Hayvan üreticisi desteklenmeli, denetimler artırılmalı

banner37

Kasap ve marketçiler, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları’nın, ‘et fiyatlarını kasap ve marketler’ artırıyor iddiasına tepki göstererek, ülkede küçükbaş hayvan sayısının az olduğu için fiyatların arttığı görüşünde birleşti:

banner87
Hayvan üreticisi desteklenmeli, denetimler artırılmalı
banner90
banner8

“KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK DESTEKLENMELİ”… Marketler Birliği Başkanı Fuat Nesip Nalcıoğlu, ülkede küçükbaş hayvanın az olması nedeniyle et fiyatlarına zam geldiğini dile getirerek, küçükbaş hayvancılığın desteklenmesi ve ağıl sistemine geçilmesi gerektiğini söylerken, Kasaplar Birliği Genel Sekreteri Necmi Kaya da, ete gelen zammın sorumlusunun üretici olduğunu savunarak, aralık ayında oldukça düşük olan et fiyatlarının şu an oldukça pahalı olduğuna dikkat çekti.

TULGA: ÜRETİCİYE DESTEK VERİLMİYOR… Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga ise üreticiye gereken desteğin verilmediğine dikkat çekerek, “Üreticiye destek verilmiyor, böyle olunca da et tüketiciye ulaşana dek üretici elektrik, su, yem, kesim gibi bir sürü sorunla karşılaşıyor. Su kaynaklarının da düzgün bir şekilde kullanılmaması sebebiyle yemler bile dışarıdan alınıyor. Dışarıdan alınan ürünler pahalı olduğu için de ete zam geliyor” dedi.

Ahmet UÇAR

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları’nın, et fiyatlarını kasap ve marketlerin artırdığına yönelik açıklamasına, Kasaplar Birliği ve Marketçiler Birliği’nden itiraz geldi.

Kasap ve marketçiler, et fiyatlarındaki pahalılığın üreticiden kaynaklandığı görüşünde birleşerek, ülkede küçükbaş hayvan sayısı az olduğu için fiyatların da arttığını, bu nedenle küçükbaş hayvancılığın geliştirilebilmesi için üreticinin desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.

Marketler Birliği Başkanı Fuat Nesip Nalcıoğlu marketlerde rekabetin söz konusu olduğunu anımsatarak, etin yüksek fiyatta satılmasının hiçbir yararı olmayacağını dile getirerek, ete gelen zamların küçükbaş hayvan azlığından kaynaklandığını söyledi.

Kasaplar Birliği Genel Sekreteri Necmi Kaya ise, Naimoğulları’nın iddialarının çoğunu reddederek, asıl zammın üreticiler tarafından yapıldığını iddia etti. Kaya, inek etinin vatandaşlara satılmadığına işaret ederek, toplu et alan restoranların daha ucuza et alabilmek adına inek etini tercih ettiğini dile getirdi.

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga ise, üreticiye gereken desteğin verilmemesi ve kaynakların düzgün kullanılmaması sebebiyle üreticilerin sıkıntı çektiğini kaydederek, özellikle su kaynakları düzgün kullanılamadığı için birçok ihtiyacın dışarıdan pahalıya giderildiğini dile getirdi ve bunun sonucunda da ete zam geldiğini söyledi.

Nalcıoğlu: Etin marketlerde daha

pahalı satılması mümkün değil

Marketler Birliği Başkanı Fuat Nesip Nalcıoğlu, etlerin marketlerdeki kasap reyonlarında pahalı bir şekilde satılmasının mümkün olmadığını belirterek, market sektöründe rekabetin söz konusu olduğunu hatırlattı.

Etin pahalı olmasının sebebi olarak küçükbaş hayvanların az olmasını öne süren Nalcıoğlu, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin bunu bilmesi gerektiğini kaydetti.

Nalcıoğlu, et fiyatlarının düşmesi noktasında küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, bunun için de ağıl sisteminin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Kasaplardaki et fiyatıyla marketlerde bulunan kasap reyonlarındaki et fiyatlarının arasında büyük bir fark olmadığını savunan Nalcıoğlu, rekabetin mevcut olduğu bir ortamda et fiyatlarının marketler tarafından artırılmasının yaşam gerçeklerine uymayacağını dile getirdi.

Kaya: Gerçekçi değil

Kasaplar Birliği Genel Sekreteri Necmi Kaya, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları’nın etin fiyatını kasapların yükselttiği yönündeki iddiasının gerçeği yansıtmadığını dile getirerek, hiçbir aksi durum bulunmamasına rağmen üreticiler tarafından gelen zamların sebebini sordu.

Kaya, kasapların hesaplama noktasında kendi kâr oranlarından da verdiğini dile getirerek, mezbaha parası, kesim gibi unsurlar sonucunda 52-53 TL olan etin maliyetinin 66-67 TL’ye yükseldiğini ifade etti.

Hayvanlardan sadece iki kilo ciğer, bir kilo kuyruk elde edilebildiğini kaydeden Kaya, mevcut et fiyatlarının ise sadece bu açığı kapattığını anlattı.

“Vatandaş Güney’e yöneliyor”

Kaya, kasapların dertlerinin vatandaşa daha iyi bir hizmet vermek olduğuna işaret ederek, daha ucuz olması sebebiyle halkın et ihtiyacını Güney Kıbrıs’tan giderdiğini vurguladı.

Ülkeye Güney Kıbrıs’tan %50 oranında kaçak et geldiğine ve belli oranda da et ithalinin gerçekleştiğine dikkat çeken Kaya, büyük şirketlerin bu durumdan rant sağladığını öne sürdü.

“İnek etini restoranlar alıyor”

Kaya, ‘inek etinin dana eti diye satıldığı’ iddiaları üzerinde de durarak, inek etinin aileler tarafından tercih edilmediğini anlattı.

Toplu bir şekilde et alan restoran gibi işletmelerin et fiyatını ucuza getirebilmek adına inek eti talep ettiğini ifade eden Kaya, sadece bazı kasapların dana eti yerine inek eti sattığını dile getirdi.

Kaya, mezbahaların denetlenmesi gerektiğine işaret ederek, hangi mezbahalarda inek kesiminin gerçekleştiğinin ortaya konması gerektiğine vurgu yaptı.

“Marketlerdeki et fiyatlarında büyük fark yok”

Kaya, Naimoğulları’nın et fiyatlarının pahalılığını dillendirdiğini hatırlatarak, “Naimoğulları, et fiyatlarının pahalı olduğunu söylüyor ancak, hangi etlerden bahsediyor? Kimi müşteri, yağsız, sinirsiz, kemiksiz et istiyor, kimisinin daha farklı beklentileri oluyor, buna göre de et fiyatları değişiyor” şeklinde konuştu.

Marketlerin kasap reyonlarındaki et fiyatlarının pahalı olması iddiasına da cevap veren Kaya, “Marketlerde de kasaplarda da aşırı bir fiyat farkı yok. Aralarında üç beş TL oynuyor. Marketlerde sergileyip satmak da söz konusudur. Yani sinirsiz, kemiksiz et bulundurmak zorunda” dedi.

Tulga: Süpermarketlerdeki et fiyatları çok yüksek

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, et fiyatlarının oldukça pahalı olduğunu belirterek, buna rağmen süpermarketlerde bulunan kasaplarda etin daha pahalıya satıldığını kaydetti.

Naimoğulları’nın süpermarketlerdeki kasap reyonlarının kapatılması noktasındaki görüşüne işaret eden Tulga, bu girişimin çözüm olmadığına dikkat çekti.

Tulga, marketlerdeki etlerin fiyatının minimum 100 TL’den başladığını dile getirerek, asgari ücretle ise yalnız 30 kilo et alınabileceğini ifade etti.

Asgari ücretle yaşayan bireyler başta olmak üzere ülkede et tüketiminin artık mümkün olmadığını anlatan Tulga, bu duruma bir çözüm üretilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“Üreticilere ve hayvancılara destek verilmiyor”

Tulga, üreticilere tarımsal destek verilmediğini kaydederek, üretimin maliyetinin çok yüksek olması nedeniyle et ve canlı hayvan fiyatlarının da yüksek olduğunu vurguladı.

Etin tüketiciye ulaşana kadar hayvancıların ve kasapların birçok zorluk yaşadığını anlatan Tulga, temel gıda olmasına rağmen etin herkes tarafından tüketilemediğinin altını çizdi.

Tulga, üretimin ve denetimin düzgün bir şekilde yapılması gerektiğine işaret ederek, bu sorunlara çözüm üretilmesi gerektiğini dile getirdi.

Çözüm noktasında ilk olarak üreticiye tarımsal destek verilmesi gerektiğini belirten Tulga, bunun yanında ise hayvancıların niteliği noktasında da belirgin bir durumun söz konusu olması gerektiğini ifade etti.

Tulga,”hayvancıların kim olduğunu tarif etmeliyiz” şeklinde konuştu.

“Devlete ait bir salhane kurulmalı”

Ülkede devlet et salhanesinin bulunmadığını anımsatan Tulga, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin bu noktada yıllarca projeler yürüttüğünü ancak hâlâ tamamlanmadığını dile getirdi.

Tulga, hayvan kesiminin yapılamadığını ve denetlenemediğini ifade ederek, hayvanların nerede kesildiğinin belli olmadığını vurguladı.

Bütün ülkelerde bu salhanelerin bulunduğunu açıklayan Tulga, Kuzey Kıbrıs’ta da çeşitli hükümetlerin bunu gündeme getirdiğini ancak başarılı olmadığını dile getirdi.

Tulga, devlete ait bir salhanenin kurulması durumunda etin tek yerde kesilip, depolanacağını ve oradan da dağıtılacağını belirterek, böylece aracıya verilen pay ortadan kalktığı için kasapların ete daha ucuz fiyata kavuşacağına dikkat çekti.

“Satılan etlerin ne olduğu belli olmalı”

Naimoğulları’nın “Dana eti diye inek eti, koyun eti yerine kuzu eti satıldı” iddiası üzerinde de duran Tulga, neyin satıldığının da belli olması gerektiğini kaydetti.

Tulga, konuşmasını “Ben dana eti almak istiyorsam dana eti almalıyım, inek eti almak istiyorsam inek eti almalıyım, bu noktada her şey belirgin olmalı. Bunun için de denetim şart. Bunu bir devlet politikası haline getirmeliyiz” şeklinde sürdürdü.

“Ülkede et yetersizliği var”

Ülkede et yetersizliğinin de söz konusu olduğuna dikkati çeken Tulga, bunun sebebi olarak et tüketimi olmasına karşın, bunu karşılayacak yeterince hayvanın bulunmadığını söyledi.

Tulga, ülkede et yetersizliği nedeniyle Güney Kıbrıs’tan ülkeye kaçak et geçirildiğini ve et ithalinin yapıldığını kaydederek, bu noktada bu etlerin ucuz olmasının, adada rekabetin söz konusu olduğunun ve ete ihtiyaç duyulmasının etkili olduğunu açıkladı.

İthalatın bir kooperatif veya devlet üzerinden yapılması gerektiğini anlatan Tulga, et ihtiyacının bu şekilde giderilebilineceğini dile getirdi.

“Dışa bağımlı haldeyiz”

Tulga, etin temel gıda ürünü olduğuna işaret ederek, bu konuda denetimin büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Kaynakların düzgün kullanılması gerektiğinin de altını çizen Tulga, “Su kaynaklarını yerinde kullanamıyoruz, dereler akıp gidiyor. Ama üretim yok, bu su kaynaklarını üretimde kullanmamız gerekiyor. Ancak üretim yapmadığımız için dışa bağlı kalıyoruz. Böyle olunca da yemleri dışarıdan pahalıya alıyoruz. Hayvancılarımız kendi ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Tüm bu çözüm önerileri hayata geçirilirse marketlerdeki et fiyatları da düşmüş olacak” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75