banner6

Hayvancı isyanlarda!

banner37

Karpaz bölgesinde geçimini hayvancılıktan sağlayan üretici, dövize bağlı artan girdilerden dolayı batma noktasına gelmekten şikayet ediyor

Hayvancı isyanlarda!
banner150 banner150 banner151

Ayşe BULUT
Karpaz bölgesinde geçimini hayvancılıktan sağlayan üreticiler, batma noktasına gelmekten şikayetçi.

Dövizin artmasına bağlı artan girdi maliyetlerine daha fazla dayanamayacaklarını belirten hayvancılar, isyanlarını duyuramamanın da sıkıntısını yaşıyor.

Karpaz bölgesindeki üreticiler, hayvanlarına artık bakamaz duruma geldiklerini belirterek, yetkililerden sorunlarına çözüm bulmasını istiyor.

Hayvancılar ne dedi?

Bayram Karaman:

“Bizim sorunumuz döviz değil ahlaktır. Kuzular satılmıyor. Kaçak et ve donmuş ete dur diyen yok. Mazot dünya pahası, artık zamları yakalayamaz olduk. Ben bir yılda harcadığım mazotu, artan fiyatlardan dolayı 2 ayda harcar oldum. Ekinlerime gübre atamadım, çünkü gübre çok pahalı. Geçen yıl 155 olan taban gübresi, bu yıl 525 TL olmuş. Ekinlere üsten atılan gübre ise geçen yıl 175 TL idi, bu yıl 850 TL oldu. Biz nasıl hayvancılık veya çiftçilik yapalım? Hükümet edenlerin tek derdi seçim.”

Cuma Ateş:

“Yem çok pahalandı. Kuzuyu alan yok. Yem yukarı çıkıyor, kuzu aşağıya iniyor, anlayamadık. Kasapları arıyoruz telefonu bile açmıyorlar. Bu şartlar altında bu işi nasıl sürdüreceğiz bilmiyoruz. Her şeye zam, ama bizim malımıza gelince hiç bir şey yok. Yetkililer bir çare bulmalı, yoksa iflas edeceğiz. Gübre dünya pahası, ekinlere gübre atamadım. Her gün her şeye zam geliyor, artık zamları bile takip edemez duruma geldik. Bakkala gidemez olduk, her şey dünya pahası, ama bizim malımız para etmiyor. Hükümet hayvancıyı desteklemeli.”
 

Ahmet Talay:

“Hayvancıların sıkıntısı çok. Yem pahalı, arpa pahalı, süt ucuz,  kuzu ucuz, alan da yok. 6 ay önce 50 TL sattığımız kuzuyu şu anda 43 TL okkası alıyorlar. Arpa 1.70 TL iken, biz 50 TL okkası kuzuyu satardık. Arpa oldu 2.50 TL,  kuzu düştü 43 TL’ye, yem 150’lerde idi şimdi 250 TL. Bu hayvancı nasıl ayakta kalacak? Herkes hayvanlarını satıyor. Alan varsa ben de satacağım. Bakamıyoruz, yem alamıyorum. Şu anda benim hayvanlarım yem yemiyor, sadece arpa yiyor. O da arpa ucuzken aldık, o da bitince nasıl alacağız onu düşünüyorum.”

Ahmet Göz:

“Hayvancının her şeyi sıkıntı. Mazot sıkıntı, hammadde sıkıntı, süt fiyatları sıkıntı. Ben yemimi kendim yapıyorum, hammadde bulamıyorum. Fiyatlar aldı başını gitti. Böyle giderse çoğumuz batacağız. 5.50 TL aldığımız soya, olmuş 10 TL, süte 1 TL zam yapıyorlar, hangisi hangisini karşılar. Bir kamyon hammadde alıyorduk 60 bin TL, şimdi 100 bin TL’nin üstünde, batmaya gidiyoruz. Çünkü yem ve hammadde dövize endeksli, her gün fiyat artıyor. 3 ay önce 26 TL’den sattığımız tosun bugün 24 TL’den bahsediyor kasap. 3 ayda 5 tane kuzuyu satamadım. Gidişat çok kötü.”

Mehmedali Korkmaz:

“Besi yemi 220 TL, daha da zamlanmış. Geçen yıl 50 TL okkasını verdiğimiz kuzuyu bu yıl 43-44’lere düşürdüler. Yem pahalandı, arpa pahalandı, bala pahalandı, her şey pahalandı, ama kuzuyu düşürdüler. Çok büyük ekonomik kriz var. 90 TL olan tüp 180 TL olmuş, 1 ekmek 4.50 TL oldu. Süt 11 TL oldu.  Döviz aldı başını gidiyor. İç piyasa öldü. Hayvancılık bitti.”

Sefer Mani:

“Hayvancının sorunu çok, mazot ve gübre pahalı oldu. Bir torba üre 800 TL, biz nasıl üretelim? Kuzularımız mandırada kaldı, satamadık. Mandırada durdukça boşuna yiyor, hep zarar. Tarlalarımızı da ekemedik. Benim şu anda 200 tane kuzu mandırada satılmayı bekliyor. Kasap benimle dalga geçiyor. Arpa pahalı, yem pahalı, kasap gelip senden 43 TL’den kuzu ister. Döviz aldı başını gidiyor ama neden bu kuzu fiyatları yükselmiyor? Yetkililer bir çözüm bulmalı yoksa hayvancı yok olup gidecek.”
 

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110