banner6

Hayvan üreticileri, eyleme hazırlanıyor

banner37

Hayvan üreticileri, eyleme hazırlanıyor
banner150 banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Akaryakıt ile elektrik zammı sonrası “üretim yapamıyoruz” diyen hayvan üreticileri, isyan noktasına geldi.

   Hayvan üreticileri, üretimin devamlılığı için hükümetin henüz net bir adım atmadığına dikkat çekerek “Sokağa ineceğiz başka çare yok” dedi.

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı yetkilileriyle yaptıkları görüşme sonrası üreticinin desteklenmesi ve sorunlara çare üretilmesi için kendilerinden talep edilen sürenin ay sonu dolacağını belirtti.

   Naimoğulları, akaryakıtın uygun fiyattan verilmesi, arpa, yem ve elektrik desteği sağlanması, küçükbaş hayvan üreticilerine verilen desteğin artırılması gibi taleplerinin yerine getirilmemesi halinde eyleme gideceklerini açıkladı.

   Naimoğulları, “Sorunlarımıza bir çare bulunmazsa zamlar altında ezilen halkın da sesi olmak için sokağa çıkacağız” dedi.

“Arpa fiyatının ne olacağı belirsiz”

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, her türlü maliyetin ülkemizde en yüksek seviyede olduğunu belirterek 1 litre akaryakıtın 21 TL, 1 Kw elektriğin 2.7 TL, 1 torba yemin ise 350 TL olduğunu söyledi.

   Her şeye yüzde 300-400 oranında zam yapıldığını belirten Naimoğulları, “Ülkede zamlardan başka bir şey konuşamaz hale geldik. Üreticiler olarak patlama noktasına geldik” dedi.

   Naimoğulları, üreticilere sağlanan kısmi iyileştirilmelerin yeterli olmadığını söyleyerek küçükbaş havyan üreticisinin desteklerinin ödenmediğinden ve girdi maliyetlerinde indirim uygulanmamasından dolayı güçlük yaşadıklarını belirtti.

   Yemlik arpa fiyatının sabit tutulduğunu ifade eden Naimoğulları, ay sonundan sonra arpa fiyatının da ne olacağının belirsizliğini koruduğuna dikkat çekti.

“Çiğ süt fiyatındaki iyileştirme çare olmadı”

   Naimoğulları, çiğ süt fiyatlarında iyileştirme yapıldığını belirterek “Büyükbaş hayvan üreticilerine 94 kuruş, küçükbaş hayvan üreticilerine de yaklaşık 1.5 TL destek sağlanmasına rağmen üreticiler hâlâ dünyanın en ucuz sütünü satıyor” dedi.

   Çiğ süt fiyatında uygulanan iyileştirmenin üreticilerin sorunlarına çare olmadığını vurgulayan Naimoğulları, üretim maliyetlerinin yükselmesine rağmen tarım bütçesinin yıllık 235 milyon TL olduğunu ancak 500 milyon TL’nin üzerine çıkarılması gerektiğini ifade etti.

“Taleplerimiz karşılanmazsa

üretimi durduracağız”

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Güney Kıbrıs ve Avrupa Birliği ülkeleri örneğini vererek tarım sektörüne akaryakıtın uygun fiyattan verilmesi gerektiğini söyledi.

   Arpa fiyatlarının artırılmaması, yem ve elektrik desteği sağlanarak üreticilerin desteklenmesinin önemine değinen Naimoğulları, küçükbaş hayvan üreticilerine verilen desteğin de en az iki katına çıkarılmasını talep ettiklerini belirtti.

   Destekler sağlandığı takdirde hayvancıların üretime devam edebileceğinin altını çizen Naimoğulları, taleplerinin karşılanmaması durumunda üretimi durdurarak eylem yapacaklarını söyledi.

   Naimoğulları, sadece üreticiler için değil zamlar altında ezilen halkın, asgari ücretlinin sesi olmak için de sokağa çıkacaklarını vurguladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110