banner6

Hayvancı, akaryakıt ve elektrikte teşvik istiyor

banner37

Hayvancı, akaryakıt ve elektrikte teşvik istiyor
banner151 banner143

Cemre Cemali

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, üreticiye, elektrik ve akaryakıtın daha uyguna verilmesi için bugün yine Maliye Bakanlığı’nın kapısını çalacak.

   Hayvan üreticileri, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı ve Maliye Bakanı ile mayıs ayında imzaladıkları protokolde, elektrik fiyatları konusunda hayvancılık sektörüne teşvik verilmesi konusunda mutabakat sağlamıştı.

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Maliye Bakanlığı yetkilileri ile bugün yapacakları görüşme sonucunda, üretimin devamlılığı açısından doğru kararlar alınmazsa, hayvancılara çağrı yaparak yönetim kurulunu toplayıp ortak tepki konusunu ele alacaklarını söyledi.

   KIBRIS’a konuşan birlik başkanı Naimoğulları, üreticilerin en büyük gider kalemlerinden biri olan akaryakıta zam üstüne zam geldiğini ifade ederek, akaryakıt fiyatlarının sabitlenmesi gerektiğini vurguladı.

   Naimoğulları, Ekonomi Bakanı ve Maliye Bakanı ile görüştüklerinde ‘çaresiziz’ yanıtı aldıklarına dikkat çekerek, “Çaresiziz demek yerine çare yaratmaları gerekiyor. Onlar bunu diyorsa o zaman bu ülkede durmamıza gerek yok. Halk ne yapsın? Esas çaresiz halktır, üreticidir” şeklinde konuştu.

Zamlar bir türlü durmuyor

   Mustafa Naimoğulları, ülkemizde zamların bir türlü durmadığını belirterek, üreticilerin en büyük girdilerinin akaryakıt olduğunu ancak bu konuda hiçbir çalışma yapılmadığını ifade etti.

   Dünyanın birçok yerinde üretimde kullanılan akaryakıtın daha ucuz olduğunu kaydeden Naimoğulları, Güney’de olduğu gibi burada da renkli akaryakıt oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.

   Naimoğulları, akaryakıtın 27 TL olduğuna dikkat çekerek “Akaryakıt peşin paraya döndü. Bunu alamayan hayvancı, çiftliğine gidemiyor, tarlasını süremiyor, hayvanını yemleyemiyor” dedi.

   Üreticinin kullanacağı akaryakıtı kaçtan alacağını bilmesi gerektiğini söyleyen Naimoğulları, akaryakıt fiyatlarının sabitlenmesi gerektiğini kaydetti.

   Naimoğulları, akaryakıt konusunda ‘çıkmazda olduklarını’ ifade eden ilgili bakanlıklardan net bir cevap alamadıklarını belirtti.

“Çare yaratmaları gerekiyor”

   Ekonomi ve Maliye Bakanı ile görüştüklerinde  ‘çaresiziz’ yanıtı aldıklarına dikkat çekerek “Çaresiziz demek yerine çare yaratmaları gerekiyor. Onlar bunu diyorsa, o zaman bu ülkede durmamıza gerek yok. Halk ne yapsın? Esas çaresiz halktır, üreticidir” dedi.

   Naimoğulları, akaryakıt ve elektriği nasıl karşılayacaklarını bilmediklerini söyleyerek, şöyle devam etti:

   “Çiftliklerde ve su kuyularında kullanılan elektriğin daha uyguna verilmesi ve akaryakıtın desteklenmesi konusunda yarın (bugün) Maliye Bakanı ile görüşeceğiz. Bu görüşme sonucunda üretimin devamlılığı açısından doğru kararlar alınmazsa hayvancılara çağrı yapacağız ve yönetim kurulumuzla toplanıp bunu değerlendireceğiz”.

   Tarım üreticileri için dönüm başına verilen desteğin 2020 yılından beri ödenmediğini vurgulayan Naimoğulları, küçükbaş hayvancının doğrudan gelir desteği olan 60 milyon TL ödemenin ise bu hafta yapılması gerektiğini kaydetti.

“Her geçen gün daha da fakirleşiyoruz”

   Naimoğulları, asgari ücretliden, fakir fukaraya her kesimden insanın ezilmeye devam ettiğini belirterek, ülkenin her geçen gün daha çok fakirleştiğini ifade etti.

   Ülkemize bir hapishane daha yapılması gerektiğini kaydeden Naimoğulları, yaptığı araştırmalara göre her gün mahkemelere 200-300’e yakın dava dosyası geldiğini söyledi.

   Mustafa Naimoğulları, şunları kaydetti:

   “Ülkede hırsızlık çok ciddi bir şekilde arttı.

   Hırsızlık, dolandırıcılık ve alacak- verecek davaları çoğaldı. Yargı, bu davaları görüşmeye yetişemeyecek, hapishaneler de sığmayacak.

   Böyle giderse, halkın yarısını oraya koyacaklar. O yüzden acilen bir hapishane daha yapmaları lazım”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104