banner6

Hayat Pahalılığı ilk dilim ödemesi emeklilerin maaşına yansımadı

banner37

Maliye Bakanı Oğuz tarafından 3 taksitle ‘maaşlara yansıtılacağı’ açıklanan Ocak-Şubat-Mart 2021 periyodu hayat pahalılığı (HP) ilk dilim ödemeleri yapılmadı. Dün büyük bir heyecanla maaşını alan binlerce devlet ve sigorta emeklisi bu duruma üzülürken, sendikalar da tepki gösterdi

Hayat Pahalılığı ilk dilim ödemesi emeklilerin maaşına yansımadı
banner99

Ali ÇATAL

Devletten ve sigortalardan emekli maaşı alan binlerce kişinin hevesi kursağında kaldı. Geçmişten kalan ve maaşlarına yansıtılacağı açıklanan yüzde 10.65 oranındaki hayat pahalılığının ilk dilim ödemesinin yapılmaması, moralleri bozdu.

Maliye Bakanı Dursun Oğuz, üç hafta önce katıldığı bir televizyon programında, Ocak 2021’de ödenmesi gereken hayat pahalılığının Eylül 2021 sonunda maaşlara yansıtılacağını açıklamıştı. Oğuz, Şubat 2021’de ödenmesi gereken hayat pahalılığının ekim sonu, mart ayındaki hayat pahalılığının da kasım sonu ödeneceğini belirtmişti.

Hatırlanacağı gibi hükümet, pandemi nedeniyle, 5 bin TL ve üzerinde maaş alanlara, ocak-mart döneminde ödemesi gereken hayat pahalılığını, 2021 sonuna kadar ödeme vaadiyle dondurmuştu.

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle meclis kararıyla dondurulan ve yasal açıdan ‘2021 yılının sonuna kadar ödenmesi gereken’ hayat pahalılığı konusuna yönelik kendilerine yeterli bilgilendirme yapılmadığını aktaran kamuda örgütlü sendikalar da, kamu emekçisi örgütlerinin, özellikle son dönemde ‘süreç dışı’ bırakıldığını belirtti.

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN) Başkanı Metin Atan, Bakan Oğuz’la yaptığı görüşmede ‘sadece ocak dönemi hayat pahalılığının’ Ekim 2021’in ilk haftasında ödeneceği bilgisini aldığını söylerken; Kamu İşçileri Sendikası (KAMU-İŞ) Başkanı Ahmet Serdaroğlu, hükümetin ‘eylem koymadıkları sürece’ sendikalarla istişareden kaçındığını kaydetti.

Gelir ve Vergi Dairesi Çalışanları Sendikası (VERGİ-SEN) Başkanı Şebnem Kuyucuoğulları da konuyla ilgili hiçbir gelişme yaşanmadığını, Bakan Oğuz’dan ‘önümüzdeki hafta için’ randevu aldıklarını ve Aralık 2021 sonuna kadar beklemekten başka çarelerinin olmadığını belirtti.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan ise hükümetten, geçtiğimiz cuma itibarıyla bu konuda bilgi talep ettiklerini, ancak kendilerinden hiçbir veri alamadıklarını aktarırken; “Kamuoyuna hiçbir bilgi verilmiyor ki bu da İyi İdare Yasası kapsamında suç teşkil ediyor” ifadelerini kullandı.

Atan: Sayın Bakan’dan söz aldım

KAMU-SEN Başkanı Metin Atan, Dursun Oğuz’un, Eylül 2021 sonu itibarıyla Ocak 2021 dönemi hayat pahalılığının ödeneceğini duyurduğunu ve kendisiyle geçtiğimiz hafta yaptığı görüşmede, Ocak 2020 periyodu hayat pahalılığı ödemelerinin, bu kez ‘Ekim 2021 döneminin ilk haftasında’ yapılacağı sözünü aldığını kaydetti.

Gerekli miktarın tedarik edilebilmesi durumunda iki, hatta üç ayın hayat pahalılığı ödemesinin de yapılabileceğini öğrendiğini açıklayan Atan, üç aylık olmasa da Ocak 2021 dönemine ait kesintinin, ‘Bakan Oğuz’dan aldıkları söz üzerine’ Ekim 2021’in ilk haftasında ödeneceğini umduklarını söyledi.

Atan ayrıca, ödenecek miktarın da memur başına ‘ortalama’ bin TL’ye denk geldiğini aktardı.

Serdaroğlu: Sendikalar ‘süreç dışı’ bırakıldı

KAMU-İŞ Başkanı Ahmet Serdaroğlu da kendilerine bu konuda hiçbir bilgilendirme yapılmadığını, hatta geçen hafta Maliye Bakanlığı’na yönelttikleri “Herhangi bir gelişme var mı?” sorusuna “Yok” yanıtının verildiğini belirtti.

“Ortada bir gerçek var ki hükümet, Aralık 2021 sonuna kadar bu kesintileri ödemek zorunda. 13. maaş ödemelerinin de yılın sonunda yapıldığı dikkate alındığında, bu sorunu ne kadar erken çözerlerse, herkes için o kadar iyi olacak” şeklinde konuşan Serdaroğlu, bahse konu süreçte kamuda örgütlü sendikaların fikirlerinin ise hiçbir zaman alınmadığını söyledi.

Covid-19 salgını KKTC’de de başladığından bu yana, hükümet edenlerin her şeyi ‘kapalı kapılar ardında’ yapmayı alışkanlık haline getirdiğini belirten Serdaroğlu, “Sendikalar olarak, hükümet nezdinde ‘eylem koymadıkça’ ciddiye alınmıyoruz. İllaki bağırıp çağıralım mı? Böyle şeylere bize göre de gerek yok ama hükümetin de bu konuda herhangi bir eylem planı yok. ‘Hükümet canla başla çalışıyor’ diyebilsek, eylem yapmamayı tabiî ki tercih ederiz” şeklinde konuştu.

banner134

Kuyucuoğulları: Kasada ‘ne olup olmadığını’ biliyoruz

VERGİ-SEN Başkanı Şebnem Kuyucuoğulları, hükümetin halen iki aydan fazla vaktinin olduğuna işaret ederken, bu bağlamda ‘söz konusu zaman dolmadan’ eylem yapmayı doğru bulmadıklarını söyledi.

Hükümetin vergi toplama konusunda hangi seviyede olduğunu bildiklerini “Kasada ne olup olmadığını gayet iyi biliyoruz yani bizi kandıramazlar” ifadeleriyle açıklayan Kuyucuoğulları, diğer taraftan, gider kalemlerinin artmasıyla büyüyen bütçe dengesizliğinin de farkında olduklarına dikkat çekti.

Kuyucuoğulları, 2018 yılı ve öncesine getirilen vergi affıyla devletin kasasına ciddi miktarda para girdiği bilgisini de paylaşırken; Aralık 2021 sonuna dek sürecek bu affın maddi getirisinin daha da artacağını belirtti.

Dursun Oğuz’dan, önümüzdeki hafta için randevu aldıklarını ve kendisiyle bu konuları konuşacaklarını söyleyen Kuyucuoğulları, ‘şimdilik’ beklemekten başka çare görünmediğini vurguladı.

Bengihan: Bütçe görüşmelerine çağrılmalıydık

KTAMS Başkanı Güven Bengihan ise hükümetten geçtiğimiz cuma itibarıyla bu konuda bilgi talep ettiklerini ancak kendilerinden hiçbir veri alamadıklarını aktarırken; “Kamuoyuna hiçbir bilgi verilmiyor ki bu da İyi İdare Yasası kapsamında suç teşkil ediyor” ifadelerini kullandı.

Kamu Görevlileri Yasası’nın 135. maddesinin, Maliye Bakanı’nı, iki sendikayı ‘hükümet adına’ protokol masasına çağırmasını emrettiğini fakat bütçe görüşmeleri için hiçbir sendikanın muhatap alınmadığını kaydeden Bengihan, “Hükümet, ileride ‘Keşke bunu bütçe görüşmelerinde söyleseydiniz, kaynak aktarırdık’ diyebilmek için sendikaları protokol masasına oturtmuyor” derken, yapılanların da yasalara aykırı olduğunu söyledi.

Hükümetin, muhalefetin de desteğiyle Cumhuriyet Meclisi’nden yasa geçirdiğini ve ilgili yasa uyarınca Ocak-Şubat-Mart 2021’de ödenmesi gereken hayat pahalılığı kesintilerinin en geç Aralık 2021 sonunda ödenmesi gerektiğini de hatırlatan Bengihan, 13. maaş ödemeleri de hesaplandığında, hükümetin dört aylık ‘ekstra’ maaş ödemesine ihtiyaç duyduğunu aktardı.

Kayıtlara yüzde 10,65 bandında geçen hayat pahalılığı kesintilerinin, Sosyal Sigorta ve devlet emeklilerinin yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarında halen çalışan bütün memurlar için geçerli olduğuna da işaret eden Bengihan; söz konusu farkın da ‘en düşük ve en yüksek’ memur maaşı baz alındığında ‘560-bin 200 TL’ aralığına tekabül ettiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104