Hayata umutla bakıyor

banner37

Anne, şair ve mimar Faize Erdoğan, tüm engellere rağmen mücadele vererek hayata tutunuyor. İnsanların engellilere olan farkındalığını artırmak için çabalıyor

Hayata umutla bakıyor
banner90
banner99

Güren TİLKİ

“ENGELLİLER HAFTASI KUTLAMA GÜNÜ DEĞİLDİR”… Geçirdiği bir trafik kazasının ardından 2001 yılından itibaren tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalan Faize Erdoğan, 3 yıl boyunca çok zorlandıktan sonra Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’nin çalışmalarına katılmaya başlamış ve engelliler konusunda farkındalık yaratmayı amaç edinmiş. “Engelliler Haftası kutlama haftası değildir, bu bir farkındalık günüdür, her şeyin daha iyiye gitmesi için farkındalık yaratma günüdür” vurgusunu yapan Erdoğan, tüm annelerin Anneler Günü’nü kutladı ve engelli anneler ile engelli çocuğu olan annelerin de en kısa zamanda daha iyi şartlarda yaşama tutunmasını diledi.
Bostancı’da yaşayan Faize Erdoğan, 2001 yılından beri ortopedik engelli olarak, ülkemizdeki tüm engellere rağmen yaşama tutunmaya çalışıyor.

O bir anne, o bir şair, o bir mimar ve 2001 yılında geçirdiği trafik kazası nedeniyle artık tekerlekli sandalye ile yaşama tutunmuş mücadeleci, hayata umutla bakan ve insanların engellilere olan farkındalığını artırmak için çabalayan bir kadın.

Evine konuk olduğumuz Faize Erdoğan, Anneler Günü ve Engelliler Haftası dolayısıyla KIBRIS gazetesine özel bir röportaj verdi. Erdoğan’ın önemli ve dikkat çekici mesajları var.
“Her yerde engelleniyoruz”

2001 yılında engelli olduğunu ve çok zor 3 yıl geçirdikten sonra Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği çalışmalarına katıldığını anlatan Erdoğan, engellilerin çok kapalı bir hayat yaşadığını ve her yerde engellendiğini söyledi.

Yetkililerin birçok demeç ve sözler verdiklerini ancak engellilere yönelik hiçbir adım atmadıklarını kaydeden Erdoğan, “her yerde engelleniyoruz, kamu alanlarında, sokaklarda, marketlerde, çarşılardaki dükkanlarda, giriş yok rampa yok, bazı yerlerde bir engelli tuvaleti bile yok, ulaşım yok. Özellikle Güzelyurt’ta sokaklara giremiyoruz, dükkanlar, kaldırımlar müsait değil” diye konuştu.
“Güzelyurt’ta önemli bir fırsatı kaçırdık”

Uzun bir süre Güzelyurt Yeşilada Lions Kulubün’de görev aldığını belirten Faize Erdoğan, yaptıkları çalışmalar sonucunda bir engelli aracı almayı başardıklarını ve bu aracı işletmesi için Güzelyurt Belediyesi’ne takdim ettiklerini anlatarak, bu aracın aylarca atıl halde kaldığını ve işletilmediğini söyledi.

Erdoğan anlatmaya devam etti:

“Çocukları engelli olduğu için dışarıya çıkamayan anneler var, bu araç onlar için de önemliydi. Böyle bir fırsat ayağımıza gelmişken belediye tarafından dışlandık ve emeklerimiz boşa gitti, arabayı elimizden kaçırdık.

banner134
Şu anda araç Lefkoşa Belediyesi tarafından kullanılıyor, en azından atıl durumda kalmamasına çok sevindik. Ulaşım sorunu çözülebilse engellilerin hayatı bambaşka olur”.

“Her yerde varız, yeter ki imkan yaratsınlar”

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’nde çok şeylere imza attıklarına dikkat çeken Faize Erdoğan, “Bir engelli eğer engellenmiyorsa her şeyi başarabilir” dedi.

Bu konuyla ilgili farkındalığı artırmak için çok çalıştığını, oğlu Mehmet Erdoğan ile bir dönem Engelsiz İnisiyatifini kurduğunu ve önemli kazanımlar elde ettiklerini belirten Erdoğan, eğitimin farkındalık konusunda çok önemli olduğunu vurguladı.
Eşi Ahmet Erdoğan’ın bir an olsun yanından ayrılmayıp kendisine destek olduğunu söyleyen Faize Erdoğan, en büyük üzüntüsünün tahsilini yurt dışında bitiren ve uzun yıllar orada çalışan oğlunun istediği an yanında olamaması ve ona yardımcı olamaması olduğunu ifade etti.
Kendisinin imkanları dolayısıyla daha iyi durumda olduğunu söyleyen Erdoğan, engelli çocuğu olan annelerin bir yere gideceklerinde çocuklarını bırakabilecekleri bir merkezin oluşturulmasının çok gerekli olduğunu kaydetti. Bir yetkilinin böyle bir ailenin ne yaşadığından habersiz olduğunu ve engelli bireylere ülkemizde maalesef hiç ilgi olmadığını ifade etti.

Engelliler haftası

Faize Erdoğan, engelli bireylerin gittikleri mekanlardaki sıkıntıları işletme sahibine iletmesinin önemine de değinerek, bundan çekinmemelerini ve aksaklıkların bu şekilde düzeltilmesi gerektiğini belirtti.

“Sokakta dolaşan engelli görmüyorsanız, bu o ülkenin refah düzeyini gösterir” diyen Erdoğan, kendisinin İngiltere ve Amerika’ya gitme imkanı bulduğunu ve bu ülkelerde hiç bir yerde engelli olduğunu hissetmediğini vurguladı.

‘Engelliler Haftası kutlama haftası değildir, bu bir farkındalık günüdür, her şeyin daha iyiye gitmesi için farkındalık yaratma günüdür” vurgusunu yapan Erdoğan, tüm annelerin Anneler Günü’nü kutladı ve engelli anneler ile engelli çocuğu olan annelerin de en kısa zamanda daha iyi şartlarda yaşama tutunmasını diledi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75