Hayat pahalılığı, öğrenci sayısını da etkiledi

banner37

Milli Eğitim eski Bakanları Özdemir Berova, Canan Öztoprak ve Nazım Çavuşoğlu, Türkiye’den ülkemize yerleşme hakkı kazanan öğrenci sayısındaki düşüşün sadece döviz krizine bağlanmaması gerektiğini belirtti ve ortak görüşte buluştu:

Hayat pahalılığı, öğrenci  sayısını da etkiledi
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) klavuzunda yer alan 12 üniversitemize, bu yıl Türkiye’den yerleşme alan öğrenci sayısındaki düşüş, uzmanlar tarafından döviz krizine bağlandı.

Ancak ülkemizde bir dönem Milli Eğitim Bakanlığı yapmış isimler, öğrenci sayısındaki düşüşün sadece döviz kriziyle bağlantılı olmadığını, hayat pahalılığının, tanıtımdaki eksikliklerin de nedenler arasında olduğunu belirtti.

Eğitim eski Bakanları, bu sonucun iyi okunması ve değerlendirilmesi konusunda ise hemfikir.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre, ÖSYM’nin KKTC için ayırdığı 17 bin 801 kontenjandan sadece 8 bin 178’i doldu.

2017-2018 akademik yılında, ülkemize Türkiye’den gelen öğrenci sayısı yüzde 58 iken bu oran, 2018-2019 döneminde yüzde 46’ya geriledi.

Milli Eğitim ve Kültür eski Bakanları Özdemir Berova, Canan Öztoprak ve Nazım Çavuşoğlu, Türkiye’den KKTC üniversitelerine yerleşme hakkı kazanan öğrenci sayısındaki düşüşün nedenlerini KIBRIS’a değerlendirdi.

Özdemir Berova, Türkiye’den adamıza gelen öğrencilerin, barınma giderlerini, yiyecek ve içecek harcamalarını gördüklerinde, ürküp kaçabildiğini söylerken Canan Öztoprak, “Ülkemizdeki eğitimin kalitesini yeterince tanıtmamış olabiliriz” görüşünü ortaya koydu.

Nazım Çavuşoğlu ise, KKTC üniversitelerinin yeterince tercih edilmemesinin nedeninin sadece döviz krizi olmadığını belirterek, döviz krizinin bardağı taşıran son damla olduğuna dikkat çekti.

 

Berova: Türkiye’deki özel üniversiteler de arttı

Milli Eğitim ve Kültür eski Bakanı Özdemir Berova, geçen yıl 11 bin olan KKTC üniversitelerine yerleşme hakkı sayısının bu yıl 8 bin civarına gerilediğini belirterek, bunun da 3 bin azalışa tekabül ettiğini kaydetti.

Berova, bu yıl tercih yapan 8 bin kişinin henüz kayıt yapmadığına dikkat çekerek, “Bu öğrencilerin adamıza geldikleri zaman ülkemizdeki barınma giderlerini, yiyecek ve içecek harcamalarını gördüklerinde ürküp de kaçma durumu olabilir” dedi.

Tükiye’den gelecek öğrencilerin orta direk ve üst kısım kriterinden geleceği varsayıldığında, ülkemizdeki giderlerinin nasıl olacağıyla ilgili bakanlığın ciddi bir çalışma yapması gerektiğini belirten Berova, “Bakanlığın böyle bir çalışma yaptığını görmedim” dedi.

Türkiye’deki özel üniversite sayısında son birkaç yılda ciddi artış yaşandığını kaydeden Berova, oradaki özel üniversitelerin KKTC’ye göre daha pahalı olduğunu, ancak ülkemizde yaşanan hayat pahalılığının bu dengeyi bozduğunun görüldüğünü dile getirdi.

 

“Üçüncü dünya ülkelerinden öğrencilere yoğunluk gösterilmeli”

Berova, önümüzdeki 10 yıl içinde üçüncü dünya ülkelerinden gelen öğrencilerin Türkiye’den gelen öğrencilere göre daha önemli olacağını belirterek, ilgili bakanlığın üçüncü dünya ülkelerinden gelen öğrencilere eğilmesi gerektiğini ifade etti.

Ayrıca birkaç ay önce Türkiye’de üniversiteden ilişiği kesilmiş olan kişilere af çıkarıldığını hatırlatan Berova, aynı yöntemin KKTC’de okuyan öğrenciler için de yapılması gerektiğini söyledi.

banner134
Berova, ilgili bakanlığın önce kendi içerisinde çalışma yaparak, Bakanlar Kurulu’na sunması ve meclise sevk edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, bu konuda da bir yavaşlığın söz konusu olduğuna inandığını belirtti.

 

Öztoprak: Ek kontenjanlar öncesi Türkiye’de ek tanıtım yapmalıyız

Milli Eğitim ve Kültür eski Bakanı Canan Öztoprak, 2009 yılının şubat ayında Türkiye Milli Eğitim Bakanıyla bir protokol imzaladıklarını belirterek, bu protokole göre KKTC’deki üniversitelerin Türkiye’deki üniversitelerle eşit duruma getirtildiğini ifade etti.

Öztoprak, söz konusu protokolle Türkiye’den KKTC’ye öğrenim görmek için gelen öğrencilerin, mezun olup ülkelerine geri döndüğünde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan (YÖK) onay almalarına gerek kalmadığını hatırlattı.

Söz konusu protokolün yapılmasının ardından KKTC’ye gelen öğrencilerde uzun yıllar artış yaşandığına dikkat çeken Öztoprak, içinde bulunduğumuz yılda Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle yaşanılan krizin ülkemize gelen öğrencileri de etkilediğine vurgu yaptı. Öztoprak, “Ülkemizdeki eğitimin kalitesini yeterince tanıtmamış olabiliriz” diyerek, ek kontenjanlar başlamadan önce Türkiye’de ek tanıtım yapmamamız gerektiğini dile getirdi.

Ülkemize öğrenci çekebilmek için öğrencilerin hayatını kolaylaştırmamız gerektiğine de değinen Öztoprak, “Örneğin Sağlık Bakanlığı’yla istişare içerisinde olarak ülkemizde öğrenim görmeye gelen öğrencilerin sağlıklarını güvence altına alabiliriz” ifadesini kullandı.

Öztoprak, kendisinin bakan olduğu dönemde, Mağusa’da öğrenci sıkıntısı yaşandığını ifade ederek söz konusu dönemde öğrencilerin havaalanından ulaşımını ucuz yapabilmeleri için KIBHAS’ı kurduklarını ve Emlakçılar Birliği’yle de ortak çalışma yaparak sorunu çözdüklerini hatırlattı.

Türkiye’de yapılması gereken ek tanıtıma Emlakçılar Birliği’nin de katılması gerektiğine vurgu yapan Öztoprak, “İçinde bulunduğumuz bu zor dönemde en iyi şekilde adım atmalıyız” şeklinde konuştu.

 

Çavuşoğlu: Döviz krizi bardağı taşıran son damla

Milli Eğitim ve Kültür eski Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise, eğitim bakanı olarak göreve başladığı ilk dönemde KKTC’deki öğrenci sayısının yaklaşık 42 bin civarında olduğunu ve söz konusu dönemde yaşanılan sorunları masaya yatırdıklarında öğrencilerin “Kıbrıs” ismine değil, kendine sağlanan imkânlara göre tercih yaptığını tespit ettiklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, öğrencilerin KKTC’ye yeterli miktarda tercih yapmamasının nedeninin sadece yaşanılan döviz krizi olmadığını belirterek “Döviz krizi bardağı taşıran son damla oldu” dedi.

Bakanlığı döneminde KKTC’ye Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) kredilerinin verilmediğini ve ilk olarak bu sorunu aştıklarını belirten Çavuşoğlu, buna bağlı olarak KKTC üniversitelerine gelen TC uyruklu öğrencilere YURTKUR kredilerinin verilmeye başlandığını söyledi.

Ayrıca Türkiye’de, ülkemizdeki konaklama ücretlerinin pahalı olduğu yönünde bir algının hakim olduğunu belirten Çavuşoğlu, YURTKUR yurtları sayesinde TC uyruklu öğrencilerin ülkemize gelmesine olanak sağladıklarını dile getirdi.

Çavuşoğlu, YURTKUR kredilerinin verilmeye başlanması ve YURTKUR yurtlarının ülkemizde hizmet vermeye başlamasıyla birlikte geçmişte hayal gibi görünen 60 bin öğrenci sayısı hedefini bir anda yakaladıklarına dikkat çekerek, daha sonraki yıllarda 100 bin olarak koydukları hedefe ulaştıklarını kaydetti.

 

“Öğrenci talepleri karşılanmalı”

Geçen yıllar içerisinde öğrencilerin konaklama imkânlarında belli bir oranda artış yapıldığını belirten Çavuşoğlu, fiyat düzenlemelerinde öğrenciyi cezp edecek şekilde şeffaf fiyatlandırma politikası oluşturulamadığından ülkemize yeterli miktarda öğrenci gelmediğini belirtti.

Çavuşoğlu, toplu taşımacılık konusunda gelişim olmaması ve öğrencilerin boş saatlerindeki sosyal aktivitelerinin sadece üniversite içiyle sınırlı kalmış olmasının öğrencileri tekrardan KKTC’ye gelip gelmeme konusunu tartışmasına neden olduğunu dile getirdi.

Tüm bunların üzerine bir de döviz krizi eklenince öğrencilerin burayı tercih etme sayısında ciddi oranda azalma yaşandığının görüldüğünü belirten Çavuşoğlu, “Öğrencilerin talepleri tüm dünyada olduğu gibi bellidir. Bu talepleri karşılayabilenler, eğitimin kalitesini her gün ileriye taşıyabilir ve üniversiteler ülkesi olma sıfatıyla yaşamaya devam edebilir” ifadelerini kullanarak, öğrencilerin taleplerinin karşılanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 09:11
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75