'Hayatı paylaşmak için engel yok'

banner37

KTÖS, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, Gazimağusa’da, Özel Gereksinimli Bireyler Eğitim Yasası’nın hayat bulması ve özel gereksinimli bireylerin eşit haklara kavuşması talebiyle yürüyüş düzenledi

'Hayatı paylaşmak için engel yok'

Ahmet İLKTAÇ

   Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Gazimağusa’da dün sabah saat 10.00’da yürüyüş düzenledi.
   KTÖS’ün bu etkinliğinde, Özel Gereksinimli Bireyler Eğitim Yasası’nın hayat bulması ve özel gereksinimli bireylerin eşit haklara kavuşması talep edildi.
   Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) çemberinde başlayıp, Mağusa Gelişim Akademisi önünde biten yürüyüşe, Gazimağusa ve Yenierenköy’deki ilk ve orta dereceli okullardan öğrenci ve öğretmenlerin yanı sıra, Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi öğrenci, öğretmen ve velileri katıldı.
   Yürüyüşe, DAÜ, Gazimağusa Belediyesi, KTAMS, KTOEÖS, DAÜ-SEN, Mağusa Suriçi Derneği, Kale Lions Derneği, CTP, TDP ve Akova Kadınlar Derneği de destek verdi.
   Yürüyüşte “Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok” yazılı bir pankart açıldı. Yürüyüşe katılanlar, “Aramızda Engel Yok”, “Özel Eğitim Yasası Hakkımız, Söke Söke Alırız”, “Engel Olma Destek Ol” ve “Hayatı Paylaşmak için Engel Yok” sloganları atıldı.
   Yürüyüşün ardından Mağusa Gelişim Akademisi’nde basın açıklaması yapıldı. Burada kurulan stantlarda, Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi öğrencilerinin yaptığı eşyalar satışa sunuldu. Ayrıca Akova Kadınlar Derneği de burada stant kurdu.
 

Maviş: Özel eğitime üvey evlat muamelesi
   Yürüyüşün ardından basına açıklama yapan KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, özel gereksinimli bireylerin hakları için sadece bugün değil, 365 gün birlikte yürüyeceklerini belirterek, “Yasamız, dairemiz, geleceğimiz yok. Hepsini adım adım inşa edeceğiz” dedi.
   Burak Maviş, düzenledikleri etkinliğe,  Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan temsilci katılmamasının hayal kırıklığı olduğunu kaydetti.
   Milli Eğitim Bakanlığı’nın Erken Tanı Merkezi kurulması için Özel Eğitim Vakfı’na 2 milyon TL ayırdığını belirten Maviş, bakanlığın, özel gereksinimli bireylerin eğitim gördüğü 6 özel eğitim merkezine hiçbir kaynak ayırmayarak, üvey evlat muamelesi yaptığını savundu.

 

Elcil: Özel Eğitim Yasası bir an önce geçmeli
   KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de konuşmasında,  yıllar önce görüştüğü bir Eğitim Bakanı’nın, ziyaret ettiği özel eğitim merkezi içini  “orada gördüğüm manzaradan çok üzüldüm ve acıdım” ifadelerini kullandığını belirterek, özel eğitime gereksinimi olan bireylerin acınmaya ihtiyacı olmadığını ve özel eğitimle ilgili eksiklerin tamamlanmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.
   Özel gereksinimli bireylerin eğitimi için devletten beklentilerini sıralayan Elcil, Özel Eğitim Yasası’nın bir an önce geçmesinin temel taleplerinden olduğunu ifade etti.
   Şener Elcil, okulların alt yapılarının özel eğitime gereksinim duyan öğrencilerin ihtiyaçlarına göre düzenlenmesini ve ülkenin özel eğitim öğretmen ihtiyacının karşılanmasını istedi.
   200 civarında özel eğitim öğretmeni işsizken ve okullarda özel eğitim öğretmenine ihtiyaç varken, istihdam yapılmamasının ciddi bir yara olduğuna işaret eden Elcil, ülkede, özel eğitime gereksinimi olan gençlerin istihdamının da kanayan bir yara olduğunun altını çizdi.
   Şener Elcil, her yıl bu tür etkinlikleri düzenlemekteki amaçlarının, engelli ve özel eğitime gereksinimli bireylerin görünür hale gelmesi, şehir altyapılarının düzenlenmesi ve diğer eksikliklerin giderilmesi olduğunu aktardı.
 

Özel Eğitim Dairesi hayata geçmeli
   KTÖS’ün basın açıklamasını, Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi öğretmenlerinden Özge Yiğit, Bensu Koçak ve Hatice Bekcan okudu. Özel Gereksinimli Bireyler Eğitim Yasası’nın hayat bulması temennisinde bulunulan açıklamada, özel gereksinimli bireylerin eşit haklara kavuşmaları için tüm paydaşlarla birlikte çalışma ve engelsiz bir toplumsal yaşam mücadelesine ortak olma daveti yapıldı.
   Açıklamada, özel gereksinimli bireylerin sorunlarına sahip çıkmanın, doğru politika ve çözümler üretmenin,  söz konusu bireylerin mutlu yaşam sürmeleri için çaba göstermenin devlet ve toplumun en önemli sorumluluklarından biri olduğu hatırlatıldı. Özel Gereksinimli Bireyler Eğitim Yasası’nın çıkarılmasının sorumluluğunu yasa yapıcıların üstlenmesi gerektiği vurgulandı.
   Basın açıklamasında, KTÖS’ün özel gereksinimli bireyler için talepleri şöyle:

“Özel gereksinimli bireyler için parasız, bilimsel, demokratik, nitelikli, eşit ve erişebilir eğitim; erken tanının devlet tarafından gerçekleştirilmesi; özel gereksinimli bireylerin yaşam boyu eğitime ücretsiz erişimi; özel gereksinimli bireylerin istihdamı; Özel Gereksinimli Bireyler Eğitim Yasa Taslağı’nın hayata geçirilmesi; Özel Eğitim Dairesi’nin hayata geçirilmesi; özel eğitim öğretmen ihtiyacının işsiz özel eğitim öğretmenleri atanmasıyla giderilmesi”.


 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER