Hayvan üreticileri çok öfkeli

banner37

Günlerdir eylemde olan hayvan üreticileri, ayakta kalma mücadelesi verdiklerini ve artık ayakta duracak güçlerinin kalmadığını belirterek, hükümetin verdiğini söylediği 40 milyon TL’lik desteğin üreticinin cebine girmediğini savundu

Hayvan üreticileri çok öfkeli
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizde bir yandan dövizin yükselişi, diğer yandan pandeminin getirdiği ekonomik sorunların tarım ve hayvancılıkla uğraşan kesimi de yerle bir ettiğini belirten hayvan üreticileri, artık ayakta duracak güçlerinin kalmadığını söyledi.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin sektördeki sıkıntılarının çözülmesine yönelik günlerdir Lefkoşa’da sürdürdüğü eylemde konuşan üreticiler, artık üretim yapamayacak durumda olduklarını vurguladı.

Üreticiler, ayakta kalma mücadelesi verdiklerini, ancak son yapılan zamlarla iyice batma noktasına geldiklerini belirtti.

Üreticiler, hükümetin hayvan üreticilerine verdiğini söylediği 40 milyon TL’lik desteğin hayvan üreticilerinin cebine girmediğini savundu.

KIBRIS’a dert yanan üreticiler, sorunlarının çözülmesini talep etti, aksi takdirde mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Üretici ne dedi? Üretici ne dedi? Üretici ne dedi?

Cemal Darbaz:

Bugün (dün) eylemimizin üçüncü günü. Fakat ne yazık ki bizi idare eden duyarsız insanlar, taleplerimize yönelik hiçbir çaba göstermedi. Biz üreticiyiz. Süt bizim ama her gün tonlarca süt döküyoruz. Maalesef bugün bizim ürettiğimiz süt ürünlerinin üç katından fazla yabancı ürün yurtdışından ithal ediliyor. Ancak hükümet bunu bile engelleyecek kapasiteye sahip değil. Üretici gerçekten bitmiş durumda. Bizim derdimiz para değil, biz sistem istiyoruz. Çünkü bizim önümüz açık değil. Biz pamuk ipliğine bağlı bir sektörde çalışıyoruz. Tarım Bakanlığı bize ‘artık hiç süt alınmayacak’ dese sütlerimiz hepten elimizde kalacak. Ama bize üretin diyorlar. Hayvancılığı sürdürün diyorlar. Ancak bu zamlarla üretim yapamayız. Hükümet ayağını denk almalı.

Fatma Akmandor:

Ben buraya Güzelyurt’tan geldim. Kadın üreticiyim. Parmaklarımda tırnak kalmadı, ellerim kadın eli gibi değil ama üretmek çok güzel. Ben bu mesleğe aşığım ve çok da severek yapıyorum.

Ama bizi öyle bir raddeye getirdiler ki artık gerçekten bıçak kemiğe dayandı. Bize açıkça ‘üretmeyin’ diyorlar. Bu zamlarla iş yapmamız mümkün değil.

Bugün 172 TL olan bir torba yem yüzünden yarın et fiyatları da tavuk fiyatları da artacak. Zaten halk bu fiyatlar yüzünden çok fazla et tüketemiyorken, bu zamlarla birlikte hiç tüketemeyecek. Çünkü halkın alım gücü hiç kalmayacak. Yani hükümetin yaptığı zamlar herkesi bağlıyor.

Birçok kesim sosyal medyada Tarım Bakanlığı’na süt dökeceğimize halka dağıtın diyor. Bizim döktüğümüz sütler elimizde kalan süttür. Biz ihtiyacı olan vatandaşlara parasız olarak süt dağıttık. Bu dökülen süt de satamadığımız ve ihtiyaçlılara dağıttıktan sonra elimizde kalan süttür.

İbrahim Çufoğlu:

Ben Akıncılar köyünde üretim yapıyorum. Ancak son yapılan zamlarla üretim yapmamız artık mümkün değil. Üreticinin durumu gerçekten çok kötü. Türk Lirası’nın döviz karşısında her geçen gün değer kaybetmesiyle hayvan üreticileri de geriye gitmeye başladı.

banner134
Çünkü soya ve küspe gibi yurtdışından gelen hammaddeler Euro birimi üzerinden ülkeye getirilirken, hayvancının aldığı para ‘TL’ üzerindendir. Bu yüzden daha da kötü günler göreceğiz.

Hükümetimiz yurtdışından gelen et ve süt ürünlerine ciddi bir fon uygulamazsa marketlerdeki yerel ürünlerin fiyatları düşürülemeyecek. Biz üretemezsek de hayvancılık bitecek. Yani üretimin son halkası da yok olmuş olacak.

Mehmet Aktuna:

Günlerdir eylem yapma sebebimiz belli. Ben 56 yaşında bir üreticiyim. Kendimi bildim bileli hayvancının sorunları kronikleşmiş bir hastalık gibi devam ediyor. Kimse bize sürdürülebilir bir politika yaratmıyor. Günübirlik çözümlerle bizi avutuyorlar. Hükümet bir buçuk yıldır pandemiyi bahane göstererek oyalama taktiği uyguluyor ve elimizdeki sütü beleş denecek fiyattan alıyor. Pandemi yüzünden sütü madem ucuza alıyorsunuz bu süt ve süt ürünleri neden bu kadar pahalı? Tarım Bakanı, hayvan üreticilerine 40 milyon TL ek destek verildiğini söylüyor ama hepsimiz borç batağındayız. Bu para bize yansımadı, peki kime yansıdı? Senelerce bizi Avrupa hibe programları ile Çukurova hibe programlarıyla destekleyerek büyüttüler ve borç batağına soktular.

Hükümetin verdiği destek üreticiye yansımadığı gibi tüketiciye de yansımıyor.

Bugün bir litre süt 2.35 TL ama ambalajlı pastörize süt 7.50 TL… Peki sütü bizden 3 TL’den aldıkları zaman pastörize süt 5.50 TL iken, şu anda 2.35 TL’den alınan süt neden daha yükseğe satılıyor?

Mehmet Bicen:

Ben 60 yaşında bir üreticiyim. Hayatımın üçte ikisi mücadele ve eylemlerle geçti. Doğancı-Elye Üreticiler Birliği’nde 25 yıl boyunca başkanlık yaptım. Bugüne kadar gelmiş geçmiş tüm hükümetler emek hırsızıdır. Hayvancıların sorunları ortada… Hükümetin gerçekten niyeti olsa sorunlar çözülürdü. Ancak onlar sorunları çözmek istemiyor. Bizim üretmemizi istemiyorlar. Yok olmamızı istiyorlar.

Hatem Eğmez:

Biz üreticiler şu anda uçurumdan aşağı doğru gidiyoruz. Bu şekilde de ilerlemek mümkün değil. Hükümetin son yaptığı zamlar yüzünden üretici adeta yaşam mücadelesi veriyor. Zaten kurak bir sene geçirdik, hayvancılar borç batağında yüzüyor. Bir de süt paraları ödenmiyor.

Buradan herkese soruyorum; hangi memur iki ay geriden ödeniyor? Memuru iki ay geriden ödeseler onlar da sokağa dökülürdü. Ama hayvancı eyleme gittiği zaman bize bir ‘hayvan’ demedikleri kalıyor.

Son zamanlarda arpa fiyatlarının daha da artacağı söyleniyor. Hükümet bunu yapacağına, mandıralarımızdaki tüm hayvanları alsın, bize de maaş bağlasın, memur olalım. Varsın hepimize asgari ücret versinler, razıyız.

Zübeyir Songur:

Hayvancının durumu içler acısı… Son zamlarla birlikte üretim yapabilecek durumumuz kalmadı. Tarım Bakanı dünya borsasında arpa fiyatları yükseldi diyor. Tarım Bakanı önce dünya borsasındaki sütün fiyatına baksın, bize de onu versin. Pariteye göre biz bir litre süt ile bir buçuk kilo süt almak zorundayız.

Durmuş Özçoban:

Tarım Bakanı ile beş-altı tane imalatçı üreticilerle resmen alay ediyor. Her geçen gün yapılan zamlarla üretimden koparılıyoruz. Yetkililer halkı yanlış bilgilendirmesin… Hükümetin hayvan üreticilerine verdiğini söylediği 40 milyon TL üreticinin cebine girmedi. Aksine üreticinin cebinden her 15 günde bir, buçuk milyon lira beş tane imalatçı tarafından sömürülüyor. Buna yataklık yapan da Tarım Bakanlığı’dır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75