banner6

Hayvancılardan ‘gübreli’ eylem

banner37

Hayvancılardan ‘gübreli’ eylem
banner150 banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Hayvancıların yaşadığı sorunlara çözüm bulunamaması ve ülkedeki hükümet krizinin söz konusu sorunların kördüğüme dönmesinde etkili olması nedeniyle hayvancılar dün şok bir eylemle sokağa döküldü.

   Hayvan üreticileri yaşadıkları sorunlara çözüm üretilmemesi üzerine dün eylem planını hayata geçirerek, önce birlik binasında toplandı. Bir hayvancı, birlik binası önüne, üzerinde "Bizim suçumuz KKTC'de yaşamak mı?" ve "Ustam aç, ben aç" yazan bir keçi getirdi.

   Eylemciler daha sonra Cumhurbaşkanlığı’nın ve Süt Endüstri Kurumu’nun (SÜTEK) önüne de eş zamanlı olarak gübre dökerek tepkisini gösterdi. SÜTEK’te de gerginliğin artması üzerine SÜTEK Müdürü Mehmet B. Karadayı açıklama yaptı.

   Polis, yapılan eylemlere müdahale etti ve aralarında Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları’nın da bulunduğu 6 kişi tutuklandı.

   Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre “Gübre dökerek genel rahatsızlık” ve “Uygunsuz tavır, hareket” suçları gerekçesiyle, dördü Cumhurbaşkanlığı, 2’si ise SÜTEK önünde eylem yapan toplamda 6 kişi tutuklandı.

   Üreticilerin tutuklanması üzerine tüm hayvancılara Polis Genel Müdürlüğü’nün önünde toplanılmasına yönelik çağrı yapılırken, üreticiler tutuklanan kişilerin serbest bırakılması için saatlerce bekledi. Polis de her ihtimale karşı güvenlik tedbiri aldı.

   Tutuklanan üreticiler uzun bir bekleyişin ardından serbest bırakılırken, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ile Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam, Polis Genel Müdürlüğü önünde basın açıklamasında bulundu.

   SÜTEK’in önünde açıklamalarda bulunan SÜTEK Müdürü Mehmet B. Karadayı, pandemi sürecinden bu yana üreticilerin eksiksiz ödenebilmesi için borçlanıldığını anımsatarak, şu an yaşanan sorunun ise üreticilerin zamlı ödenmesi, imalatçıların zamsız ödeme yapması sonucu oluşan vade farkından kaynaklandığını vurguladı.

   Naimoğulları, üreticilerin bitmiş durumda olduğunu, hayvanına yem, aracına akaryakıt alamayacak hale geldiğini belirterek, dün gerçekleştirilen eylemin sadece sembolik bir değere sahip olduğunu, ilerleyen günlerde tüm üreticiler ve sivil toplum örgütleriyle birlikte daha genel ve büyük eylemler gerçekleştireceklerini vurguladı.

   Nizam ise “Vur-kır-böl-parçala” devrinin artık sona erdiğini, tüm üreticilerin tek yürek ve tek yumruk olduğunu dile getirerek, ilerleyen günlerde eylemlere daha güçlü şekilde devam edecekleri öngörüsünde bulundu.

Karadayı: Sorun vade farkından kaynaklanıyor

   Süt Endüstri Kurumu (SÜTEK) Müdürü Mehmet B. Karadayı, pandemi sürecinden bugüne kadar yaşanan dönemde SÜTEK’in üreticinin eksik ödenmemesi için borçlandığını belirterek, üreticinin ödenebilmesi için Kalkınma Bankası’ndan borçlandıklarını kaydetti.

   Karadayı, vade farkının kapanması için de Kalkınma Bankası’na 10 milyon TL borçlandıklarını hatırlatarak, bu miktarın zam yapılmasının durumu olduğunu söyledi.

   Şu anda yaşanan geriliğin sebebinin ise zam yaptıkları dönem iç piyasa için 30, ihracat için 60 gün vade olmasından dolayı üretici zamlı ödenirken, imalatçının zamsız ödemeye devam ettiğini dile getirerek, bunun vade farkından kaynaklandığını ifade etti.

  

Naimoğulları: Daha büyük eylemler yapacağız

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, üreticilerin ve halkın bu tip baskılarla susturulacağının düşünüldüğünü belirterek, polise de eylemlerin devam edeceği yönünde ifade verdiklerini kaydetti.

   Naimoğulları, bu eylemin bir başlangıç ve tepki eylemi olduğunu dile getirerek, hayvancıların zaten yok olmaya başladığını, birçok hayvancının bitmiş durumda olduğunu dile getirerek, bunların günlerdir söylendiğini ama bu ülkede başta Cumhurbaşkanı da olmak üzere siyaset yapanların kaos yaratmaya çalıştığını ifade etti.

   Bu ülkedeki insanların ve üreticilerin hiçe sayıldığına işaret eden Naimoğulları, “Sayın Cumhurbaşkanı da koltuğunun peşine düşmüştür. Bugün için muhatap söz konusu değildir. Hükümet kurulacak üç gün sonra tekrar bozulacak. Bu köylü, üreten insanlar kimi muhatap alacak? Her gün eriyip gitmektedir, borç batağına batmıştır.” şeklinde isyan etti.

   Naimoğulları, yetkililerin üreticilere yönelik aylardır hiçbir adım atmadığına dikkat çekerek, üreticinin sütünün bedavaya alındığını, peşkeş çekildiğini, hayvancının parasının yüzde 60’ının verildiğini vurguladı.

   Bu eylemlerin devam edeceği ve hayvancıların yapacağı eylemelerin hazmedilmesi gerektiği üzerinde duran Naimoğulları, dün gerçekleşen eylemin küçük bir tepki olduğunu söyledi.

   Naimoğulları, söz konusu eylem sırasında Cumhurbaşkanlığı ve SÜTEK önünde kendilerine sert davranıldığını belirterek, ancak çiftçi ve hayvancının bu eylemleri el ele yapmaya devam edeceğini kaydetti.

   Bir kesim batarken öteki kesimin kurtulmayacağını dile getiren Naimoğulları, üreticilerin yıllardır yatırım yaptığını, emek sarf ettiğini ancak bunların bir günde batırıldığını ifade etti.

   Naimoğulları, yetkililerin hükümet kurarak istikrarlı bir yapıya kavuşması ve üreticilerin sorunlarına çözüm üretmesi çağrısında bulunarak, “Bu yapılamıyorsa sistem değişsin. Biz Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği olarak polisle karşı karşıya gelmek istemedik ama karşı karşıya geldik, arkadaşlarımızla birlikte tutuklandık. Tutuklanmaktan da çekinip korkmuyoruz. Biz zaten bunları bilerek buraya geldik. İstedikleri kadar tutuklasınlar ama sert davranmasınlar. Hollanda’da, Belkçika’da, Avrupa Birliği ülkelerine bakın, insanlar demokratik bir şekilde hakkını arayabilir. Biz 5 torba gübreyi dökemedik” dedi.

   Önümüzdeki hafta yeni eylem planlarını açıklayacaklarına dikkat çeken Naimoğulları, dün gerçekleşen eylemin sembolik bir olay olduğunu, esas genel eylemde bütün sivil toplum örgütleriyle birlikte eylem yapacaklarına işaret etti.

   Naimoğulları, söz konusu büyük eylem gerçekleştirildiğinde bu ülkenin gerçek sahibinin üreticiler olduğunun anlaşılacağını söyleyerek, yılmadan mücadeleye devam edeceklerini anlattı.

   Üreticinin desteklenmesinin zorunlu olduğunu belirten Naimoğulları, çiftçiyle hayvancının, hayvancıyla imalatçının, kasapla hayvancının, toplumla üreticinin karşı karşıya bırakıldığını kaydetti.

   Naimoğulları, insanların evine ekmek götüremediğini, hayvanlarına yem alamadığını ve akaryakıt parasını ödeyemediğini vurguladı.

Nizam: “Vur-kır-böl-parçala” devri artık bitti

   Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam, gerçekleştirilen eylemle mesajın yerini bulduğunu belirterek, “Vur-kır-böl-parçala” devrinin artık geçtiğini, tüm üreticilerin bir bütün olduğunu kaydetti.

    Nizam, hayvancı, çiftçi ve diğer tüm üretim sektörlerinin hep birlikte tek yürek ve tek yumruk olarak çalışacağını başkanlığa gelmeden önce bildirdiğini anımsatarak, şu anda tüm üreticinin kardeş ve birbirine destek olduğunun görüldüğünü anlattı.

   Hükümet edenlerin planlarını yaparken iyi düşünmesi çağrısında bulunan Nizam, ilerleyen zamanlarda eylem yerlerinde daha güçlü bir şekilde bulunacakları öngörüsünde bulundu.

   Nizam, “Bizim hakkımızı yedirmemeye ve üreticinin bu memlekete ne kadar yararlı ve güçlü olduğunu belirtmek isterim. İlerleyen zamanlarda daha güçlü bir şekilde sizlerle görüşmek dileğiyle” dedi.

Fotoğraflar/ Özmen YILANCILAR

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110