banner6

Hayvancılar üretimi bırakıyor

banner37

Dövizde yaşanan aşırı artış, girdi maliyetlerinin yüksek olması ve akaryakıta yapılan zamlar karşısında ezilen hayvancılık sektörü, üretimden kopma noktasına geldi

Hayvancılar üretimi bırakıyor
banner150 banner150 banner151

Ahmet UÇAR

Dövizde yaşanan aşırı artış, girdi maliyetlerinin yüksekliği ve akaryakıta yapılan zamlar karşısında ezilen hayvancılık sektörü, üretimden kopma noktasına geldi.

Üretimlerinin TL ile satılmasına karşın, ihtiyaç duydukları ürünlerin yurt dışından ve döviz üzerinden gelmesi hayvancıları perişan etti.

Birçok hayvancı daha fazla dayanamayarak sektörü bırakırken, hayvanlarını da düşük fiyata razı gelerek satışa çıkardı.

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hayvancıların artık yolun sonuna geldiğini belirterek, hayvanlarını ucuz fiyattan satıp Güney Kıbrıs’a ve yurt dışına çalışmaya gitmeye başladıklarını kaydetti.

Hayvancı Ömer Özkılıçlar, hayvancılık sektörünü dikkate alan bir hükümetin bulunmadığını belirterek, etrafında hayvancılığı bırakan birçok ismin bulunduğunu, kendisinin ise mecburen devam ettiğini ifade etti.

Hüseyin Bayırbaşı isimli üretici de, birçok hayvancının üretimi bırakıp sektörden vazgeçtiğini dile getirerek, kendisinin de önünü göremediği için hayvancılık sektörünü bırakmayı düşündüğünü vurguladı.

Naimoğulları: Hayvanlarını satıp göç ediyorlar

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hayvancıların artık yolun sonuna geldiğini belirterek, hayvanlarını ucuz fiyattan satıp Güney Kıbrıs’a ve yurt dışına çalışmaya gitmeye başladıklarını kaydetti.

Naimoğulları, yem ve akaryakıt fiyatlarının her gün döviz nedeniyle artış gösterdiğini dile getirerek, üretim maliyetinin arttığını ve hayvancının önünü görmediğini ifade etti.

Yem ve akaryakıt firmalarının hayvan üreticilerden dolar tutarı bulunan çekler istediğine ve veresiye kabul etmediğine vurgu yapan Naimoğulları, bu sektörden ekmek yiyen 50 bin kişinin evine ekmek götüremez hale geldiğini anlattı.

Naimoğulları, hükümetin ve siyasilerin seçim derdinde olduğunu savunarak, siyasilerin ekonomi, üretici, hayvancı, turizm gibi çeşitli vaatlerde bulunduğunu ancak halkın onlara güveninin kalmadığını dile getirdi.

Hükümetin bu süreçte hayvancılara gereken desteği veremeyeceğinin altını çizen Naimoğulları, artık yolun sonuna gelindiğini söyledi.

Özkılıçlar: TL ile satıyor, dövizle alıyoruz

Hayvan üreticisi Ömer Özkılıçlar, hayvancılık sektörünü dikkate alan bir hükümetin bulunmadığını belirterek, hayvancıların sürekli ezildiğini kaydetti.

Havancıların artık isyan noktasına geldiğini dile getiren Özkılıçlar, ürettikleri et ve sütün TL ile satıldığını ancak almak zorunda oldukları ürünlerin ise kendilerine döviz üzerinden satıldığını ifade etti.

Özkılıçlar, döviz karşısında dayanacak güçlerinin kalmadığına işaret ederek, üretimlerinin yüzde 40-50 civarında eridiğini anlattı.

Hayvanlarına bakamayacak duruma geldiklerine dikkat çeken Özkılıçlar, durumun bu şekilde devam etmesi durumunda batacaklarını dile getirdi.

Özkılıçlar, hayvancılığa bağlı 7-8 sektörün daha bulunduğunu vurgulayarak, yakın zamanda hep birlikte aç kalınacağını söyledi.

Ülkede ekonomik gücün sağlanabilmesi için üreticilerin desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Özkılıçlar, çevrelerinde hayvanlarını satıp üretimi bırakan kişilerin bulunduğunu, kendisinin ise yıllardır hayvancılık sektörünün içinde olduğu için mecburen dayanacağını anlattı.

Bayırbaşı: Önümü göremiyorum

Bir diğer hayvan üreticisi Hüseyin Bayırbaşı da, hayvancıların kötünün kötüsü durumunda olduğunu belirterek, ekonomik krizin yaşandığı bu günlerde birçok zorluk yaşadıklarını söyledi.

Bayırbaşı, birçok hayvancının üretimi bırakıp sektörden vazgeçtiğini ifade ederek, kendisinin de önünü görmediği için hayvancılık sektörünü bırakmayı düşündüğünü vurguladı.

Hayvan yemlerini kendisinin ürettiğini, ancak ihtiyaç duyduğu mısır, soya gibi ürünlerin dolar üzerinden geldiğini dile getiren Bayırbaşı, bir yemin torbasının bile 300 TL’ye çıktığını ifade etti.

Bayırbaşı, 1 ton soyanın 4 bin 600 TL’den 8 bin 300 TL’ye, bir ton mısırın 2 bin 600 TL’den 5 bin 200 TL civarlarına yükseldiğini söyleyerek, hammadde fiyatlarının yüzde yüz arttığını belirtti.

Süte 1 TL’ye yakın zam yapıldığını hatırlatan Bayırbaşı, ama bu zammın getirisinin ocak ayından sonra fark edilebileceğini söyledi.

Bayırbaşı, hayvansal ilaçların yüzde 50-60 oranında arttığına işaret ederek, hayvancılık sektörünün raydan çıktığını ve üretimin bitme noktasına geldiğini vurguladı.

Onalt: Mezbahalarda süt veren inekler kesiliyor

Hayvan üreticilerinden Adil Onalt da, hayvancıların en kötü zamandan geçtiğini belirterek, dövizin ve hammadde fiyatlarının artış göstermesi nedeniyle dayanamayacak noktaya geldiklerini anlattı.

Onalt, mezbahalarda süt veren ineklerin kesiminin daha fazla olduğunu iddia ederek, bunun da üreticilerin üretimden vazgeçip hayvanlarını sattığının göstergesi olduğunu savundu.

Sektörde yaşanan bu sıkıntıdan dolayı hem üreticinin, hem imalatçının, hem de vatandaşın sıkıntı yaşadığına işaret eden Onalt, ancak en büyük zorluğu üreticinin yaşadığını anlattı.

Onalt, insanların bir süreye kadar aç kalabileceğini ancak üreticilerin hayvanlarını aç bırakamayacağını söyleyerek, dövizin sürekli artış göstermesi nedeniyle yem fiyatlarında görülen artışın büyük sorun yarattığını dile getirdi.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110