Hayvancılık sektörü can çekişiyor

banner37

Dövize endeksli olan elektrik, akaryakıt ve yem gibi girdilerinin maliyetleri artan hayvan üreticileri, ağıllarındaki küçükbaş ve büyükbaş hayvanları satılığa çıkardı

Hayvancılık sektörü can çekişiyor

Ceren ÖZBİL

Elektrik, akaryakıt ve yem gibi girdilerinin maliyetleri artan hayvan üreticileri çözümü, sektörden uzaklaşmakta arıyor.

Birçok üretici, yaklaşmakta olan Kurban Bayramı’nı da fırsat bilerek gerek küçükbaş gerekse de büyükbaş hayvanlarını satılığa çıkardı.

Hatta küçükbaş ve büyükbaş hayvan satışlarının daha kolay yapılabilmesi için sosyal medyada “Tarım ve Hayvancılık Pazarı” ve “Küçükbaş Alım Satım” gibi gruplar bile kuruldu.

Ayrıca hayvanlarını satılığa çıkaran üreticilerin büyük bir bölümünün yeniden hayvan alıp, sektöre devam etmeyi düşünmediği öğrenildi.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, akaryakıt, elektrik ve yem fiyatlarının artmasının üretim sektörünü uçurumun kenarına sürüklediğini anlattı.

Bu nedenle de birçok üreticinin hayvanlarını satarak sektörden vazgeçmeye çalıştığını kaydeden Naimoğulları, ülkede hayvan üreticiliği bitmeden önlem alınması için hükümet yetkililerine çağrı yaptı.

Naimoğulları: Döviz üreticiyi yedi bitirdi

Hayvan Üreticileri ve Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Türk Lirası’nın dolar, sterlin ve Euro karşısındaki değer kaybının üreticiyi mahvettiğini söyledi.

TL’nin değer kaybı nedeniyle üretim girdilerinin arttığına işaret eden Naimoğulları, bir yandan dövize endeksli olan akaryakıt ve elektrik fiyatı artarken diğer yandan, yurt dışından ithal edilen kaba yem fiyatının da arttığını belirtti.

“Hükümet çözüm üretmeli”

Hükümetin üreticinin döviz nedeniyle yaşadığı sıkıntılara çözüm üretmesi gerektiğini kaydeden Naimoğulları, bu çözümün girdi maliyetlerinin desteklenmesiyle olabileceğini ifade etti.

Naimoğulları ayrıca çiğ süt fiyatının da artırılması gerektiğini savunarak, mevcut koşullarda üreticinin ayakta durmasının imkansız olduğunu belirtti.

“Üretici hayvanlarını satılığa çıkardı”

Naimoğulları, birçok üreticinin ağıllındaki hayvanları satılığa çıkarıp, bu sektörden vazgeçmeye çalıştığını ifade etti.

Sosyal medyada oluşturulan “Tarım ve Hayvancılık Pazarı”, “Küçükbaş Hayvan Pazarı” gibi sitelerde birçok satılık küçükbaş ve büyükbaş hayvan olduğunu söyleyen Naimoğulları üreticilerin Kurban Bayramı’nı fırsat bilerek, tüm hayvanlarını satılığa çıkarıp, artık bu sektörde iş yapmama kararı aldığını belirtti.

“Borçlar katlanıyor”

Üreticilerin, sektöre devam etmek için aldıkları borçları ödeyemez duruma geldiği kaydeden Naimoğulları, TL’nin değer kaybı nedeniyle bu borçların durduğu yerde arttığını anlattı.

Naimoğulları, hükümet yetkililerine çağrı yaparak, sektörün mutlaka ve mutlaka desteklenmesi gerektiğini yoksa ülkede hayvancılığın biteceğini söyledi.

“Yemin torbası 80 TL”

Küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar için alınan yemin torbasının 80 TL’den satıldığını hatırlatan Naimoğulları “üretici hangi parayla bu yemi alıp, hayvanlarına yedirsin” diye sordu.

Naimoğulları, ayrıca kaba yemi ithal etmek için de hükümetin geç kaldığını belirterek, yemin kilosu 55 kuruşken ithal edilmediğini ve yem fiyatının şimdi ise 75 kuruşun üzerine çıktığını kaydetti.

“Türkiye’den yardım istesinler”

Mustafa Naimoğulları, hükümetin hayvancıyı desteklemek için Türkiye’den yardım istemesi gerektiğini söyledi ve alınacak yardımla da hayvan üreticilerinin girdileri konusunda desteklenmesi gerektiğini anlattı.

Tarım Bakanlığı yetkililerinin bugün Türkiye’ye gideceğini öğrendiğini belirten Naimoğulları, büyük bir ihtimalle bu konuların konuşulacağını düşündüğünü ifade etti.

Naimoğulları, bu görüşmelerin ardından da kendilerinin de Tarım Bakanlığı yetkilileri ile çiğ süt fiyatlarının artması için görüşeceklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER