banner6

“Hayat Ormanı” artık hür

banner37

“Hayat Ormanı” artık hür
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Girne Dağları’nın kuzey yamaçlarındaki ormanlık alanda bulunan, bir süre önce üzerinde Güvenlik Kuvvetleri Personeli Yapı Kooperatifi’nin site inşasına başladığı ancak oluşan tepkiler üzerine proje iptal edilerek Bakanlar Kurulu kararıyla orman alanı ilan edilen ve  “Hayat Ormanı” olarak adlandırılan alandaki vinçler sonunda kaldırılıyor.

   Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, halkın ortak dayanışmasının karşısında hiçbir gücün duramayacağını belirterek, Hayat Ormanı’ndaki vinçlerin kaldırılmaya başlandığını kaydetti.

   KIBRIS’a konuşan Yeşil Barış Hareketi Avukatı Emre Efendi ise bölgedeki izinlerin iptal edilerek, bölgenin ormanlık arazi ilan edildiğini ve Orman Dairesi tarafından Girne Belediyesi’ne kiralandığını anımsatarak, ilgili şirkete ait vinçlerin geç de olsa alandan kaldırılmaya başlandığını, alanın artık el birliğiyle yeşillendirileceğini vurguladı.

Efendi: Geç de olsa vinçler kaldırılıyor

   Yeşil Barış Hareketi Avukatı Emre Efendi, bölgedeki izinlerin, yürütülen mücadele sonucunda iptal edildiğini ve alanın orman arazisi ilan edildiğini anımsatarak, alana daha sonra “Hayat Ormanı” adının verildiğini hatırlattı.

   Efendi, alanın Girne Belediyesi’ne Orman Dairesi tarafından kiralandığını belirterek, Hayat Ormanı’ndan fidan dikme etkinliğinin de gerçekleştirildiğini kaydetti.

   Bölgenin orman arazisi ilan edilmesine rağmen ilgili şirketin vinçlerini kaldırmamakta ısrar ettiğini dile getiren Efendi, halkın, sivil toplum örgütlerinin baskısının bir netice verdiğini ve böylelikle vinçlerin kaldırılmaya başlandığını ifade etti.

   Efendi, vinçlerin kaldırılmasının beklenilen bir olay olduğuna işaret ederek, geç de olsa netice alındığını, bu bölgenin şimdi el birliğiyle yeşillendirilip Girne’ye kazandırılması gerektiğini vurguladı.

Sarpten: Hayat Ormanı vinçlerden kurtuluyor!

   Biyologlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Sarpten, büyük bir mücadele sonucu betonlaşması engellenen ve ardından orman alanı ilan edilen Girne Hayat Ormanı’nda uzun süredir inatla ve ısrarla kaldırılmayan devasa vinçlerin birer birer sökülmeye başlandığını belirterek, halkın ortak dayanışmasının karşısında hiçbir gücün duramayacağını kaydetti.

   Sarpten, “Ne mutlu bize ki, ‘Hayat Ormanı’nın Girne'ye bir nebze de olsa hayat vermesinin önünde hiçbir engel kalmadı” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104