Haydi sandığa

banner37

Kıbrıs Türk halkı bugün 4 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini seçecek

Haydi sandığa
banner99

28 BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN 111 ADAY... Bugünkü yerel seçimde, 28 belediye başkanlığı için 111 aday, 280 belediye meclis üyesi için bin 92 aday, 184 muhtar için 425 aday, 596 ihtiyar heyeti üyesi için de bin 43 aday yarışıyor. 191 bin 153 seçmenin oy kullanma hakkının bulunduğu bugünkü seçim için ülke genelinde 734 sandık kurulacak. Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarının sandıkların kapanmasından birkaç saat sonra, diğer sonuçların gece yarısından sonra açıklanması bekleniyor.
 

SEÇİM YASAKLARINA DİKKAT!.. Oy verme işlemi 08.00-18.00 saatleri arasında kesintisiz sürecek. Seçmenlerin oy verirken yanlarında kimliklerini ispatlayıcı resmi belge bulundurmaları gerekiyor. KKTC kimlik kartı, polis kimlik kartı, KTFD veya KKTC pasaportu, KKTC sürüş ehliyeti ile oy kullanılabilecek. Seçim gününde yasa gereği, her ne surette olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit alkollü içki satılması, verilmesi ve içilmesi yasak.
KKTC’de 4 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerin seçileceği Yerel Kuruluş Organları Genel Seçimi, bugün yapılıyor.


191 bin 153 kayıtlı seçmenin 734 sandıkta oy kullanacağı seçimde, 28 belediye başkanlığı için 111 aday yarışıyor. Ayrıca 1092 belediye meclis üyesi adayı arasından 280’i, 425 muhtar adayı arasından 184’ü ve 1043 ihtiyar heyeti üyesi adayı arasından 596’sı seçilecek.

Bazı köylerde ve mahallelerdeki muhtarlar ve ihtiyar heyeti üyeleri ise seçilmesi gereken sayı kadar veya daha az aday olduğu için seçilmiş sayıldı. Bu durumdaki yerlerde seçim yapılmayacak.  Muhtarlık seçiminde aday olan 54 kişi ve ihtiyar heyeti üyeliği seçiminde aday olan 356 kişi, seçilmiş ilan edildi.

Belediyeler ve meclis üyelikleri yanında muhtarlar ve ihtiyar heyeti üyelerinin de belirleneceği seçim için yüzlerce çeşit oy pusulası basıldı.

Seçmenler, bağlı oldukları seçim bölgesindeki belediye başkanları, meclis üyelikleri, muhtarlar ve ihtiyar heyeti üyeleri için oy kullanacaklar.


Oy verme işlemi 08.00-18.00 saatleri arasında kesintisiz sürecek. Seçmenlerin oy verirken yanlarında kimliklerini ispatlayıcı resmi belge bulundurmaları gerekiyor. KKTC kimlik kartı, polis kimlik kartı, KTFD veya KKTC pasaportu, KKTC sürüş ehliyeti ile oy kullanılabilecek.

Seçmenlerin sandık kuruluna sunması gereken resmi belgelerine herhangi bir nedenle polis tarafından el konulmuşsa, oyunu kullanabilmesi için ilgili Polis Müdürlüğü’ne müracaat ederek el konulan belgenin onaylı bir fotokopisini alması ve Lefkoşa’da Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Genel Sekreterliği’nden, diğer ilçelerde ise ilgili ilçe seçim kurulundan onaylatması gerekiyor.
 

Saat 19.00’a kadar sonuçlarla ilgili haber, tahmin ve yorum yasak               
 


Bugün sandıkların kapanmasının ardından Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın 104. maddesi uyarınca, saat 19.00’a kadar radyo ve televizyonlar ile her türlü yayın organı tarafından seçim ve sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılmasının yasak.

Radyo ve televizyonlarda 19.00 -21.00 saatleri arasında seçimle ilgili olarak sadece Yüksek Seçim Kurulu tarafından verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek, saat 21.00’den sonra ise bütün yayınlar serbest olacak.
 

Seçim günü yasaklarıSeçim gününde yasa gereği, her ne surette olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit alkollü içki satılması, verilmesi ve içilmesi yasak.

Bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak ve eğlence yeri niteliğini haiz lokantalarda sadece yemek servisi yapılabilecek.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse köy, kasaba ve şehirlerde silâh taşıyamayacak.
 

Nerede oy kullanılacağı web

sitesinden de öğrenilebiliyorHaftalardır seçime yönelik hazırlıklarını sürdüren YSK, seçmen kartlarıyla birlikte seçimde nasıl oy kullanılacağına dair bilgilendirici broşürler dağıttı.

Seçmenler, nerede oy kullanacaklarını seçmen kartları yanında YSK’ya ait //secim.mahkemeler.net/neredeoy.aspx adresinden de öğrenebiliyor.

YSK Başkanı Narin Ferdi Şefik, belediye başkanlığı seçimlerini kazananları, sandıkların kapanmasından birkaç saat sonra, diğer sonuçların ise pazartesi sabah erken saatlerde açıklanmasının planlandığını açıklamıştı.

Seçim sonuçları YSK’ya ait //secim.mahkemeler.net adresinden duyurulacak.

Belediyeler ve meclis üyelikleri yanında muhtarlar ve ihtiyar heyeti üyelerinin de belirleneceği seçim için yüzlerce çeşit oy pusulası basıldı.

Seçmenler, bağlı oldukları seçim bölgesindeki belediye başkanları, meclis üyelikleri, muhtarlar ve ihtiyar heyeti üyeleri için oy kullanacaklar.

Bazı köylerde ve mahallelerdeki muhtarlar ve ihtiyar heyeti üyeleri ise seçilmesi gereken sayı kadar veya daha az aday olduğu için seçilmiş sayıldı. Bu durumdaki yerlerde seçim yapılmayacak. Muhtarlık seçiminde aday olan 54 kişi ve ihtiyar heyeti üyeliği seçiminde aday olan 356 kişi, seçilmiş ilan edildi.
 

734 sandık24 Haziran yerel seçiminde 191 bin 153 seçmen 08.00-18.00 saatleri arasında Lefkoşa’da 226, Gazimağusa’da 186, Girne’de 157, Güzelyurt’ta 54, İskele’de 82 ve Lefke’de 29 olmak üzere toplam 734 sandıkta oy kullanabilecek.

Seçmenlerin 60 bin 938’i Lefkoşa, 48 bin 331’i Gazimağusa, 40 bin 584’ü Girne, 14 bin 699’u Güzelyurt, 19 bin 830’u İskele ve 6 bin 771’i de Lefke ilçesinde kayıtlı.

Seçim günü, her sandıkta üçer olmak üzere toplam 2 bin 202 sandık görevlisi de çalışacak.
 

İlçelere göre adaylarLefkoşa ilçesindeki belediyeler için 17, Mağusa’da 40, Girne’de 20, Güzelyurt’ta 3, İskele’de 28 ve Lefke’de de 3 başkan adayı var.

banner134
Meclis üyelikleri için adayların ilçelere göre dağılımı şöyle: Lefkoşa 268, Gazimağusa 358, Girne 211, Güzelyurt 45, İskele 170, Lefke 40.

Muhtar adaylarının 117’si Lefkoşa, 130’u Gazimağusa, 99’u Girne, 40’ı Güzelyurt, 115’i İskele ve 24’ü de Lefke ilçesinden.

İhtiyar heyeti üyelikleri için adayların ilçelere göre sayısal dağılımı ise şöyle: Lefkoşa 245, Gazimağusa 261, Girne 234, Güzelyurt 91, İskele 167 ve Lefke 45.
 

Protokol nerede saat kaçta oy kullanacak?Yerel kuruluş organları genel seçimi için devlet ve hükümet yetkilileri ve siyasi parti başkanları da oy kullanacak.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı oyunu saat 11.00’de Şehit Ertuğrul İlkokulu’ndaki 226 numaralı sandıkta kullanacak.

Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Gazimağusa’da Namık Kemal Lisesi’nde 30 numaralı sandıkta saat 11.00’de oy verecek.

Başbakan ve CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, yerel seçim için oyunu 67 numaralı sandıkta Gönyeli İlkokulu’nda saat 12.00’de kullanacak.

Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, saat 11.00’de Lefkoşa’da Şehit Tuncer İlkokulu’ndaki 139 numaralı sandıkta oy verecek.

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 19 Mayıs TMK’daki 98 numaralı sandıkta saat 11.00’de; 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Gazimağusa’da Canbulat Özgürlük Ortaokulu’ndaki 37 numaralı sandıkta saat 11.00’de kullanacak.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, HP Genel Başkanı Kudret Özersay, Beylerbeyi İlkokulu’ndaki 74 numaralı sandıkta saat 11.00’de oy kullanacak.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit oy vermek için saat 10.00’da 9 Eylül İlkokulu’ndaki 193 numaralı sandığa; Maliye Bakanı, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da saat 09.00’da Gönyeli Belediyesi binasında 70 numaralı sandığa gidecek.

Ana muhalefet UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, saat 11.30’da Şehit Ertuğrul İlkokulu’nda 215 numaralı sandıkta; YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı ise, Lefkoşa’da 9 Eylül İlkokulu saat 10.30’da 187 numaralı sanıkta oy verecek.
 

Yerel seçimde nasıl oy kullanılacak?

 


Her seçim olduğu gibi 24 Haziran’da yapılacak yerel seçimde de vatandaşlar nasıl oy kullanacaklarını sorgulamaya başladı.


Seçimde belediye başkanları ve muhtarlar için mühür; belediye meclis üyeleri için mühür, mühür artı tercih veya karma; ihtiyar heyeti üyeleri için kalemle işaret şeklinde oy verilecek.

 Belediye başkanlığı ve muhtarlık seçiminde, oy pusulasında, tercih edilecek isim için ayrılan alana mühür vurularak oy verilecek. İhtiyar heyeti üyeleri için ise kalemle işaret konularak 4 adaya oy verilmesi gerekiyor.
 

Belediye meclis üyeleri için üç farklı yöntemle oy

 


Seçmenler, belediye meclis üyeleri için üç farklı yöntemle oy verebilecek:  


“Mühür, mühür artı tercih veya karma”.

 

Sadece mühür

 


Seçmenler, belediye meclis üyelerinde tercih edeceği partinin adayları için sadece “evet” mühürü vurarak işlemini tamamlayabileceği gibi mühür artı tercih yolunu da kullanabilecek.

 

Mühür+tercih

 


Mühür ve tercih kullanacak seçmenler, o belediyedeki meclis üyesi sayısının yarısına tercih belirtmesi gerekiyor.

Mühür vurup ayrıca tercih yapmak isteyenler, aday sayısının yarısına oy verecek. Buna göre belediyelerdeki tercih durumu şöyle olacak:


“Akıncılar Belediyesi için 6 belediye meclis üyesinden 3’ü; Alayköy Belediyesi’nde 8 belediye meclis üyesinden 4’ü; Değirmenlik Belediyesi’nde 12 belediye meclis üyesinden 6’sı; Gönyeli Belediyesi’nde 12 belediye meclis üyesinden 6’sı;  Lefkoşa Belediyesi’nde 24 belediye meclis üyesinden 12’sine


Akdoğan Belediyesi’nde 8 belediye meclis üyesinden 4’ü; Beyarmudu Belediyesi’nde 8 belediye meclis üyesinden 4’ü;  Gazimağusa Belediyesi’nde 18 belediye meclis üyesinden 9’u; Geçitkale Belediyesi’nde 8 belediye meclis üyesinden 4’ü; İnönü Belediyesi’nde 8 belediye meclis üyesinden 4’ü; Paşaköy Belediyesi’nde 8 belediye meclis üyesinden 4’ü; Serdarlı Belediyesi’nde 8 belediye meclis üyesinden 4’ü; Tatlısu Belediyesi’nde 6 belediye meclis üyesinden 3’ü; Vadili Belediyesi’nde 8 belediye meclis üyesinden 4’ü; Yeniboğaziçi Belediyesi’nde 10 belediye meclis üyesinden 5’i;


Alsancak Belediyesi’nde 8 belediye meclis üyesinden 4’ü; Çatalköy Belediyesi’nde 8 belediye meclis üyesinden 4’ü; Dikmen Belediyesi’nde 10 belediye meclis üyesinden 5’i; Esentepe Belediyesi’nde 8 belediye meclis üyesinden 4’ü; Girne Belediyesi’nde 16 belediye meclis üyesinden 8’i; Lapta Belediyesi’nde 10 belediye meclis üyesinden 5’i;


Güzelyurt Belediyesi’nde 14 belediye meclis üyesinden 7’si;


Büyükkonuk Belediyesi’nde 8 belediye meclis üyesinden 4’ü; Dipkarpaz Belediyesi’nde 8 belediye meclis üyesinden 4’ü; İskele Belediyesi’nde 10 belediye meclis üyesinden 5’i; Mehmetçik Belediyesi’nde 8 belediye meclis üyesinden 4’ü; Yenierenköy Belediyesi’nde 10 belediye meclis üyesinden 5’i;


Lefke Belediyesi’nde 10 belediye meclis üyesinden 5’i için tercih yapılabilecek”.

 

Karma oy; en az iki parti veya bir parti ile bağımsızlar arasında olacak

 


Belediye meclis üyeliklerinde üçüncü oy verme yöntemi olarak kullanılabilecek karma oyda ise seçmen, değişik partilerden veya bağımsız belediye meclis üyesi adayları arasından en çok o belediye için seçilecek meclis üyesi sayısı kadar, en az ise yarısı kadar adaya işaret koyabilecek.


Örneğin 24 meclis üyesi bulunan Lefkoşa Türk Belediyesi için oy kullanacak bir seçmen, en az iki partinin adayları arasından veya bir partinin adayları arasından ve bağımsız adaylar arasından en az 12, en fazla 24 adaya oy verebilecek.


Karma oyda belediyelerde kullanılacak en az ve en fazla tercih şöyle olacak:


“Akıncılar Belediyesi’nde en fazla 6, en 3; Alayköy Belediyesi’nde en fazla 8; en az 4; Değirmenlik Belediyesi’nde en fazla 12, en az 6; Gönyeli Belediyesi’nde en fazla 12,en az 6;  Lefkoşa Belediyesi’nde en fazla 24, en az 12;


Akdoğan Belediyesi’nde en fazla 8, en az 4; Beyarmudu Belediyesi’nde en fazla 8, en az 4;  Gazimağusa Belediyesi’nde en fazla 18, en az 9; Geçitkale Belediyesi’nde en fazla 8, en az 4; İnönü Belediyesi’nde en fazla 8, en az 4; Paşaköy Belediyesi’nde en fazla 8, en az 4; Serdarlı Belediyesi’nde en fazla 8, en az 4; Tatlısu Belediyesi’nde en fazla 6, en az 3; Vadili Belediyesi’nde en fazla 8, en az 4; Yeniboğaziçi Belediyesi’nde en fazla 10, en az 5;


Alsancak Belediyesi’nde en fazla 8, en az 4; Çatalköy Belediyesi’nde en fazla 8, en az 4; Dikmen Belediyesi’nde en fazla 10, en az 5; Esentepe Belediyesi’nde en fazla 8, en az 4; Girne Belediyesi’nde en fazla 16, en az 8; Lapta Belediyesi’nde en fazla 10, en az 5;


Güzelyurt Belediyesi’nde en fazla 14, en az 7;


Büyükkonuk Belediyesi’nde en fazla 8,en az 4; Dipkarpaz Belediyesi’nde en fazla 8, en az 4; İskele Belediyesi’nde en fazla 10, en az 5; Mehmetçik Belediyesi’nde en fazla 8, en az 4; Yenierenköy Belediyesi’nde en fazla 10, en az 5;


Lefke Belediyesi’nde en fazla 10, en az 5 aday için tercih yapılabilecek”.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2018, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75