Hayatım karardı!

banner37

2005 yılında 17 yaşında iken bir İngiliz çifti öldürmekten hüküm giyen ve 2013’te “iyi halden” şartlı tahliye edilen Ufuk Değnekli, cezaevinden çıktıktan sonra temiz bir sayfa açmak istedi ancak geçmişi peşini bırakmadı. Değnekli, pişmanlıklarla dolu yaşamını KIBRIS’a anlattı:

Hayatım karardı!
banner90
banner99

İŞ BULAMIYOR… Cezaevinden çıktıktan sonra evlenen ve bir oğlu olan Ufuk Değnekli, şimdi de kızını kucağına almak için gün sayıyor. Ancak geçmişte işlediği suç nedeniyle iş bulamayan, bulduğu işten de kısa sürede çıkarılan Değnekli, çocuklarına nasıl bakacağının endişesini yaşıyor

PSİKOLOJİK DESTEK ÖNEMLİ… Cezaevinde verilen psikolojik desteğin önemine vurgu yapan Ufuk Değnekli, bunun ciddi katkısını gördüğünü ifade etti. Değnekli, “Benim cezaevinde olduğum dönemde şartlar kötüydü. 20, 21 yaşına geldiğimde psikolog desteği verilmeye başlandı. Bunun çok büyük katkısı oldu” dedi

Ceren ÖZBİL

   Ufuk Değnekli… 2005 yılında 17 yaşında iken, babasının, evlerinde bahçıvan olarak çalışmakta olduğu İngiliz çifti öldürmekten hüküm giydi ve 2013 yılında “iyi halden” dolayı şartlı tahliye edildi.

   İşlediği suçtan büyük pişmanlık duydu ve cezaevinden çıktıktan sonra kendisine temiz bir sayfa açmak istedi. Evlendi, bir de oğlu oldu ve şimdi de kızını kucağına almak için gün sayıyor.  

   Ancak hayatına temiz bir sayfa açması hiç de kolay olmadı.

   Çalışmaya başladığı işlerden defalarca, sicili nedeniyle durduruldu ya da “sen bu sicille iş bulamazsın” denilerek, emek sömürüsü ve baskılarla karşı karşıya kaldı.

   Şu anda da işsiz ve hem doğacak çocuğuna, hem de 5 yaşındaki oğluna nasıl bakacağının endişesini yaşıyor.

   İşlediği suçtan dersini aldığını ve çok pişman olduğunu söyleyen Ufuk Değnekli, cezaevinden çıkmasının ardından karşı karşıya kaldığı durumları KIBRIS Gazetesi’ne anlattı.

   Değnekli, bir süre öncesine kadar eşinin de çalışarak aileyi geçindirdiğini ancak şu anda 8.5 aylık hamile olması nedeniyle çalışamadığını ve ekonomik olarak sorunlar yaşadıklarını kaydetti.

   “Herkes ikinci bir şansı hak ediyor” diyen Değnekli, tek isteğinin 5 yaşındaki oğluna ve doğacak çocuğuna bakabilecek bir iş bulmak olduğunu söyledi.

  

“Cezaevinden çıktıktan sonra ağaç altlarında, banklarda ve sokakta uyudum”

   Ufuk Değnekli, cezaevinden çıktıktan sonra hayatının hiç de kolay olmadığını söyledi ve babasının, kendi cezaevindeyken vefat edip, burada da kimsesi kalmadığını belirtti.

   Değnekli, şöyle konuştu:

   “Cezaevinden çıktığımda benim burada kimsem kalmamıştı. Ailem darmadağın olmuştu.

   Ben cezaevine girdiğimde babam vefat etmişti.

   Bu nedenle parkta, bankta, ağaçların içinde uyudum. Kalacak yer veren iş yerlerinde iş aradım. Ancak onlar da uzun süreli olmadı. Bir süre sonra hep kapının önüne konuldum.

   Daha sonra evlendim, çocuk oldu. Eşim Moldovalı… Onun ülkesine gittik. Moldova’da da geçim çok zor. Zaten eşimin de kimsesi yok. Üç ay orada kaldık, sonra geri döndük.

   Burada yaklaşık 30, 40 işten çıkarıldım, ya da çıkmak zorunda bırakıldım”.

banner134
“Cezaevinden çıktıktan 40 gün sonra askere alındım”

   Cezaevinden çıktıktan 40 gün sonra askere alındığını söyleyen Değnekli, bunun da kendisi için hiç kolay olmadığını ifade etti. Değnekli, şöyle devam etti:

   “Cezaevinden çıktıktan 40 gün sonra beni askere aldılar. Ardından psikologla görüştüm ve askerlik yapamayacağımı, zaten cezaevinden yeni çıktığımı anlattım.

   Bölükteki doktor beni Barış Ruh ve Sinir Hastanesi’ne yönlendirdi. Oradaki doktorlar beni zaten tanıyordu. Bana “askerlik yapmak istiyor musun?” diye sordular, ben de durumumu anlattım. 1.5-2 aya yakın askerlik yaptım, sonra beni bıraktılar”.

“Psikolojik destek önemli”

   Cezaevinde verilen psikolojik desteğin önemine vurgu yapan Ufuk Değnekli, bunun ciddi bir katkısını gördüğünü ifade etti.

   Değnekli, “Benim cezaevinde olduğum dönemde şartlar kötüydü. 20, 21 yaşına geldiğimde, psikolog desteği verilmeye başlandı. Bunun çok büyük katkısı oldu. Hatta daha sonra bize tiyatro eğitimi verildi ve oyunlarda sahne aldık. Bunlar bizim için çok önemli” dedi.

“Geçim sıkıntısı çekiyorum”

   Ufuk Değnekli, şu anda geçim sıkıntısı çektiklerini söyledi ve eşinin de hamile olması nedeniyle çalışamadığını belirtti.

   5 yaşında bir oğlu olup, bir çocuğunun da yolda olduğunu ifade eden Değnekli, bu çocuklara nasıl bakacağını düşündüğünü söyledi.

   Değnekli, şunları kaydetti:

   “Bütün hayatım tersine döndü. Hep zorluklarla, sıkıntılarla karşılaştım. Sıkıntılarla bir yere kadar baş ettim, ancak insanların yargılarıyla baş etmek çok zor geldi.

   İş buldum, belli bir süre sonra çıkarıldım. Çıkarılma nedenim yine pişman olduğum konu oldu.

   Eşimle 6 yıl önce evlendim. Bir oğlum var, kızım da yolda. Evlenirken eşime her şeyi anlattım. O da “her insan hata yapabilir ve her insan ikinci bir şansı hak ediyor” dedi ve evlendik.

   Ancak şu an ekonomik yönden geçinemiyoruz. Son 4 ayda 6 tane iş değiştim. Nedeni ise yine aynıydı.

   En son çalıştığım yerde bir aya yakın çalıştım, sonra yine çıkarıldım. O sürede eşim günlük temizliğe gidiyordu. Şimdi o da çalışamıyor. Çalmadık kapı bırakmadım. Eşimin vatandaşlığı için de mücadele ettim ancak o da olmadı. 6 yıl oldu evlendim ancak eşime vatandaşlık verilmiyor.

   Hastaneye gidiyorum para veriyorum, ilaç yazılıyor para ödüyorum. Zaten şu an kazancımız yok. Evimiz zaten kira ve döviz yükseldikçe kiramız da artıyor. Ev sahibi de haklı… Onun da bir geçimi var. Benim de durumum belli… Sadece ev kirası ile kalmıyor. Gıda almam lazım, elektrik, su faturaları var”.

“İş var ancak beni, geçmişim nedeniyle işe almak istemiyorlar”

   Çalışmak isteyen ve iş seçmeyen insanın ülkede iş bulmasının zor olmadığını kaydeden Değnekli, ancak kendisinin geçmişi nedeniyle iş bulamadığını belirtti.

   Değnekli,  “Ben 4 ay içinde 6 tane iş buldum. İnsanlar iş istediği zaman bulabilir. Ancak benim durdurulma nedenim geçmişimdi. İş seçmedim. Garsonluk yaptım, bulaşıkçılık yaptım… Ondan sonra dağıtımcılık yaptım” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75