Hayatımızın odağı; ekonomi

banner37

CMIRS’in Eylül 2019 anketi, ekonomik durumun insanların hayatını bire bir etkilediğini ortaya koydu. Ülke ekonomisinin 2 sene içerisinde daha kötüye gideceğini düşünenlerin oranı üç ay öncesine göre düştü ancak yüzde 50 barajının altına inmedi

Hayatımızın odağı; ekonomi
banner99

EKONOMİK BEKLENTİLERDE İYİMSERLİK VAR… Anket sonuçları, toplumda ülke ekonomisinin daha kötüye gideceğini düşünenlerin oranında düşüş olduğunu ortaya koydu ancak bu oran yüzde 50’nin altına inmedi. Ülke ekonomisinin 2 sene içerisinde daha kötüye gideceğini düşünenlerin oranı ise, yüzde 69.41’den, yüzde 57.65’e düştü. 2 sene içerisinde kendi mali durumunun daha kötü olacağını belirtenlerin oranı yüzde 54.67’den yüzde 37.57’ye geriledi.

TOPLUMDA İŞLERİN YANLIŞ YÖNDE GİTTİĞİNİ DÜŞÜNENLER DE AZALDI… CMIRS Direktörü Mine Yücel, “Son 2 çalışmamızda döviz krizinin yarattığı olumsuz beklentiler yerini bu çalışmada döviz kurlarında yaşanan kısmı iyileşmeyle birlikte daha az kötümser bir havaya bırakmıştır. Bu çalışmanın son haftada yaşanan savaş dolayısıyla döviz artışından önce tamamlandığını hatırlatmak gerekir” dedi. Toplumda işlerin yanlış yönde gittiğini düşünenlerin oranında da gerileme olduğunu belirten Yücel, bu oranın yüzde 80.75’ten, yüzde 69.48’e düştüğünü söyledi.

Kişinin yaşadığı ekonomik dalgalanma, hayatını bire bir etkiliyor. Acil ihtiyaçlar karşılandıktan sonra elinde kalan parayla bir aylık geçimini sağlamak zorunda kalan vatandaşların kimisi büyük zorluklar yaşıyor, kimisi kıt kanaat geçiniyor.

Kısacası, her insanın ekonomik durumu ruh halini de, yaşayış tarzını da etkiliyor.

Birçok kişi, bütçesini kıstı, acil olmayan ihtiyaçlar haricinde kendileri için lüks sayılan tüketimleri durdurdu.

Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi’nin (CMIRS) Eylül 2019 anket sonuçları, ekonominin insanları nasıl etkilediğini ortaya koydu.

CMIRS’in her 3 ayda bir düzenli olarak telefonla görüşülerek gerçekleştirdiği anket çalışmasında yine toplumun siyasetten bir beklentisi olmadığı ve büyük kesimin ekonomi odaklı yaşadığı teyit edildi.

Anket sonuçları, toplumda ülke ekonomisinin daha kötüye gideceği görüşünde azalma olduğunu ortaya koydu ancak bu oran yüzde 50’nin altına inmedi.

Kendi ekonomik durumunun daha kötü olacağını belirtenlerin oranında da, benzer şekilde bir düşüş var.

Yücel: Daha az kötümser bir hava mevcut

CMIRS Direktörü Mine Yücel, önümüzdeki 2 sene içerisinde kendi ekonomik durumunun daha kötü olacağını belirtenlerin oranının yüzde 37.57’ye gerilediğini belirterek bu oranın Haziran ayında yüzde 54.67 olduğunu anımsattı.

Ülke ekonomisinin daha kötüye gideceğini düşünenlerin oranında da bu dönemde bir azalma görüldüğünü ifade eden Yücel, haziran çalışmasında yüzde 69.41 olan oranın, Eylül 2019 anketinde yüzde 57.65’e gerilediğini söyledi.

Yücel, ekonomik kriz dönemine denk gelen mart çalışmasında oranın yüzde 78.19 olduğunu hatırlattı.

Yücel, “Son 2 çalışmamızda döviz krizinin yarattığı olumsuz beklentiler yerini bu çalışmada daha az kötümser bir havaya bırakmıştır. Bu çalışmanın son haftada yaşanan savaş dolayısıyla artan döviz rakamlarından önce tamamlandığını hatırlatmak gerekir” dedi.

banner134
İnsanların genellikle kendi kişisel ekonomik durumlarının ülke ekonomisinden daha iyi olacağı beklentisine sahip olduğunu belirten Yücel, ‘ülke ekonomisi daha kötüye gidecek’ diyenlerin oranının yüzde 57.67’yken ‘kendi mali durumunun daha kötüye gideceğini’ düşünenlerin oranının yüzde 37.57 olduğunu söyledi.

Politikanın ve değişen hükümetlerin ülkedeki birçok soruna etki edemediği bu dönemde toplumun ekonomi ve Kıbrıs sorununa odaklandığını ifade eden Yücel, “Bir kesim insanın özellikle 4’lü koalisyon döneminden kaynaklanmış beklentilerinin karşılanmamış olması durumu da, mevcut durumda yerel sorunlara çözüm bulabilme umudunu da azaltmış gibi görülmektedir” şeklinde konuştu.

“Toplum giderek daha apolitik oluyor”

Mine Yücel, anket sonuçlarının toplumun ekonomik konulara daha fazla odaklandığını ve giderek daha apolitik bir hal aldığını gösterdiğini vurguladı.

Yücel, şöyle devam etti:

“Bu dönemde hükümet çalışmalarına olumsuz baktığını belirtmiş olmalarına rağmen katılımcılar, döviz kurlarında TL lehine görülen düzelme sonrası ekonomik anlamda daha az kötümser bir durum sergilemişlerdir.  Ekonominin daha kötü olacağına inanan çoğunluğun oranında bir düşüş gözlemlenmiştir.

Bu azalan kötümserlik durumu genel olarak toplumda işlerin gidişatı konusundaki algıya da yansımıştır.  Geçtiğimiz Haziran döneminde gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmada ankete katılan her 5 kişiden yaklaşık 4’ü toplumda işlerin yanlış bir yönde gittiğini belirtmişti.

Bu oran bu çalışmada biraz alzamış olmasına rağmen hala daha katılımcıların yüzde 69.48’i  toplumda işlerin yanlış yönde gittiğini düşünmektedir”.

Toplum, gidişattan memnun değil

CMIRS’in Eylül 2019 anket sonuçlarına göre, toplumda işlerin yanlış yönde gittiğini düşünenlerin oranında da gerileme var.

Her 10 kişiden yaklaşık 7’si toplumda işlerin yanlış yönde gittiğini belirtti.

Üç ay önceki ankette (haziran) yüzde 80.75’lik bir kesim, toplumda işlerin yanlış yönde gittiğini düşünürken; Eylül 2019 anketinde bu oran yüzde 69.48 oldu.

Bu oran Nisan 2017’de yüzde 80.38, Temmuz 2017’de yüzde 88.82, Ekim 2017’de yüzde 72.68, Şubat 2018’de yüzde 75.67, Haziran 2018’de yüzde 77.9, Eylül 2018’de yüzde 85, Aralık 2018’de yüzde 81.16, Mart 2019’da ise yüzde 75.58’di.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75