Hayat duracak: Halk bugün yine sokakta

banner37

Sendikal Platform bugün ülke genelinde tam gün grev yapacak… Greve devlet hastaneleri, Gümrük Dairesi ve Ercan Havalimanı’nda da destek verilecek. Eylemciler, saat 10.00’da Başbakanlık önünde toplanacak

Hayat duracak: Halk bugün yine sokakta
banner99

Sendikal Platform, bugün tüm kamu kurum ve kuruluşlarında tam gün grev yapacak. Greve birçok sendika da destek verecek.

Kamu kurum ve kuruluşlarda, okullarda, Gümrük Dairesi’nde, Ercan Havalimanı’nda ve devlet hastanelerinde de bugün grev olacak.

Sendikal Platform adına Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Ahmet Kaptan’ın yaptığı yazılı açıklamaya göre genel grev saat 08.00’de başlayacak. Saat 10.00’da ise Başbakanlık önünde miting düzenlenecek.

Platforma üye sendikalardan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) da bugün grevde olacağından, okullar bugün kapalı olacak.

Greve, Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) da destek verecek. Doktorlar sadece acil servislerde ve yatan hastalara sağlık hizmeti verecek.

Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen) de bugün Gümrük Dairesi’nde 08.30-16.00 saatleri arasında Ercan ve kara giriş kapıları hariç tüm bölgelerde tam gün grev yapacak.

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTKS) Sendikal Platform’un aldığı karar doğrultusunda bugün yapılması planlanan genel greve Ercan Havalimanı’nda aktif destek vereceğini bildirdi.

Büro-İş, BASS, Hazine-Sen ve Kamu-İş de grev ve eyleme destek verecek.

Kaptan: Hükümet kış saatine geçmeyerek ülkeyi kaosa sürükledi

Sendikal Platform’un son günlerde yaşanan gelişmeleri ve ülke gündemini değerlendirdiğini ifade eden KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, azınlık hükümetinin kış saati uygulamasına geçmeyerek ülkeyi kaosa sürüklediği görüşünü belirtti.

Kaptan “Çocuklarımızın ölümünün sorumluları orta yerde dururken ve bunların hiçbirinden hesap sorulmazken hükümet, son yaşanan kazalardan sorumlu başta Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı, Eğitim Bakanı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’na hesap sorup istifalarını derhal almalıdır” dedi.

KTOEÖS üyeleri saat 10.00’da toplanacak

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), bugün tüm bölgelerde 08.00-13.00 saatleri arasında grev yapacağını bildirdi.

KTOEÖS, bugün saat 09.00’da sendika binası önünde toplanıp, Başbakanlık önünde saat 10.00’da yapılacak mitinge katılmak amacıyla yürüyüş düzenleyecek.

KTOEÖS yazılı açıklamasında, “geçen hafta yaşanan üzücü trafik kazası olay neticesinde tüm toplumun büyük bir öfkeyle ülkedeki düzene isyan ettiğini ve başta sorumluların istifası olmak üzere hükümetten bir takım taleplerde bulunulduğunu” kaydetti.

Hükümetin ise çözümü; “çalışanların maaşından kesintiye gitme ve yüz yıllık saat uygulaması yerine mesai saatlerini değiştirmede bulduğunu ve olayı basite indirgediğini” savunan KTOEÖS, bu kararı tanımadığını ifade etti. Sendika, “Dünya saati yerine uygulamaya konulan düzenleme çözüm yerine daha da kaos yaratmıştır” görüşünü savundu.

KTÖS üyeleri, başbakanlık önündeki mitinge katılacak

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), bugün 08.00-12.40 saatleri arasında grev yapacak ve Başbakanlık önünde saat 10.00’da gerçekleştirilecek mitinge katılacak.

KTÖS’ten verilen bilgiye göre, sendika üyeleri bugün Şht. Ertuğrul İlkokulu’nda saat 09.20’den itibaren toplanacak ve yürüyüşe geçecek. KTÖS, mücadelenin Sendikal Platform’da alınacak kararlar çerçevesinde sürdürüleceğini kaydetti.

Tıp-İş’ten greve destek

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) Başkanı Sıla Usar, Sendikal Platform’un grev ve eylem kararını desteklediklerini açıklayarak, Tıp-İş’e üye hekimlerin bugün grevde olacağını duyurdu.

Tıp-İş’in yeni mesai saatlerine uymayacağını da vurgulayan Usar, “Bu kararı tanımıyoruz. Talebimiz saatlerin geri çekilmesidir” dedi.

Acil servislerde hizmet vereceklerini kaydeden Usar, servislerde yatan hastaları mağdur etmemek için de yatan hastalara sağlık hizmeti vermeye devam edeceklerini belirtti. Tıp-İş Başkanı Sıla Usar, yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

“Sendikal Platform'un bugünkü eylem ve grev kararlarını destekliyoruz. Hemşirelerin ve diğer sağlık çalışanlarının grevde olduğu ve birlikte çalışmamızı gerektiren birimlerde hizmet vermeyerek Sendikal Platform'un eylem ve grevlerine desteğimizi vereceğiz. Hükümet vurdumduymaz tavrını devam ettirirse sendikal mücadeleyi yükselteceğiz.”

Toplumda saatlerin 1 saat geri çekilmesi konusunda talep ve uzlaşı olduğunu kaydeden Usar, hükümetin bu konuda adım atmak yerine mevcut durumu daha karmaşık hale getirdiğini, mesai saatlerinde değişikliğe gittiğini söyledi.

“Yüreklerimizi dağlayan kayıplar yaşıyoruz”

İnsanların ve çocukların karanlıkta ve güvensiz yollarda yolculuk yapmak zorunda kaldığını da ifade eden Usar, “Ülkemizde tüm yurttaşları üzen, acılar yaşatan yanlış uygulamalar devam ediyor. Uygar ülkelerin saat uygulaması ne yazık ki hiçbir mantıklı/bilimsel gerekçe olmadan ülkemizde uygulanmıyor. İnsanlarımız ve çocuklarımız karanlıkta güvensiz yollarda yolculuk yapmak zorunda kalıyor. Bakımsız yollarda denetimsiz taşıtlar tehlike teşkil ediyor. Bütün bunların sonucunda yüreklerimizi dağlayan kayıplar yaşıyoruz” açıklamasında bulundu.

Gümrük Dairesi’nde tam gün grev

Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen), bugün, Ercan ve kara giriş kapıları hariç tüm bölgelerde tam gün grev yapacağını bildirdi.

banner134
Güç-Sen Başkanı Derviş Dağman yazılı açıklamasında, Güç-Sen’in, Sendikal Platform ile birlikte hareket ederek örgütlü bulunduğu Gümrük Dairesi’nde bugün 08.30 – 16.00 saatleri arasında Ercan ve kara giriş kapıları hariç tüm bölgelerde tam gün grev yapacağını kaydetti.

Dayanışma’dan grev ve eyleme ‘katılın’ çağrısı

Dayanışma, sendikal platformun; saatlerin geri alınması, hükümetin istifası, trafik ve ağır yük araçlarıyla ilgili politika ve eylemler geliştirilmesi talepleri doğrultusunda bugün gerçekleştireceği genel grev ve eyleme katılma çağrısı yaptı.

Dayanışma yaptığı yazılı açıklamada, bugün Başbakanlık’ın ‘lamarinadan yapılan yeni kapısı’ önünde buluşalım’ dedi.

Açıklamada, “ülkeyi yönetenlerin ‘kaos’ta ısrarcı olması halinde kendilerinin de "direniş’te ısrarcı olacağı” ifade edildi.

HTKS’dan aktif destek

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTKS) Sendikal Platform’un aldığı karar doğrultusunda bugün yapılması planlanan genel greve Ercan Havalimanı’nda aktif destek vereceğini bildirdi.

HTKS’den yapılan yazılı açıklamada, halkın tepkisini yumuşatmak amacıyla alındığı iddia edilen kamudaki mesai saati değişikliği kararının 24 saat esasına göre vardiya çalışılan işyerlerinde nelere sebep olacağının hesaba katılmadığı ileri sürüldü.

Açıklamada “hükümetin kamuda mesai saatlerini değişme kararının bilinçsizce alınmış bir karar olduğu” iddia edilerek vardiya düzenindeki çalışma yapısını alt üst edecek sonuçlar doğuracağı kaydedildi.

“Can güvenliğinin hassas ayrıntılara bağlı olduğu havacılık sektöründe bu kadar keyfi kararlar alınmasını hayretle karşılıyoruz” denilen açıklamada, hükümet edenlerin sivil havacılıktan kopuk oldukları ileri sürüldü.

Hava trafik kontrolörlerinin ilerleyen günlerde yorgunluktan doğacak herhangi bir hadisenin sorumluluğunu asla kabul etmeyecekleri ve tüm sorumluluğun hükümete ait olacağı ifade edildi.

Kamu-İş üyeleri de grevde

Kamu-İş, bugün örgütlü olduğu iş yerlerinde uyarı grevi yapacağını açıkladı.

Sendikadan yapılan açıklama şöyle:

“Kamu – İş Sendikası, kamuda ve ülkede mesai saatlerinin değiştirilmesi ile ilgili Sivil Toplum Örgütleri ile istişare kurmadan almış olduğu karara; ülkede yaşanan pahalılığın yarattığı Kaos nedeni ile çalışanın alım gücünün düşmesine, Hükümetin maaşlardan %3 kesinti yapılacak açıklamalarına dur demek için bugün 09.00-12.00 saatleri arasında tüm iş yerlerinde uyarı grevi yapacaktır.”

Büro-İş ve BASS

Hür-İş Federasyonu’na bağlı Büro-İş ve BASS Sendikaları bugün 09.00-12.00 saatleri arasında örgütlü oldukları işyerlerinde greve yapacağını duyurdu.

Büro-İş ve BASS Sendikalarından yapılan ortak açıklamada, “ülkede mesai başlama saatlerinde yaşanan kaosu ve hükümetin bu konudaki ben yaparım olur mantığını kabul etmediğimizi ve bunun yanında maaşlarda yapılmak istenen %3 kesintinin mümkün olmadığını ayrıca yollarda verdiğimiz canların bu şekilde yaratılan kaoslarla unutturulamayacağını göstermek amacıyla 06/12/2016 Salı günü (bugün) 09:00-12:00 saatleri arasında örgütlü olduğumuz işyerlerinde greve gideceğimizi tüm üyelerimize ve kamuoyuna duyururuz” denildi.

Hazine-Sen greve iki saat katılma kararı aldı

Hazine Çalışanları Sendikası (Hazine-Sen) bugünkü greve 09.30-11.30 saatleri arasında katılma kararı aldı.

Hazine-Sen Başkanı Sezai Emre, hükümetin aldığı kararlarla ülkeyi kaosa sürüklemesini protesto amacıyla bugün tüm ülkede yapılması planlanan greve iki saat katılma kararı aldıklarını söyledi.

Emre, tüm üyeleriyle saat 09.30’da Maliye Bakanlığı önünde bir eylem düzenleyeceklerini ve saat 10.00’da Başbakanlık önünde yapılacak protestoya katılacaklarını belirtti.

Kamu-Sen: Emrivaki girişimler kabul görmeyecek

 

Kamu-Sen, toplum hassasiyetlerini dikkate almayan emrivaki girişimlerin, taraflarınca da, toplumca da kabul görmeyeceğini belirtti. Sendika, bugün 1 günlük uyarı grevi yapacak.

Kamu-Sen’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Kamu’da yetkili sendikamız Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), kamuda yetkili diğer sendikalarla, Maliye Bakanlığı’nın daveti üzerine 2 Aralık Cuma günü mali protokolü görüşmek amacıyla Maliye Bakanlığı’nda toplantıya katıldı.

2017 Mali Protokol görüşmesi sırasında Maliye Bakanı Sayın Serdar Denktaş, çalışma saatleri ve okulların başlama ve bitiş saatleri konusunda bazı düşüncelerinin olduğunu belirtmişti. Ancak bu konu da detaylı bir görüşme yapılmamış ve sendikalardan da bu konu hakkında bir onay alınmamıştır.

Hal böyle iken hafta sonunu da fırsat bilip acele bir karar ile ‘ben bilirim, ben yaparım’ mantığıyla hareket eden Sayın Serdar Denktaş tüm çalışanları germiş ve bir kaos ortamı yaratmıştır. Toplumun hassasiyetlerini dikkate almadan emrivaki yapılan bu tür girişimler ne tarafımızca ne de toplum tarafından kabul görmeyecektir. Dayatma politikalarına her zaman tepkimizi koyduk, koymaya da devam edeceğiz. Basında yer alan maaşlardan %3 kesinti yapılacağıyla ilgili konu sendikamızla görüşülmemiştir. Kamu çalışanlarını geren bu konu hakkında Sayın Maliye Bakanı’nı kamuoyunu bilgilendirmeye davet eder, konunun gerçeklik payı var ise bu konuda karşısında duracağımızı ve sendika olarak sert tepki vereceğimizi bilinmesini isteriz. Sonuç itibarıyla;

1- Sayın Maliye Bakanı’nı maaşlardan kesinti konusunda tüm kamu çalışanlarını ivedi olarak bilgilendirmeye, 2- Kamu ve Özelde çalışanların çalışma saatlerinin ve ayrıca okula gidiş geliş saatlerinin eskisi gibi düzeltilmesine, 3- Hükümetin bu kaos ortamını bitirmek adına tüm sendikalarla toplantı yaparak istişare etmesine, davet ederiz.

Bu bağlamda bugün tüm iş yerlerinde 1 günlük uyarı grevi yapılacaktır. Bu girişimler yapılmadığı takdirde ise sendika olarak daha sonraki günlerde grev dahil tüm yasal haklarımızı kullanarak gerekli tepkiyi koyacağımızın bilinmesini isteriz.”

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 08:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75