Hayat pahalılığını belirleyen ürün sepeti güncel hale gelmeli

banner37

KKTC’deki kasım ayı enflasyon oranının bir önceki ayda olduğu gibi bu ayda da Türkiye’deki enflasyon oranının altında açıklanması tartışmalara neden oldu. Ekonomist Erdal Güryay, kasım ayı enflasyon oranının yüzde -0,47 olarak açıklanmasını değerlendirdi:

Hayat pahalılığını belirleyen ürün sepeti güncel hale gelmeli
banner99

TÜRKİYE’DE ENFLASYON DAHA YÜKSEK… Türkiye İstatistik Kurumu Türkiye’de Kasım ayında gerçekleşen enflasyon oranını yüzde 0,38 olarak açıklarken, KKTC İstatistik Kurumu ise KKTC’deki enflasyon oranını yüzde -0,47 olarak açıkladı. Birçok ürünü Türkiye’den ithal eden KKTC’deki enflasyon oranının Türkiye’den düşük çıkması ve ülkede bu hesaplama yapılırken baz alınan ürünler yine tartışma konusu oldu.

SEPETTE KÜLTÜR TURLARI VE PİYANGO BİLETLERİ VAR… Hayat pahalılığını hesaplamak için İstatistik Kurumu’nun baz aldığı sepet içerisinde piyango bileti, İtalya Kültür Turu, Fransa Kültür Turu gibi maliyetlerin yer alması tartışmalara daha da farklı bir boyut kazandırdı. Birçok uzmana göre; İstatistik Kurumu, 2015 yılında yapılan Hane Halkı İş Gücü anketi doğrultusunda oluşturduğu bu sepetteki ürün listesini günün koşullarına uygun bir şekilde değiştirmeli.

“SEPET GÜNCELLENMELİ”… Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs İlim Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Güryay, KKTC’deki enflasyon oranının Türkiye’den düşük çıkmasının mümkün olduğunu, ancak, baz alınan sepetteki ürünlerin de güncellenmesi gerektiğini anlattı. Erdal Güryay, ülkedeki enflasyon oranı hesaplanırken, baz alınan sepet içerisinde yer alan ürünlerin güncel olmadığını ve bu nedenle çıkan rakamın doğruluğundan şüphe duyulduğunu ifade etti.

Ceren ÖZBİL


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) enflasyon oranı bir önceki ayda olduğu gibi bu ay da Türkiye’deki enflasyon oranından düşük çıktı.


Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye’de Kasım ayında gerçekleşen enflasyon oranını yüzde, 0,38 olarak açıklarken, KKTC İstatistik Kurumu ise KKTC’deki enflasyon oranını yüzde -0,47 olarak açıkladı.


Birçok ürünü Türkiye’den ithal eden KKTC’deki enflasyon oranının Türkiye’den düşük çıkması ve ülkede bu hesaplama yapılırken baz alınan ürünler yine tartışma konusu oldu.


Özellikle hayat pahalılığını hesaplamak için İstatistik Kurumu’nun baz aldığı sepet içerisinde piyango bileti, İtalya Kültür Turu, Fransa Kültür Turu gibi maliyetlerin yer alması tartışmalara daha da farklı bir boyut kazandırdı.


Bu durum vatandaşlar tarafından “eve ekmek götürmeye zorlanıyoruz. İtalya ya da Fransa turunu düşünecek halimiz yok” şeklinde tepkilerle karşılandı.


Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs İlim Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Güryay, KKTC’deki enflasyon oranının Türkiye’den düşük çıkmasının mümkün olduğunu ancak, baz alınan sepetteki ürünlerin de güncellenmesi gerektiğini anlattı.

“Sepet güncel değil”


Güryay, Türkiye’den alınan birçok ürünün gümrüksüz ve satış fiyatıyla alınması nedeniyle KKTC’deki enflasyon oranının Türkiye’ye göre düşük çıkmasının mümkün olduğunu belirtti.


Erdal Güryay ancak ülkedeki enflasyon oranı hesaplanırken, baz alınan sepet içerisinde yer alan ürünlerin güncel olmadığını ve bu nedenle çıkan rakamın doğruluğundan şüphe duyulduğunu ifade etti.

Kasım ayı enflasyon oranı  -0.47


KKTC İstatistik Kurumu 2019 yılı Kasım ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranını yüzde -0.47 olarak açıkladı.

İstatistik Kurumundan yapılan açıklamada, kurumun tüketici fiyatlarındaki gelişmeleri izlemek amacıyla önceden seçilmiş perakende satış yerlerinden derlediği perakende fiyatlara göre her ay tüketici fiyatları genel endeksini yayınladığı anımsatıldı.

banner134

Buna göre 2019 yılı Kasım ayı Enflasyon oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre yüzde -0.47, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 10.20 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.55 değişim gerçekleşti.


Bir önceki aya göre, endekste kapsanan 299 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 131 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

En çok ucuzlayan sabit telefon görüşme ücretleri


En yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal; yüzde 89.13’le sabit telefon görüşme ücreti (yurt içi), yüzde 85.50 sabit telefon görüşme ücreti (yurt dışı) ve yüzde 85.50’yle sabit telefon görüşme ücreti (cep telefonunu arama) olarak açıklandı.


Ana mal gruplarına göre bir önceki aya göre değişim oranı aşağıda belirtilen şekilde gerçekleşti:


Eğlence ve Kültür ana grubunda yüzde 3.16 artış, Giyim ve Ayakkabı ana grubunda yüzde 1.73 artış, sağlık ana grubunda yüzde 1.14 artış, Mobilya, Ev Aletleri ve Ev Bakım Hizmetleri ana grubunda yüzde 1.03 artış, Konut, Su, Elektrik, Gaz ve Diğer Yakıtlar ana grubunda yüzde 0.58 artış, Ulaştırma ana grubunda yüzde 0.48 artış, Alkollü İçecekler ve Tütün ana grubunda yüzde 0.20 artış, Çeşitli Mal ve Hizmetler ana grubunda yüzde 0.12 artış, Haberleşme ana grubunda yüzde 15.11 azalış, Lokanta ve Oteller ana grubunda yüzde 6.30 azalış, Gıda ve Alkolsüz İçecekler ana grubunda yüzde 0.10 azalış, Eğitim ana grubunda yüzde 0.05 azalış.

Kasım ayında Eğlence ve Kültür ana grubu en yüksek artış gösteren ana grup olurken, Eğlence ve Kültür ana grubunda Piyango Bileti (KKTC), Yurt Dışı Tur (Kültür Amaçlı-Fransa), Televizyon Bakım ve Tamir Ücretindeki artışlar nedeniyle en çok yükselen ana grup oldu.


Giyim ve Ayakkabı ana grubunda Kadın, Erkek, Çocuk–Bebek Giyim ve Ayakkabılardaki fiyat artışları nedeniyle en çok yükselen ikinci ana grup olarak açıklandı.

Kasım ayında endekse yansıyan Sterlin ve Euro kurlarının ortalaması artı, Dolar kurunun ortalaması ise eksi oldu.


Sağlıkta doğum Ücreti (Sezaryen), Doktor Muayene Ücreti (Özel Hastane, Dahiliye), Ultrason Ücreti; Mobilya, Ev Aletleri ve Ev  Bakım Hizmetleri’nde Buzdolabı Tamiri ,Soba Tüpgazlı (Katalitik), Yastık; Konut, Su, Elektrik, Gaz ve Diğer Yakıtlar’da Tüp Gaz Ücretleri, Kömür Ücreti; Ulaştırma’da Uçak Ücreti (Ercan-Londra), Motor Yağı, Rot-Balans Ayarı ; Alkollü İçecekler ve Tütün’de Sigara (A Marka); Çeşitli Mal ve Hizmetler’de Pamuk, Bebekler İçin Özel Islak  Mendil, Saç Boyası fiyatlarındaki artışlar nedeniyle bu ana gruplar artı değer gösterdi.


Haberleşme ana grubu Sabit Telefon Görüşme Ücreti (Yurt İçi), Sabit Telefon Görüşme Ücreti (Yurt Dışı), Sabit Telefon Görüşme Ücreti  (Cep Telefonunu Arama) düşüşler nedeniyle en çok azalan ana grup oldu.

Lokanta ve Oteller’de Otel Ücretleri, Gıda ve Alkolsüz İçecekler’de Sebzeler, Meyveler, Pirinç; Eğitim’de Özel Üniversite Ücretindeki düşüşler nedeniyle bu ana gruplarda eksi değer görüldü.

Bu bağlamda Tüketici Fiyatları Endeksi’nde yer olan 12 ana grubun, 8 ana grubunda artış olurken, 4 ana grubunda ise düşüş yaşandı.

Türkiye Kasım 2019 Enflasyon oranı:


Türkiye Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) kasımda aylık bazda yüzde 0,38 yükselirken, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,08 düşüş gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 10,56, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 4,26 oldu.


Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, kasım ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 15,87, yurt içi üretici fiyatları yüzde 19,68 arttı.

Türkiye Ekim 2019 Enflasyon oranı:


Türkiye’de enflasyon ekimde yüzde 2 artarken, yıllık bazda yüzde 8,55 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ekim ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 16,81, yurt içi üretici fiyatları yüzde 22,58 arttı. Aylık bazda Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 2, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,17 artış gösterdi. TÜFE, ekimde geçen yılın aralık ayına göre yüzde 10,59, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,55 yükseldi. Böylece TÜFE'de Aralık 2016'daki 8,53'lük artıştan sonra yıllık enflasyonda en düşük artış oranı gerçekleşti.

Enflasyon oranı belirlenirken fiyatları göz önünde bulundurulan bazı ürünler:

Patlıcan (Taze Sebze)

Salatalık (Taze Sebze)

Biber Dolmalık (Taze Sebze)

Domates (Taze Sebze)

Karpuz

Kavun

Av Fişeği (Av Malzemeleri)

Etüd ücreti (Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim)

Biber Çarliston (Taze Sebze)

Özel Ortaokul Ücreti

Maydanoz (Taze Sebze)

Erik (Taze)

Özel Üniversite Ücreti (TC Uyruklu Öğrenci)

Üzüm (Taze)

Bal Kabağı (Taze Sebze)

Anaokulu Ücreti

Kuru Soğan (Taze Sebze)

Özel Lise

Özel İlköğretim Ücreti

Pazı (Taze Sebze)

Piyango Bileti (TC)

Limon (Taze)

Börülce (Taze Sebze)

Bullez (Taze Sebze)

Kolakas

Armut (Taze)

Uçak Ücreti (Ercan-Antalya)

Kereviz (Taze Sebze)

Yurt Dışı Tur (Kültür Amaçlı-İtalya)

Marul (Taze Sebze)

Hazır Kahve (Üçü Bir Arada, İkisi Bir Arada vb.)

Gofret Çikolata Kaplı

LPG Gazı Tüp Ücreti Piknik Tüp

LPG Gazı Tüp Ücreti 10 Kg'lık Tüp

Elma (Taze)

Otel Ücreti (Yatak Ücreti) (Çift Kişi)

Otel Ücreti (Yatak Ücreti) (Tek Kişi)

Feribot Ücreti (Girne-Taşucu)

Sarımsak (Taze Sebze) -

Feribot Ücreti(Girne-Alanya)

Benzin Kurşunsuz 95 Oktan

Gerçek Kira Ücreti

Tatil Amaçlı Turlar (Yurt Dışı Bir Hafta ve Daha Fazla Süreli)

Otel Ücreti (Yatak Ücreti) (Çift Kişi)

Elektrik Faturası (0-250 KWH)

Özel Üniversite Ücreti (TC Uyruklu Öğrenci)

Cep Telefonu Görüşme Ücreti (Fatura-A GSM OPERATÖRÜ)

İkinci El Otomobil Hatcback Tipi - HB (Dört Kapılı) (Benzinli)

Elektrik Faturası (251-500 KWH)

Su Faturası (Belediye)

Ekmek Normal Ekmek (Dilimli veya Bütün)

Özel Üniversite Ücreti (Üçüncü Ülke Uyruklu Öğrenci)

Yurt Dışı Tur (Kültür Amaçlı-İtalya)

Yurt Dışı Tur (Kültür Amaçlı-Fransa

Dizel (Eurodizel)

Otomobil (G MARKA-Benzinli)

Özel İlköğretim Ücreti

Kuzu Eti Pirzola

LPG Gazı Tüp Ücreti 10 Kg'lık Tüp (Ev Tüpü)

Dana Eti Kıyma

Hellim

Özel Üniversite Ücreti (KKTC Uyruklu Öğrenci)

Araba için Full Servis

Tavuk Temizlenmiş Bütün

Oturma Odası Takımı Modern (1 Üçlü, 4 Tane Tek Koltuk)

Süt Uzun Ömürlü

Kültürel Amaçlı Turlar (Yurt Dışı Bir Hafta ve Daha Fazla Süreli)

Hastane Ameliyat Ücreti (Özel Hastane,Tek Kişilik Özel Oda)

Cep Telefonu (Akıllı)

Özel Lise Ücreti

Elektrik Faturası (501-750 KWH)

Su Damacana (Pet Şişe)

Sigara (Yabancı)( I MARKA)

Özel Ortaokul Ücreti

Yoğurt Kaymaklı (Plastik Kase)

Tavuk Dolma (Restoranda)

Gündelikçi Ücreti

Balık Izgara (Restoranda)

Sigara (Yabancı)(E MARKA)

Lastik Dış (Araç Yedek Parça)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75