı böceklere olduğuna da değindiler.
 

Köroğlu: Belediyeler havaya kanser sıkıyor
Kıbrıs Türk Tabipler Birliği As Başkanı ve Çevre Sorumlusu Teksen Köroğlu, yaz aylarında açık havada yapılan sinek ilaçlamalarının insan sağlığına olumsuz etkisine karşın belediyelerin gerekli özeni göstermediklerini, belediyelerin havaya kanser sıkarak halka hizmet sunduklarını gördüklerini söyledi. 

Köroğlu, erişkin sivrisineklere yönelik mücadelede insan ve çevre sağlığına önemli boyutlarda zararların olduğu bilimsel olarak ispatlanmış ve gelişmiş ülkelerde yarım asırdan fazladır uygulaması yapılmazken arabalardan püskürtme - sisleme yöntemiyle yapılan ilaçlamalarınKKTC’deki bir takım belediyeler tarafından hala daha uygulanmasının kabul edilemez bir durum olduğunu kaydetti.
Erişkin sivrisineklere, uçkunlara karşı mahalle ve sokak aralarında yapılan ilaçlamadan kesinlikle vazgeçilmesi gerektiğini yıllardır tekrar tekrar söylemiş olmalarına rağmen bunun dikkate alınmadığını gördüklerini belirten Köroğlu, bu şekilde yapılan ilaçlamaların sineklerin sadece yüzde 20’sine etkili olduğunu bildirdi.
Köroğlu, yöntemin ayrıca insanlara bilhassa çocuklara ve yaşlılarda daha da çok zararlı olduğunu ifade etti.
Yerel yönetimlerin bu uygulamalarının halk sağlığına karşı işlenen bir suç olduğunu anlatan Köroğlu, Sağlık Bakanlığı’nın bu uygulamalara karşı gereken yaptırımları bir an önce acil olarak almasını beklediklerini açıkladı. Köroğlu, bunu bir suç duyurusu olarak kabul edilip uygulamaya koymalarını beklediklerini bildirdi.
Sivrisinek ve diğer uçkunlar ile kalıcı ve etkili mücadelenin üreme kaynaklarının yok edilmesinden ve larva safhasında üremelerinin engellenmesinden geçtiğini açıklayan Köroğlu, bu mücadeleyi sivrisineklerin larva dönemlerinde, yumurta bıraktıkları ya da yumurta bırakma ihtimali olan ortamlarda insan sağlığını ve doğayı etkilemeyecek şekilde biyolojik çalışmalar yaparak yürütülmesi gerektiğini söyledi.
Teksen Köroğlu, söz konusu canlıların, yumurtalarını durgun su birikintilerine bıraktığına dikkat çekti.
 

“Sinek için insan sağlığını riske atmaya anlam veremiyorum”

 

Yerel yönetimlerin öncelikle bu alanları ıslah etmesinin çok önemli olduğunu belirten Köroğlu, uçkunların üreme alanlarında larva mücadelesini uçkunların üreme mevsimleri boyunca devam ettirilmesinin gerekmekte olduğunu bildirdi.

banner134
Teksen Köroğlu;  “vatandaşlarımızdan ilaçlama konusunda çok sayıda şikâyet geliyor” diyen belediye yönetimlerinin, her ne kadar bu konuda şikâyet gelse de vatandaşa hoş görünmek için insanları zehirlemelerinin sinek için insan sağlığını riske atmalarına anlam vermenin mümkün olmadığını dile getirdi.
Cadde ve sokaklarda havaya püskürtülen bu ilaçların, uzun süre havada asılı kalmakta, orada bulunan insanlar ve hayvanlar tarafından solunmakta olduğunu belirten Köroğlu, bunun sonucunda da akut veya kronik zehirlenmelere ve her türlü kanser vakasının artışına yol açabilmekte olduğunu aktardı. Köroğlu, yine havaya püskürtülen bu böcek öldürücü ilaçların, bir süre sonra yere inmekte, toprağa, yeraltı sularına ve her türlü yüzeye karışmakta, yağmur kanalları, dere yatakları ile nehirlere, denizlere ulaşmakta, bir bütün olarak çevre kirliliğinin artmasında önemli rol oynamakta olduğunu dile getirdi.
Bilimsel raporlara göre ULV makineleri ile soğuk sisleme tarzında, periyodik olarak yürütülen cadde ve sokak ilaçlamalarının, kesinlikle yapılmaması gerektiği belirten Köroğlu, erişkin sivrisinek mücadelesi yapılacaksa bugünkü uygulamaların tam aksine yoğun olarak kış aylarında yapılması gerektiğinin bilimsel raporlarda vurgulandığını açıkladı.
Köroğlu, yine ayrıca başta fosseptik, kuyular, dere ve göletler olmak üzere sivrisinek üremesine müsait her türlü su birikintilerinin öncelikle fenni ıslah çalışmalarının yapılarak buraların kalıcı bir şekilde larva üreme kaynağı olmaktan çıkarılması gerektiği aktardı.
Tabipler Birliği As Başkanı Köroğlu, şöyle dedi:

“İnsan sağlığına zararlı böcek ilaçlarını kullanmadan da korunma yöntemleri mevcut. Bunlardan bazıları vatandaşların kendi olanaklarıyla da sağlayabilecekleri yöntemlerden oluşuyor. Bahçedeki, balkondaki içinde su birikmiş saksıların, kapların, kovaların haftada bir iki defa boşaltılması, süs havuzlarının kapatılması, çatı yağmur kanallarının düzenli kontrol edilmesi, cam ve kapıların telle kapatılarak mümkün olduğunca açık bırakılmaması, bahçe civarında kalıcı su birikintilerinin olmamasına, fosseptiklerin kapalı tutulmasına özen gösterilmesi gibi önlemler önerilmektedir”.

 

Türkseven: Havaya zehir püskürtülüyor
Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven, gerek sivrisinek gerek de karasineklerle mücadelede çevre sağlığının korunmasına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.  Türkseven, sadece sivrisineklerin konuşulduğunu ancak karasineklerin de önemli sorun olduğunu kaydetti.
Karasineklerin maalesef yiyeceklerimizin üzerine konarak onları kirlettiklerini ve hastalıklara yol açtığını anlatan Türkseven, karasineklerin çoğalmasını önlemek için alınabilecek basit önlemler olduğunu bildirdi.
Türkseven, çöplerimizi attığımız çöp bidonlarının ağızlarının kapalı olması gerektiğini aktardı. Vatandaşa düşen bir diğer önemli görevin de evcil hayvanlarımızı boş arazilere dışkılamalarına müsaade etmemiz gerektiğini anlatan Türkseven, karasineklerin çöplere ve hayvanların dışkılarına yumurta bırakarak ürediklerini ifade etti.
Türkseven, çevreye bırakılan dışkıların bol miktarda pire ve karasinek ürettiğini aktardı. Bu konuda belediyelere de görev düştüğüne değinen Türkseven, köpeğini serbest bırakanlara ceza uygulanması gerektiğini söyledi.  Türkseven, “İnsanları oldukça fazla rahatsız eden sivrisinekler yumurtalarını durgun sulara bırakarak çuvalırlar. Bu nedenle belediyeler, sivil toplum örgütleri ve Sağlık Bakanlığı’nın halkı bilinçlendirmesi gerekiyor” dedi.
Herkesin kendi evindeki rögarının sıkıca kapalı olup olmadığını kontrol etmesi gerektiğini belirten Türkseven, su dolu kap olup olmadığının kontrol etmeleri ve sivrisineklerin bu kaplarda üremelerini engellemeleri gerektiğini bildirdi.
Türkseven, kırlangıçlar ve yarasaların sivrisineklerle beslenerek sineklerin popülâsyonlarını baskı altında tuttuklarını aktardı.  Kurum ve kuruluşların vatandaşlara gerekli bilgilendirmeyi yapmazsa ve gerekli denetimleri uygulamazsa ortaya çıkan bu kirli çevreden sinek sayısında artış yaşandığını ifade eden Türkseven, bu gelen şikayetler doğrultusunda sırf göz boyamak adına sokak sokak haşere ile mücadele adı altında havaya ilaç atılmasının alınabilecek en basit ve tehlikeli önlem olduğunu söyledi.
Niyazi Türkseven, böcek öldürücü ilaçların bir böceği öldürmesinin, tüm böcekleri öldürmesi demek olduğunu dile getirdi.  Havaya atılan ilaçların sadece sinekleri değil, çevremizdeki Ağustos Böceklerini, kelebek ve arı gibi böcekleri öldürmekte olduğunu anlatan Türkseven, insan sağlığı üzerinde ise astım, nefes darlığı ev çeşitli kanser türlerine yol açtığını açıkladı.
Türkseven, “tabi ki bu işte başta da söylediğim gibi, vatandaşla işbirliği yaparak temiz bir çevre yaratarak bu sorunların önüne geçilebilir. Ama her ne hikmetse bazı belediyeler vatandaşa icraat yaptığını göstermek adına araçlarla sokak sokak gezerek zehir püskürtmesini tercih ediyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 08:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75