Hayvancıların mücadelesi masada sürecek

banner37

Hayvan üreticilerinin eyleminde dün tansiyon yükseldi. Eyleme destek veren çiftçilerin iş araçlarıyla Lefkoşa’ya gelişi polis tarafından engellendi, meclis önündeki araçlar ise çekilmek istendi. 2 üreticinin gözaltına alınması gerilimi artırdı. Tarım Bakanı Çavuşoğlu’yla görüşen üreticiler, varılan mutabakat sonucunda araçlı eylemini kaldırdı

Hayvancıların mücadelesi masada sürecek
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin pazartesi başlattığı eylem, dün de devam etti.


Çiftçiler Birliği’nin de destek verdiği eylem sabah saatlerinde hareketli saatler yaşanmasına neden oldu. Çiftçilerin, Lefkoşa’ya girişi polis tarafından engellendi. Bu arada meclis önünde araçlı eylem yapan üreticilerin iş araçları, polis tarafından çekilmek istendi.


2 kişinin gözaltına alınmasına tepki gösteren üreticiler, arkadaşlarının serbest kalmasının ardından talepleri üzerine Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu’yla yeniden görüştü.


Varılan mutabakat sonucu üreticiler araçlı eylemlerini sonlandırdı, mücadeleye Tarım Bakanlığı’yla masada yapılacak görüşmelerle devam kararı aldı.

Çiftçilerin iş araçlarıyla Lefkoşa’ya gelişi engellendi


Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin eylemine dün araçlarıyla destek vermek istedi, ancak Ercan kavşağında polis engeliyle karşılaştı.


Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, yaklaşık 40 civarında aracın Ercan Yonca Kavşağı civarında polis tarafından durdurularak, Lefkoşa’ya girişlerinin engellendiğini belirtti.


Polisin ikazları sonrası iş araçlarını yolun içerisinden çeken çiftçiler, üreticilerin vereceği kararlara destek olacaklarını duyurdu.


Ercan kavşağında yaşanan olay sırasında, meclis önündeki araçlı eyleme de polisin müdahale ettiği belirtildi.


Lefkoşa Polis Müdürü Hüseyin Kadir Çete’nin meclis önündeki iş araçlarının çekilmesi için üreticilere saat 14.00’e kadar süre vermesinin ardından, bölgeye çekici getirildi. Eylemciler, Tarım Bakanı’yla yaptıkları toplantının ardından araçlarını meclis önünden kaldırdı.

banner134

Öte yandan iki üreticinin gözaltına alındığını öğrenen eylemciler, arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi.


Gerekli istişarelerin ardından söz konusu iki kişi serbest kaldı.

Ortak komite kurulacak


Gergin anların yaşandığı eylem sonrası, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği heyeti, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu’yla yeniden görüştü.


Üreticiler, Cumhuriyet Meclisi önündeki araçlarını çekti.


Yaklaşık iki saat süren toplantının ardından ortak açıklama yapan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, uzlaşıyla eylemin sona erdiğini duyurarak, varılan uzlaşı ile ilgili bilgi verdiler.


7 maddelik taleplerin 6’sında uzlaştıklarını ancak süt ve yem fiyatları konusunda uzlaşamadıklarını aktaran Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Tarım Bakanlığı ile Hayvancılar Birliği’nin ortak bir komite kurarak çalışacağını açıkladı.


Komitenin pazartesi gününden itibaren çalışmalarına başlayacağını belirten Çavuşoğlu, en geç 30 Haziran’a kadar sorunları çözme konusunda mutabık kaldıklarını belirtti.


“Sistemi yeniden kurgulamak için çalışmaya mutabık kaldık ve pazartesiden itibaren de birlikte çalışacağız. Güzel bir sonuç çıkacağını umut ediyorum. Tüm hedefim, tarım ve hayvancılık sektörünü daha iyi bir noktaya getirmektir” diyen Çavuşoğlu, ortak hedeflerinin sistemi yeniden kurgulayarak, sürdürülebilir ve kalıcı bir sistem yaratmak olduğunu vurguladı.


Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ise, Bakan Çavuşoğlu’nun pazartesiden itibaren sorunları kısa sürede hayvancının lehine çözeceğine inanç belirterek, “Ama bu süre içerisinde çözüm bulunmazsa eylemimiz masadadır. Eylem yapmaya devam edeceğiz” dedi.


Gelinen aşamada iş araçlarını Meclis önünden çekerek eylemi sonlandıracaklarını söyleyen Naimoğulları, eylem süresince yarattıkları mağduriyetten dolayı vatandaşlardan özür diledi.


Naimoğulları, komite toplantılarında bir sonuca ulaşılmasını umduklarını, aksi halde hayvancıların yeniden sokağa ineceğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75